Magazin

Kaposvár ismét nekifut a kétdarabos villanybusz-tendernek

A Kaposvári Közlekedési Zrt. két darab alacsonypadlós, vagy alacsony belépésű elektromos autóbusz beszerzésére hirdetett ismételten közbeszerzési eljárást – immáron harmadik alkalommal. A kizárólag elektromos hajtással rendelkező, mini- vagy midi autóbuszok és a hozzájuk tartozó töltési infrastruktúra beszerzése IKOP forrásból, 97,5%-ban Európai Uniós támogatásból, a fennmaradó 2,5%-ban pedig önerőből valósulna meg. A nyertes ajánlattevő feladatát képezi továbbá a járművek és autóbuszonként egy-egy darab éjszakai töltőoszlop, valamint egy darab gyors töltőoszlop üzembe helyezése, továbbá a kapcsolódó szolgáltatások (átadás, telepítés, oktatás) ellátása.

A kaposvári közlekedési vállalatnak nem ez az első próbálkozása elektromos midibuszok vásárlására. A város először még 2017-ben bonyolított le egy közbeszerzési eljárást ugyancsak két darab midi villanybusz beszerzésére, a megbízást akkor a Modulo autóbuszokat gyártó Ikarus Egyedi Kft. nyerte el. A jelenleg is felszámolás alatt álló gyártó nettó 318,2 millió forint értékben két darab kompozit karosszériás Modulo C68E típusú autóbuszt szállított volna, de a fejleményeket ismerve talán nem meglepő, hogy a járművek átadására nem került sor, noha információink szerint a készülő buszokat már fényezett és beülésezett állapotban érte a budapesti gyártó 2018 júliusi csődje. Tavaly a Kaposvári Közlekedési Zrt. azonos darabszámmal megismételte a tendert, de a vágyott villanybuszok beszerzése ekkor sem jött össze: a második közbeszerzési eljárás eredménytelenül zárult, mivel arra az ajánlattételi határidő lejártáig egyetlen ajánlat sem került benyújtásra.

Az Ikarus Egyedi kompozit villanybuszai Kaposváron kívül Pécsre és Tatabányára sem érkeztek meg

A sikertelen előzmények után a város tehát harmadjára is megpróbálkozik a két villanybusz beszerzésével, a mostani kiírás azonban helyenként igen furcsa peremfeltételeket állít a pályázók elé. Az alapvetően mini- vagy midibuszokra vonatkozó tenderkiírás alapján a megajánlott alacsony belépésű, vagy teljes hosszban alacsonypadlós kialakítású busztípus hossza nem haladhatja meg a 11 000 mm-t – vagyis a szóba jöhető típusok sora egészen a rövidebb, de már teljes méretűnek számító szóló autóbuszokig terjed. Ehhez képest az előírt utaskapacitás már-már túlságosan is megengedő, hiszen a buszok minimális befogadóképességének 4 fő/m²-rel számolva mindössze 14 főnek kell lennie, ezen belül legalább 8 fix ülőhelyet kell biztosítani az utazóközönségnek. A villanybuszok meghajtásáról egy, vagy több háromfázisú villamos aszinkronmotornak, illetve annál fejlettebb technikát képviselő motornak kell gondoskodnia (amely beépítését tekintve egyaránt lehet centrális elhelyezésű vagy kerékagymotor). Az ajánlatkérőnek nincsenek nagy elvárásai az autóbuszokba kerülő villanymotorok teljesítményével kapcsolatban sem, ami különösen érdekes annak fényében, hogy a laza követelmények elvileg akár 11 méteres buszok indulását is megengedik. A legnagyobb gördülő össztömegre vonatkoztatott, minimálisan elvárt tartós motorteljesítmény mindössze 7 kW/tonna, ezen kívül a vontatómotornak rövid ideig 10 kW/tonna csúcsteljesítmény leadására is képesnek kell lennie. Az autóbuszok elvárt minimális hatótávolságát 120 kilométerben határozták meg.

A buszokat a napjainkban már alapvetőnek számító légkondicionáló mellett mobil eszközök töltésére alkalmas USB-csatlakozókkal (minimum 2 darab) is fel kell szerelnie az ajánlattevőnek. A járművek utasterét biztonsági kamerarendszerrel is szükséges ellátni, legalább 3 bel- és 2 kültéri egységgel (1 darab frontkamera, minimum 3 darab beltéri kamera, 1 darab tolató kamera). Az ajánlatokat 2020. június 29-ig lehet benyújtani, kíváncsian várjuk, hogy a túlméretes kisáruszállítóktól a 11 méteres szóló buszokig gyakorlatilag minden méretkategóriát megengedő kiírásra ezúttal milyen pályázatok érkeznek be.

A címlapkép illusztráció, forrás: BYD

Címkék