A Volvo Buses, annak ellenére, hogy saját gyártósorokat is fenntartott Lengyelországban, már hosszú évek óta működik együtt külső karosszériagyártókkal is a turistabuszok gyártásának tekintetében. Ilyen karosszáló például az Irizar, az MCV, vagy éppen a Sunsundegui, amelyek termékpalettáján egyaránt szerepelnek Volvo alvázas turistabuszok. A lengyelországi gyártás befejezése után a Volvo azt tervezte, hogy a spanyol Sunsundeguival együttműködve folytatja tovább a korábban Lengyelországban zajló egyszintes turistabuszok gyártását, ezt az elképzelést azonban idén nyáron elvetették.
A 2018-ban bemutatott, ám a tömegtermékeket és az egyszintes buszokat előállító wrocławi Volvo gyáregység bezárása miatt jelenleg nem elérhető 9700/9900-as típuspár gyártásának újraindításáról szóló hírek tavaly októberben jelentek meg. Amikor már biztosnak tűnt, hogy a Sunsundeguinál elindulhat a gyártás, és megrendelések is érkeztek a típuspárra, a Volvo végül még a gyártás megkezdése előtt lefújta a projektet, csődközeli helyzetbe sodorva ezzel a spanyol buszgyártót. A Volvo szerint a gyártástechnológia átadása túlságosan összetettnek és költségesnek bizonyult, és a gyártás elindítása a kezdeti várakozásokat meghaladó, üzleti szempontból sem fenntartható idő- és erőforrás-befektetést igényelt volna.
A tervezett gyártáshoz a Volvo Buses egykori lengyelországi gyárából jelentős mennyiségű berendezést, sablonokat, szerszámokat is szállítottak a Sunsundegui navarrai üzemébe. Ezeket a típuspár sorsára vonatkozó döntés megszületéséig a Volvo ideiglenesen raktározza. A Volvo turistabuszos stratégiája, amely tisztázza mi lesz a Volvo saját fejlesztésű egyszintes turistabuszaival, még az ősszel elkészülhet.
Mint azt korábban írtuk már, az új Volvo 9700/9900-as széria részben a Volvo kanadai leányvállalata, a Prevost által kifejlesztett építési technikát alkalmazza, ami rugalmasabb és robusztusabb vázszerkezet kialakítását teszi lehetővé, ám ez a módszer nagyban eltér a hagyományos európai buszépítési technikáktól, ezért is nehéz megfelelő partnert találni a gyártás folytatására. A modell teherhordó felépítése teljesen különbözik az európai megoldásoktól, s gyakorlatilag egy erősebb önhordó vázra támaszkodik. A legtöbb európai karosszáló inkább a hagyományos európai módszereket alkalmazza, amelyeknél külön váz és karosszéria elemeket használnak fel. Valószínűleg ez az oka annak, hogy a Volvo nem tud megfelelő partnert találni a licenc alapján történő gyártás folytatására.