A Scania csoport fejlesztési stratégiájában tavaly bekövetkezett változások eredményeként 2023 végén a svéd gyártó buszos divíziója kivezette az európai piacról a Lengyelországban gyártott termékpalettáját, azaz a Citywide sorozatot, valamint a nemrégiben megújult Interlink szériát. A döntéssel a Scania gyakorlatilag lenullázta európai kínálatát, amelyet a svédek most külső partnerekkel történő együttműködés megerősítésével próbálnak újra felépíteni. A gyártó az Irizar és a Castrosua mellett a kínai Higernek is nagyobb szerepet szánna ebben az új stratégiában.
A Scania és a kínai Higer együttműködése már több éves múltra tekint vissza, ugyanis a Scania saját márkanév alatt forgalmazott európai buszkínálatának csúcsát képviselő Touring HD sorozat karosszériája a kezdetektől fogva Kínában, a Higer üzemében készül a Scania mérnökeinek közvetlen felügyelete alatt. A fennálló gyártási együttműködésnek köszönhetően született meg a kedvező áron kínált, szintén Kínában gyártott Scania Fencer termékcsalád, amely a hannoveri IAA Transportation 2024 kiállításon elhangzottak szerint a Scania Citywide eltűnése után hagyott űrt lesz hivatott betölteni. A felhozatal idővel a szóló alacsonypadlós és alacsony belépésű változatok mellett kiegészül háromtengelyes és csuklós kivitelekkel is, dízel- és gázüzemű, valamint tisztán elektromos hajtással egyaránt.
A belső égésű motorral szerelt változatok Scania platformra épülnek, az alacsonypadlós elektromos változatok viszont egyelőre jórészt a Higer megoldásaival készülnek, mivel a svédek jelenleg nem rendelkeznek városi elektromos alvázzal. Az európai piacon tavasszal jelent meg a Scania részére szállított azonos fantázianevű felépítménycsalád mellett a Fencer F1 Integral EV elektromos modell, amelyet ugyan a Scania hozott el az öreg kontinensre, de akkor még a Higer a saját márkaneve alatt szerepelt. A helyzet azóta annyiban változott, hogy az első körben a Németországban és Ausztriában bevezetésre kerülő modellre felkerült a Scania márkajelzés is.
A Fencer F1 Integral EV, bár a Scania szakembereivel együttműködve lett kialakítva, a Higer saját fejlesztéseként fut. Ennek megfelelően a típus önhordó, kataforetikus merítőkádas korrozióvédelemmel ellátott karosszériával rendelkezik, ami a Higer saját fejlesztésű, kettős rétegű alvázvádelemmel ellátott G4 típusjelű moduláris platformjára épül, viszonylag sok korrózióálló, illetve kompozit anyag felhasználásával.
A típus igény szerint 350, 422 és 510 kWh akkukapacitással is rendelhető. A kínai CATL-től származó lítium-vasfoszfát (LFP) akkumodulok a tetőn és hajtástechnika egyes elemeit hordozó motortoronyban kapnak helyet. A 12 500 mm hosszú, 2550 mm széles és 3400 mm magas alapmodell közvetlen hajtásáról egy kétfokozatú automataváltóval kiegészített, 250 kW csúcsteljesítményű központi vontatómotor gondoskodik, ami vélhetően a Scaniától származik. A könnyebb piaci érvényesülés érdekében – a vontatási akkumulátorokat leszámítva – az elektromos Fencer F1-ben is többnyire vezető európai beszállítók termékeit alkalmazzák.
Fotók: Nahverkehrsfotograf