Kitekintő

Nyolcvan darabos trolitendert nyert a Hess Ausztriában

Ismét egy osztrák trolitendert nyert el Svájc egyetlen buszgyártója, a Hess AG, amely akár hatvan csuklós, önjáró trolibuszt is szállíthat Mozart szülővárosába, Salzburgba. A város közösségi közlekedéséért és infrastrukturális szolgáltatásaiért felelős Salzburg AG egy 2018-ban megkötött keretszerződés alapján eddig 42 darab Hess lighTram 19 DC önjáró trolibuszt szerzett be, és 2025 elejéig további 8 ilyen csuklós trolival bővíti flottáját. Ezt követően érkezhetnek a mostani keretszerződés alapján megrendelt járművek is, várhatóan több részletben, ahogy a korábbi megállapodásnál is történt. A megrendeléshez csatlakozott Innsbruck is, amely jelenleg még nem rendelkezik trolibuszhálózattal; a város további húsz csuklós trolibusz beszerzésének lehetőségével bővítette a keretmegállapodást.

A 128 kilométer vonalhosszúságú trolihálózatot, valamint 139 trolit üzemeltető Salzburg AG és az Innsbrucker Verkehrsbetrieb und Stubaitalbahn GmbH tavaly szeptemberben indított közbeszerzést összesen 80 darab, akkumulátoros önjáró képességgel is rendelkező csuklós trolibusz beszerzésére. A tenderre Salzburg jelenlegi troliflottáját biztosító gyártók – a Van Hool, a Solaris és a Hess – jelezték részvételi szándékukat. A legkedvezőbb ajánlatot a Van Hool adta, ám mivel a belga gyártó időközben csődbe ment és kivonult a városi szegmensből, ajánlatát kizárták. A Solaris pályázatát formai okok miatt szintén érvénytelenítették, így végül a Hess maradt az egyetlen érvényes ajánlattevő, és ennek megfelelően vele kötötték meg a szerződést.

Innsbruck a salzburgi trolibusz-beszerzéshez csatlakozva igyekezett költségeket megtakarítani a közbeszerzési eljárás és a járművek árában egyaránt. Ez a megközelítés a német nyelvterületen gyakori, bár a valós költségmegtakarítás vitatható, mivel a különböző közlekedési vállalatok sokszor eltérő igényekkel rendelkeznek, így a járművek egységesítése többnyire csak részleges.

Innsbruck korábban már kétszer is üzemeltetett trolibuszhálózatot: először 1944-től 1976-ig, majd újraindítva 1988 és 2007 között. A második leállítás oka a villamoshálózat bővítése volt, mivel a város a korábban trolibuszok által kiszolgált, nagy forgalmú vonalakon kívánta növelni a szállítási kapacitást. Bár a tervezett villamosvonalak megépültek, a közelmúltban mégis felmerült annak lehetősége, hogy modern, akkumulátoros trolibuszok is szerepet kaphatnának Innsbruck közlekedési rendszerében. Például a korábbi „R” trolibuszvonalat, amelyet csak részben váltottak ki villamossal, továbbra is csuklós buszokkal szolgálják ki.

2022-ben Innsbruck egy teszt erejéig kölcsönkért egy Salzburgban üzemelő, Hess gyártmányú trolibuszt is, amelyet akkumulátoros módban próbáltak ki, mivel a városban már nem található meg a korábbi felsővezeték-hálózat. A teszt során elsősorban a jármű menettulajdonságait és teljesítményét vizsgálták akkumulátoros üzemmódban, különös tekintettel a hegyi szakaszokon való energia-visszatáplálásra (rekuperáció), ami fontos tényező az akkumulátor hatótávolságának szempontjából.

Innsbruck elképzelései szerint az akkumulátoros trolibuszokat elsősorban a város legforgalmasabb, nagyobb távolságot lefedő vonalain vetnék be, így maximálisan kihasználva a már meglévő villamosinfrastruktúra nyújtotta lehetőségeket. Az úgynevezett dinamikus töltéstechnológiával („In-Motion-Charging”) a trolibuszok felsővezeték nélküli szakaszokon akkumulátorról üzemelnének, míg a vezetékes szakaszokon menet közben töltenék fel az akkumulátoraikat.

Mivel a most aláírt szerződés keretjellegű, Innsbruck nem kötelezte el magát konkrét járművek megrendelésére, és az infrastrukturális fejlesztések sem kezdődtek még meg. A város mobilitási tanácsnoka 2024 augusztusában elmondta, hogy egyelőre nem született végleges döntés az elektromos közlekedési technológia kiválasztásáról. A város jelenlegi tervei alapján valószínűleg egy vegyes rendszert valósítanak meg, amelyben az éjszakai töltésű elektromos buszokat az önjáró trolibuszokkal kombinálják.

Innsbruck 2035-ig tervezi teljes buszflottáját elektromos meghajtású járművekre cserélni, és évente 4-8 új elektromos busz beszerzését irányozza elő. A választható technológiák között szerepelnek a tisztán akkumulátoros buszok, illetve a dinamikus töltési technológiával működő trolibuszok is, amelyeket több osztrák településen is már sikerrel alkalmaznak.

Címkék