Magazin

Csuklós, szóló és midi villanybuszok beszerzését indította el Kaposvár

Opciókkal együtt összesen 20 darab vadonatúj, tisztán elektromos hajtású autóbusz és az üzemeltetésükhöz szükséges töltőberendezések beszerzésére írt ki közbeszerzést Kaposvár önkormányzati tulajdonú közlekedési társasága. A KT Zrt. ajánlatételi felhívása 10 darab szóló, 3 csuklós és 2 midi, valamint opcióban további 3 szóló, 1 csuklós és 1 midi villanybusz, valamint 15 darab (+ opcióban 5) plug-in rendszerű töltőberendezés megajánlását várja. A mostani tenderkiírás része Kaposvár azon célkitűzésének, miszerint 2028-ig elektromosra cseréli a 2015-ben beszerzett 40 darabos, CNG-üzemű MAN Lion’s City flottáját.

A közbeszerzési eljárás három tételből tevődik össze: az első szakasz 10 (+3) darab 12 méteres szóló, háromajtós konfigurációjú, valamint 3 (+1) darab négyajtós csuklósbusz, a második 2 (+1) darab elektromos midi, a harmadik pedig 15 (+5) darab CCS Combo 2 csatlakozóval ellátott plug-in töltőberendezés beszerzésére vonatkozik. A beruházás becsült költsége a közlekedési társaság számításai szerint az alapmennyiség megvásárlása esetén nettó 3,91 milliárd forint, opciókkal együtt pedig 5,18 milliárd forint. A becsült értéket 6 indikatív ajánlattevő; a BYD, az Iveco, az Ikarus, az MAN, a Daimler Buses és a Solaris  által kínált és az ajánlatkérő által elvárt konfigurációjú termékek piaci árának számtani átlaga alapján határozták meg. A csuklós buszok tekintetében a BYD-nél 241, az Ivecónál 320, az Ikarusnál 275, az MAN-nél 342, a Daimlernél 290,4, a Solarisnál pedig 283 millió forintos egységár lett meghatározva. A szóló kocsik vonatkozásában az előzetes nettó egységárak a következők: BYD: 178; Iveco: 230; Ikarus: 198; MAN: 265; Daimler: 208; Solaris: 208,5 millió forint. A midi autóbuszoknál pedig rendre 150, 206, 150, 235, 189,5 és 202 millió forintos darabonkénti vételárral kalkuláltak. A töltőberendezések esetében nettó 27,2 millió forintos egységárral számolt az ajánlatkérő.

A felhívás első szakasza szerint a 10 (+2) darab szóló és 3 (+1) darab csuklós villanybusz leszállításának jogát csak egy ajánlattevő nyerheti el, mégpedig azonos típuscsaládba tartozó járművekkel. Az M3/I osztályú (városi) kéttengelyes, illetve csuklós, 100%-ban alacsonypadlós autóbuszokat – a SORT 2 városi és elővárosi ciklust vegyesen szimuláló mérések alapján – egységesen legalább 300 kilométer megtételét biztosító akkuállománnyal kell felszerelni úgy, hogy az akkumulátorokban lemerítési tartalékként 20%-nyi energiának kell megmaradnia. A legnagyobb gördülő össztömegre vonatkoztatott, minimálisan elvárt tartós motorteljesítményt 8 kW/tonnában határozták meg, tehát a szólók kocsikat legalább 160, a csuklósokat pedig legalább 240 kW folyamatos teljesítményű villanymotorokkal kell felszerelni. A megkövetelt utaskapacitás 4 fő/m²-rel számolva a rövidebb 12 méteres autóbuszoknál minimum 64, a 18 métereseknél minimum 110 fő, a fix és lehajtható ülőhelyek száma (járművezető nélkül) a szólók esetében mininum 30 darab, a csuklósoknál legalább 37 darab.

A második részben 2 (+ opcióban 1) darab M3/I osztályú midi autóbusz leszállítására lehet pályázni. A járműveknek alacsonypadlós, vagy alacsony belépésű kialakítással kell rendelkezniük. A hatótáv tekintetében a SORT 2 mérések alapján legalább 270 kilométer az elvárt autonómia, a lemerítési tartalék ezúttal is 20%. A közvetlen hajtást biztosító villanymotor névleges folyamatos teljesítményének és a megengedett össztömeg arányának ez esetben is el kell érnie a legalább 8 kW/tonnát. A midik befogadóképességével kapcsolatban 4 fő/m² álló utas terheléssel legalább 44 fő – 20 álló és 24 ülő – az elvárt.

A buszokat kiviteltől függetlenül fel kell szerelni fedélzeti kamerarendszerrel, Wi-Fi-vel, bel- és külteri utastájékoztatórendszerrel és HKIR járműfedélzeti eszközökkel. A felhívás külön elvárja, hogy minden járművet el kell látni automata fedélzeti tűzelfojtó rendszerrel is, ez ugyanis a jelenlegi szabályozások szerint egy jogi kiskapu miatt még nem kötelező a belső égésű motorral nem rendelkező járművekre.

A pályázatok elbírálása során a megajánlott vételár mellett, ami a szóló és csuklós kocsik esetében 65, a midiknél pedig 70%-ban határozza meg a nyertes ajánlatot, a bíráló bizottság figyelembe veszi a teljes járműgaranciát és akkumulátor-élettartam garanciát, az álló- és ülőhelyek számát, valamint a buszok hatótávolságát is.

Az ajánlatokat 2023. november 16-ig lehet benyújtani. Eredményes közbeszerzés esetén a járművek beszerzése 100%-ban IKOP Plusz finanszírozású projekt keretében valósulna meg. Az eljárás feltételes közbeszerzésként került meghirdetésre, ami azt jelenti, hogy csak akkor kerülhet sor a teljesítésre, ha a beszerzés finanszírozását biztosító pályázati igény támogatást nyer. Amennyiben a szállítási szerződés aláírását követő fél éven belül ez nem következik be, akkor a megállapodás hatályba lépés nélkül megszűnik.

Fotók: Garamvölgyi Gergő

Címkék