Alig több, mint hat hónap van hátra az október 4. és 9. között esedékes brüsszeli Busworld Europe 2025 kiállítás megnyitójáig. Mostanra már több vezető gyártó is jelezte, hogy nagyból mire számíthatunk tőlük ebben az évben, így beharangozásként következzék most egy kis ízelítő a látnivalókból. A világ legnagyobb autóbuszos tematikájú rendezvényén portálunk ezúttal nemcsak hivatalos médiatámogatóként lesz jelen, hanem a nemzetközi Sustainable Bus Awards 2026 díj magyar zsűritagjaként is, amelyet szintén itt adnak majd át a fenntarthatóság szempontjából legjobban sikerült típusok gyártóinak.
A kínai Alfabus már tavaly a madridi FIAA 2024 kiállításon is feltűnt kiállítóként – a cég autóbuszai Spanyolország több városában is futnak már az utakon –, most pedig Brüsszelben is bemutatja termékeit, egész pontosan egy 12 méteres szóló és egy 18 méter hosszú csuklós elektromos városi autóbuszt. A járműveket kifejezetten az európai piac számára fejlesztették, és teljes értékű európai uniós típusbizonyítvánnyal rendelkeznek.
A BYD az előzetes hírek szerint egy szilárdtest technológiás akkumulátorral szerelt elektromos városi autóbusszal készül a kiállításra, amely egyúttal a típus európai premierjének helyszínéül is szolgál majd. Az új akkumulátorok elsősorban az energiasűrűség és a termikus stabilitás terén hoznak majd előrelépést a kínai gyártó bejelentése alapján.
Információink szerint a kiállításon az elmúlt évekhez hasonlóan az Ikarus is részt vesz, amely itt mutatja majd be régóta várt, tisztán elektromos hajtású csuklós városi autóbuszát, a 180e típust, amely főegységek és hatótáv szempontjából is hasonló lesz a szóló változathoz.
Már tavaly nyáron értesültünk arról, hogy az Irizar a látványos ie tram széria továbbfejlesztésén dolgozik, ennek eredményét is láthatjuk majd idén Brüsszelben: többek között jobban megközelíthető, átdolgozott belső térre számíthatunk. Baszk barátaink ezen kívül egy új gyorstöltő rendszert is bemutatnak a típushoz, amellyel az akkumulátorok feltöltéséhez szükséges idő akár 30%-kal is csökkenthető.
Az MAN standján két nagy dobásra is készülhetünk, közülük az igazi szenzációt a gyártó első tisztán elektromos hajtású turistabusza jelenti majd. Az eCoach néven emlegetett újdonság a hagyományos dízelmotoros MAN Lion’s Coach mellé érkezik az oroszlános márka kínálatába, annak zéró emissziós alternatívájaként. A több mint 50 ülőhellyel felszerelhető jármű hatótávja eléri az 500 kilométert, az energiatárolásról a cégen belüli szinergiák jegyében az MAN eTruck teherautókból származó akkumodulok gondoskodnak majd, és az elektromos architektúra terén is lesznek átfedések. Szintén bemutatkozik a Lion’s City 12 E városi villanybusz megújult kiadása, amely mintegy 500 kg-mal könnyebb lesz elődjénél, a továbbfejlesztett a hajtáslánc és az optimalizált regeneratív fékezés jóvoltából pedig hatótávja szintén 500 kilométer körül lesz. További frissítést jelent majd az újragondolt vezetőkörnyezet és az új infotainment rendszer.
A Solaris a tisztán elektromos hajtású Urbino 10.5 electric midibuszt mutatja be a Busworld Europe 2025 kiállításon, tovább bővítve zéró emissziós kínálatát a városi szegmensben. A „nagy midi” kategóriába sorolható kompakt újdonság érkezését a március 12-én tartott évértékelő online sajtórendezvényén jelentette be a lengyel buszgyártó. A jármű moduláris hajtásláncot kap, ám ennek részletes műszaki jellemzőit egyelőre nem hozták nyilvánosságra.
A VDL várhatóan a Citea sorozat elektromos platformjának továbbfejlesztett változatát hozza el Brüsszelbe, amely főként az akkumulátorok hatékonysága és a tömegcsökkentés terén ígér előrelépést, teljesen moduláris architektúrájának köszönhetően pedig egyaránt alkalmas lesz városi és regionális felhasználásra.
A villanyautóiról és extravagáns megjelenésű autóbuszairól ismert VinFast első alkalommal – és egyúttal első vietnámi cégként – vesz részt a Busworld Europe kiállításon. Bemutatkozásként egy 12 méter hosszú, tisztán elektromos hajtású városi busztípussal jelentkeztek be, amely 300-350 kilométert képes megtenni egy feltöltéssel, és hazájában már utasforgalomban is lehet találkozni vele. A jármű fejlesztésében neves európai partnerek működtek közre, a formaterv a Pininfarina, az elektromos hajtásrendszer pedig a Siemens munkája. A vertikálisan integrált működésű, az akkumulátorgyártástól a készre szerelésig a legtöbb folyamatot házon belül végző cég 2026-ig öt európai uniós ország piacán tervez megjelenni termékeivel.
Az UNVI is az elektromos termékvonalát erősíti, a spanyol karosszáló a SIL Electric fantázianevű alacsony belépésű helyközi autóbuszt mutatja be az októberi rendezvényen. Mintegy 400 kilométeres hatótávjával az 59 ülőhellyel felszerelhető jármű a közepes és hosszú távú járatok üzemeltetőit célozza meg.
A Yutong korábbi bejelentése szerint itt tartja majd vadonatúj normálpadlós intercity villanybuszainak hivatalos világpremierjét. A később négytagúra bővülő típuscsaládból eddig a 12,6 méter hosszú kéttengelyes és a közel 15 méteres háromtengelyes változat műszaki adatait osztották meg a nyilvánossággal, sőt, előbbi borításpróbájáról is tettek már közzé videót, és elérhető a környezetvédelmi terméknyilatkozata is.
Természetesen a legjelentősebb iparági beszállítók sem maradnak távol a rendezvénytől, a ZF az integrált (a motort, az invertert és az erőátvitelt egyesítő) elektromos hajtott hátsó hídjának legújabb verzióját hozza el Brüsszelbe, a Voith elektromos távolsági buszokhoz fejlesztett változattal bővíti eDrive termékvonalát és hidrogénalapú hajtáslánc-komponenseket mutat be, az Actia pedig telematikai és flottamenedzsment funkciókkal készül, amelyek a tervszerű megelőző karbantartást, a kevert flották teljesítményének nyomon követését és a járműdiagnosztikát könnyítik meg. A magyar beszállítók közül egyelőre az utastájékoztató rendszerekkel foglalkozó HC Linear és a nemzetközi szinten is jól ismert ablaküveg-gyártó, a König szerepel a hivatalos kiállítói listán.
A címlapkép a 2023-as Busworld Europe kiállításon készült.