A Volvo Buses megkezdte BZRT típusjelű, tisztán elektromos hajtású városi buszalvázának sorozatgyártását a vállalat brazíliai, Curitibában található üzemében. A csuklós és duplacsuklós kivitelben egyaránt elérhető új normálpadlós platformot kifejezetten latin-amerikai BRT-alkalmazásokhoz fejlesztették. Műszaki kialakítása akár 28 méter hosszú karosszériák fogadását is lehetővé teszi, célpiacát pedig elsősorban a nagyvárosi, kiépített gyorsbusz-hálózatok jelentik – mind Brazíliában, mind pedig a térségbeli exportpiacokon.
A Volvo népszerű középmotoros önjáró alvázainak utódjaként bevezetett, tisztán elektromos hajtású BZRT platform tavaly debütált a Volvo brazil részlege és a Marcopolo közötti együttműködés eredményeként, egy 28 méter hosszú, duplacsuklós Marcopolo Attivi BRT karosszéria alatt. Azóta az alvázhoz a Volvo Buses mexikói, tultitláni üzemében fejlesztett, saját gyártású Volvo 7800 Electric felépítményt is adaptálták. A Volvo szerint az új technikai alapra duplacsuklós kivitelben akár 250 fő befogadására is alkalmas autóbuszok is építhetők, amelyek utaskapacitása így már a metrókéhoz közelít, miközben jelentősen kedvezőbb beruházási és fenntartási költségek mellett üzemeltethetők. André Marques, a Volvo Buses Latin America divízió elnöke a sorozatgyártás megkezdése kapcsán úgy nyilatkozott, hogy a bemutató óta folyamatosan növekvő érdeklődést tapasztalnak a BZRT alváz iránt.
A platform a korábbi B12M, majd B340M típusjelű dízelüzemű középmotoros alvázak robusztus és nagy teherbírású vázelemeire és futóműmegoldásaira épül, azzal a különbséggel, hogy a hajtás itt már teljes egészében elektromos. Az alváz húzócsuklós elrendezésű, a hajtásrendszer java a mellső kocsitestbe került, a korábbi dízelmotor helyére, az A- és B-tengelyek közé. A közvetlen hajtásról két darab ikerelrendezésű Volvo EPT802 villanymotor gondoskodik; ezek együttesen 334 kW névleges és 400 kW csúcsteljesítményt nyújtanak. Az erőátvitelt egy kétsebességes, automatizált Volvo I-Shift sebességváltó biztosítja, amely egy összegzőművön keresztül csatlakozik a hajtott B-tengelyhez.
Az alvázba legfeljebb nyolc darab, egyenként 535 kg tömegű és 90 kWh kapacitású lítium-nikkel-kobalt-alumínium-oxid (NCA) kémiájú akkumulátormodul építhető, így a rendszer összkapacitása akár 720 kWh is lehet. Ez az érték kizárólag a duplacsuklós változathoz érhető el, ugyanakkor a normál csuklós verzióhoz a leendő üzemeltetők igény szerint 540 vagy 630 kWh-ás konfigurációt is választhatnak. Az energiatárolók teljes feltöltése kiviteltől és a rendelkezésre álló töltőinfrastruktúrától függően 2-4 órát vesz igénybe. Az akkumulátorcsomagot, valamint az összes főbb elektromos és hajtástechnikai egységet az alvázba integrálták. Ennek köszönhetően a konstrukció teljesen síkpadlós karosszálási lehetőséget biztosít a felépítményezők számára, lehetővé téve akadálymentes és átjárható utastér kialakítását. A normál csuklós verzió maximális alvázhossza 21 600 mm, megengedett legnagyobb össztömege pedig 32 500 vagy 34 000 kg, míg a duplacsuklós változaté 27 600 mm, legfeljebb 47 000 kg megengedett össztömeggel.

Az új alváz Marcopolo Attivi BRT karosszériával mutatkozott be tavaly, Brazíliában várhatóan ez lesz a legkelendőbb felépítmény
A platform része a Volvo Dynamic Steering (VDS) rendszer is, amely elektronikusan vezérelt kormányrásegítéssel javítja a jármű irányíthatóságát, és mérsékli a vezető fizikai terhelését. A Volvo BZRT alváz alapfelszereltségként számos aktív biztonsági rendszert is tartalmaz, például az első és oldalsó járműkörnyezet megfigyelésére szolgáló kamerákat és holttérfigyelő szenzorokat, amelyek a gyalogosok, kerékpárosok és más közlekedők védelmét biztosítják. Emellett forgalmi tábla-felismerő funkció is rendelkezésre áll, amely a műszerfalon megjelenő figyelmeztetésekkel segíti a sebességhatárok betartását.
