caetano porto brt teszt 1 cimlapkep
Kitekintő

Befejeződtek a CaetanoBus hidrogénhajtású BRT-buszának gyári tesztfutásai

Már 2023 őszén eldőlt, hogy a CaetanoBus szállíthat 12 darab egyedi kivitelű, hidrogénhajtású csuklós autóbuszt Porto vadonatúj, metroBus névre keresztelt BRT-hálózatára, miután az általa vezetett konzorcium nyerte az erre kiírt nemzetközi tendert. A járművek nem csak szokatlan felépítésük miatt érdekesek, hiszen a portugál buszgyártó külföldi terjeszkedésének alapját jelentő H2.City Gold hidrogénbuszból egészen mostanáig egyáltalán nem készült csuklós változat. Az újdonságot jelentő típusról egészen mostanáig csak számítógépes látványterveket közöltek, nemrég azonban néhány nem túl jó minőségű, de informatív fényképet is megosztott a sajtóval a CaetanoBus. 

A Caetano H2.City Gold 18 típusjelzéssel illetett csuklós hidrogénbuszok már sikeresen túl vannak a gyári teszteken, és várhatóan kevesebb mint két hónapon belül megérkeznek leendő szolgálati helyükre. Itt először helyszíni próbafutásokat végeznek majd a Boavista és a Marechal Gomes da Costa sugárutakon kiépített, már készen álló BRT-korridoron, ezt követően pedig némi késéssel ugyan – jelen állás szerint 2025 májusától –, de megkezdhetik a menetrend szerinti utasszállítást, egy teljesen új közlekedési módot honosítva meg Portugáliában. Jelenleg az átadás előtti utolsó simításokat végzik a buszokon, amelyek ennek során a Metro do Porto villamoshálózat arculatához igazodó külső és beltéri dekorációt is kapnak majd.

caetano porto brt teszt 2 cikkbe

Az egyik első, Portónak szánt Caetano H2.City Gold 18 csuklós hidrogénbusz a gyár próbapályáján

A CaetanoBus újdonsága a konkurens BRT-dizájncsomagos típusokra jellemző módon a bázismodellétől eltérő, egyedi formatervvel rendelkezik, amely leginkább a szintén a portugálok által gyártott COBUS repülőtéri apron-buszok új generációjának stílusvilágát idézi a nagy területű feketítésekkel, az elburkolt B- és C-tengelyekkel, valamint a Nolden által szállított golfütő formájú, összetett LED-es hátsó lámpákkal. Külön említést érdemel a jármű ajtóelrendezése: mindkét oldalon három-három utasajtóval látták el, ráadásul meglehetősen szokatlan, 0-2-2-2 kiosztásban, vagyis a mellső tengely előtt nincs ajtó egyik oldalon sem. Ezt a középperonos megállóhelyekkel kiépített portói BRT-korridor indokolja, de a CaetanoBus szerint rugalmasan illeszkedik a különböző országok előírásaihoz is. Az utastér teljes hosszban alacsonypadlós, leszámítva a vezetőfülke hátfalától előrefelé található területet, ahol egy lépcső magas a padlószint. A fedélzeten összesen 135 utasnak jut férőhely, az utasüléseket a jármű legelejét leszámítva végig 2+2 sorban helyezték el.

814055

Az utastér sűrű, szinte végig 2+2 soros székezést kap

Akárcsak a szóló változat esetében, a 18 méter hosszú csuklós hidrogénbusz hajtásláncának lelkét is a Toyota újgenerációs üzemanyagcellája adja, bár a pontos műszaki paramétereket egyelőre nem közölték, ahogyan a köztes energiatárolóként szolgáló akkumulátor típusát és kapacitását, illetve az elektromos vonatómotor(ok) számát és elhelyezkedését sem. A CaetanoBus az új típus fő előnyeként az autonómiát emeli ki, ami a gyártó kommunikációja szerint akár kétszerese is lehet egy hasonló méretű tisztán elektromos buszénak: a hidrogéntartályok egyszeri újratöltésével akár 480 kilométert is képes megtenni egyhuzamban, a tankolás pedig mindössze 15 percet vesz igénybe, az akkumulátoros villanybuszokra jellemző akár 3-4 órás töltési idővel szemben. A metroBus hálózat járművei minden olyan aktív biztonsági rendszerrel és vezetéstámogató funkcióval rendelkeznek majd, ami napjainkban egy korszerű városi autóbusztól elvárható, a jelzőlámpa-vezérlő rendszer pedig biztosítja majd gördülékeny, mégis biztonságos áthaladást az útkereszteződéseken.

814058

Egy leendő portói kocsi még matricázás nélkül a gyárban

A metroBus rendszer az elmúlt évek egyik legnagyobb, közösségi közlekedést érintő fejlesztése Portóban. A múlt hónapban nagy visszhangot kapó, hasonló nevű budapesti kezdeményezéssel ellentétben itt nem csak esetleges új buszjáratokról és a meglévők átnevezéséről van szó, hanem valódi közlekedésszervezési újításról, a forgalom többi résztvevőjétől elválasztott buszsávon haladó speciális járművekkel, amelyeket ráadásul belföldi gyártótól rendeltek meg. A CaetanoBus által vezetett konzorciumban a DST Solar, a Dourogás Natural a PRF és a BrightCity cégek vesznek részt partnerként, akik gondoskodnak a rendszer működtetéséhez szükséges infrastruktúra átfogó megvalósításáról. A projekt részét képezi egyebek mellett egy zöld hidrogént előállító elektrolizáló berendezés, egy hidrogén-töltőállomás, valamint egy megújuló villamos energiát szolgáltató napelempark telepítése is.

Imagem1

Így festenek majd az új járművek a Metro do Porto színtervével

Az új portói BRT-hálózat két vonalból áll majd. A Boavista–Império gyorsjárat menetideje 12 perc lesz, míg a Boavista–Anémona vonalon 17 percbe telik majd az út az egyik végállomástól a másikig. Előbbi viszonylat esetében a sugárút közepén vezetett BRT-korridor már teljesen elkészült, ám a projekt több hónapos csúszása miatt egyelőre kihasználatlanul áll (a középperonos kialakítás miatt hagyományos, csak jobb oldali utasajtókkal szerelt autóbuszokkal nem lehet elindítani a szolgáltatást), így a helyiek jobb híján kerékpárútként használják. A teljes beruházás 66 millió euróból (átszámítva bő 24,7 milliárd forintból) valósul meg, amit teljes egészében az Európai Unió helyreállítási és rezilienciaépítési programjából finanszíroznak. Az egyedi gyártású hidrogénbuszok és a hozzájuk kapcsolódó infrastruktúra beszerzése, illetve kiépítése ebből 29,5 millió eurót (több mint 11 milliárd forintot) tesz ki, ami magában foglalja a járművek öt éven át tartó karbantartását is. A rendszer nem csak abban hasonlít majd a metrókhoz, hogy a járművek mindkét oldalán vannak utasajtók, hanem abban is, hogy a jegyeket már előre, az állomásokon érvényesíteni kell, a buszokon erre nem lesz lehetőség. A várható kihasználtságot illetően a rendszer megalkotói optimisták: már az első évben 9 millió utassal számolnak, ebből várakozásaik szerint 4 millióan az egyéni közlekedést cserélik fel a buszozással.

Metrobus Zona 03 E Final low scaled 1

A középperonos állomások a latin-amerikai BRT-rendszereket idézik, de Portóban alacsonypadlós járműveket alkalmaznak majd

A metroBus rendszer elindításával párhuzamosan a kötöttpályás közlekedést, egész pontosan a könnyű metrónak hívott villamoshálózatot is fejlesztik Portóban, amely a Metro 3.0 néven futó projekt keretében négy új vonalszakasszal és 38 új állomással bővül, a teljes hálózat pedig összesen 37 kilométerrel lesz hosszabb. Az egymilliárd euró értékű beruházás részben szintén uniós források felhasználásával valósul meg. Ehhez kapcsolódóan a Metro do Porto épp a napokban jelentette be 22+10 darab új CRRC villamos beszerzését.

Fotók: CaetanoBus, látványtervek: Metro do Porto

Címkék