Kaposvár ismét megpróbálja: 10 szóló és 3 csuklós villanybusz beszerzését indította el a város

Hosszas, csaknem 8 hónapig tartó vajúdás után a Kaposvári Közlekedési Zrt. (KK Zrt.) az elmúlt héten eredményt hirdetett  az opciók nélkül összesen 15 darab – 10 szóló, valamint 3 csuklós és két midi – elektromos busz beszerzésére vonatkozó tenderén. A pályázatot az önkormányzati tulajdonú közlekedési cég nyertes ajánlattévő kiválasztása nélkül zárta le, s ezzel egyidejűleg kilátásba helyezte a verseny ismételt lefolytatását, amelyre a KK Zrt. időközben már sort is kerített. A megismételt eljárás a korábbival szemben viszont ezúttal csak szóló és csuklós buszok megajánlását várja.

A korábbi tendert az ajánlatkérő az indoklása szerint azért minősítette eredménytelennek, mert nem kellő részletezettséggel határozta meg az értékelési szempont alátámasztásának módszerét, nem rögzítette egyértelműen, hogy az ajánlattevőknek kell-e a SORT 2 jegyzőkönyvben nem szereplő egyéb tényezőkkel, például az akkumulátorok öregedésével számolniuk. Az ajánlatkérő szerint ez a pontatlanság érdemben befolyásolta az eljárás eredményét, ugyanis az Omnibus Hungária (mivel a tender nem is várta el) nem számolt az akkumulátorok öregedésével, az MAN Kamion és Busz Kft. viszont igen. Az indoklás alapján a két ajánlat az eltérő számítási módszer okán nem volt összehasonlítható, s így nem volt biztosítható a legjobb ár-érték arányú ajánlat kiválasztása sem. Az eljárásban az odaítélési kritériumok alapján a Mercedes-Benz eCitaro modellt megajánló Omnibus Hungária volt a befutó 4,93 milliárd forintos ajánlatával, de az ajánlatkérő szerint, ha a 4,54 milliárdos ajánlatot tevő MAN nem számol az akkumulátorok öregedésével, akkor a maximum pontszámot kapta volna, és ezzel megnyeri a tender szóló és csuklós buszokra vonatkozó részét.

A megismételt felhívás szerint a 10 (+3) darab 12 méteres szóló, háromajtós konfigurációjú, valamint 3 (+1) darab négyajtós csuklós villanybusz leszállításának jogát csak egy ajánlattevő nyerheti el, mégpedig azonos típuscsaládba tartozó járművekkel. Az M3/I osztályú (városi) kéttengelyes, illetve csuklós, 100%-ban alacsonypadlós autóbuszokat – a SORT 2 városi és elővárosi ciklust vegyesen szimuláló mérések alapján – egységesen legalább 300 kilométer megtételét biztosító akkuállománnyal kell felszerelni úgy, hogy az akkumulátorokban lemerítési tartalékként 20%-nyi energiának kell megmaradnia. A legnagyobb gördülő össztömegre vonatkoztatott, minimálisan elvárt tartós motorteljesítményt 8 kW/tonnában határozták meg, tehát a szólók kocsikat legalább 160, a csuklósokat pedig legalább 240 kW folyamatos teljesítményű villanymotorokkal kell felszerelni. A megkövetelt utaskapacitás 4 fő/m²-rel számolva a rövidebb 12 méteres autóbuszoknál minimum 64, a 18 métereseknél minimum 110 fő, a fix és lehajtható ülőhelyek száma (járművezető nélkül) a szólók esetében mininum 30 darab, a csuklósoknál legalább 37 darab. A buszokat kiviteltől függetlenül fel kell szerelni fedélzeti kamerarendszerrel, Wi-Fi-vel, bel- és külteri utastájékoztatórendszerrel és HKIR járműfedélzeti eszközökkel. A felhívás külön elvárja, hogy minden járművet el kell látni automata fedélzeti tűzelfojtó rendszerrel is, ez ugyanis a jelenlegi szabályozások szerint egy jogi kiskapu miatt még nem kötelező a belső égésű motorral nem rendelkező járművekre.

A pályázatok elbírálása során a megajánlott vételár mellett, ami a szóló és csuklós kocsik esetében is 65%-ban határozza meg a nyertes ajánlatot, a bíráló bizottság figyelembe veszi még a teljes járműgaranciát és akkumulátor-élettartam garanciát, az álló- és ülőhelyek számát, valamint a buszok hatótávolságát is. A járművek beszerzése 100%-ban IKOP Plusz finanszírozású projekt keretében valósul meg, a finanszírozásához szükséges nettó 6,7 milliárd forintnyi támogatás már rendelkezésre is áll, azaz a mostani felhívás a korábbival szemben már nem feltételes eljárásként lett megindítva.

Címlapkép: Garamvölgyi Gergő

Címkék