Magazin

Végül mégis az ArrivaBus nyerte a BKK szóló dízelbuszos üzemeltetési tenderét is

Miután érvénytelenítette a legalább 50 szóló busszal teljesítendő C3-as vonalcsoport üzemeltetésére kiírt pályázatán nyertes B Euro Car ajánlatát, a BKK egy ismételten lefolytatott elbírálás keretein belül a fennálló jogsértések miatt módosította korábbi eljárást lezáró döntését és végül az ArrivaBus pályátatát választotta ki nyertes ajánlatként. A 10 éves koncesszió teljesítési jogát még májusban eredetileg a B Euro Car nyerte el, mint a legkedvezőbb ajánlatot benyújtó pályázó, ám az ArrivaBus élve a törvény adta lehetőségekkel, több ponton is kifogást emelt a nyertes pályázattal szemben.

A Budapesti Közlekedési Központ még tavaly szeptemberben indított három, 50 darab szóló és 50-50 csuklós autóbusszal teljesítendő, közforgalmú autóbuszvonalak üzemeltetésére vonatkozó pályázatot a BKK által csak a C2, C3 és C4 jelzéssel hivatkozott járatcsoportokra. Az érintett forgalmi területeket jelenleg az ArrivaBus szolgálja ki, de mivel a 10 évre szóló koncessziók hamarosan lejárnak, szükség volt azok ismételt megpályáztatására. A három meghirdetett járatcsoportból kettőt eredetileg is a jelenlegi szolgáltató nyert, ezen koncessziókra 110 darab Mercedes-Benz Citaro G érkezne, s a BKK legfrissebb döntése szerint a harmadik, legalább 50 szóló busszal teljesítendő vonalcsoportot is az ArrivaBus szolgálná ki, mégpedig 50 darab (+ 5 darab forgalmi tartalék) szóló Mercedes-Benz Citaróval.

Az ArrivaBus a BKK korábbi,  a C3-as vonalcsoport közbeszerzési eljárását lezáró döntését kifogásoló beadványa kapcsán az ajánlatkérő feltételezett jogsértések okán két elem vonatkozásában szólította fel hiánypótlásra a B Euro Car Kft.-t, ám az ajánlattevő egyik elemmel összefüggésben sem tudta megnyugtatóan reparálni a felmerült jogsértéseket, sőt a műszaki előírásoknak való megfelelőség kapcsán érkezett hiánypótlás elkésetten, a véghatáridő után 6 perccel került benyújtásra, így azt a BKK már nem is tudta figyelembe venni.

Jelen állás szerint tehát az ArrivaBus újrázhat újabb 10 évre az általa kiszolgált forgalmi területeken, a Dél-Budát, Dél-Pestet és a Rákóczi út–Thököly út–Újpalota útvonalat magában foglaló C4-es vonalcsoport üzemeltetéséről nemrégiben pedig már meg is született a megállapodás a BKK és az ArrivaBus között. A lejáró járatüzemeltetési szolgáltatási szerződés szerint az ezen a területen üzemeltetett buszokat 50 darab (valamint 5 darab forgalmi tartalék) csuklós Mercedes-Benz Citaro G váltja majd 2025 második felétől. A másik csuklós, illetve a most odaítélt szóló dízelbuszos operátori szerződések megkötése viszont egy újabb jogorvoslati eljárás miatt biztosan csúszni fog, ugyanis a pályázatok harmadik résztvevője, a csuklós tendereken a második és immár a szóló pályázaton is a második legkedvezőbb ajánlatot tevő Guzkó Kft. június 7-én a Közbeszerzési Döntőbizottságnál jogorvoslati eljárást kezdeményezett a fentebb említett két vonalcsoport vonatkozásában, a BKK állítólagos jogsértő ajánlati elbírálása okán (ezért is lett megkötve eddig csak egy közszolgáltatási szerződés a háromból).

A három operátori szerződés részeként a 150 jármű (és 15 forgalmi tartalék) tervezetten több ütemben állna forgalomba; a csuklósokból 25-25-25 kocsi 2025. június 1-én, szeptember 1-én és november 1-én, 15 példány 2026. január 1-én és 10 pedig március 1-én. A szóló buszok üzembe helyezése történne meg leghamarabb, az első 25 már jövő májusban, a fennmaradó 25 pedig az azt követő hónapban érkezne meg. A jelenlegi helyzet azonban ezt az ütemtervet biztosan borítani fogja, hiszen a szerződések megkötésének csúszásával (a már szentesített kivételével), akár több hónappal is tolódhat a fennmaradó 50 szóló és 50 csuklós kocsi forgalomba állásának első üteme.

Fotók: Garamvölgyi Gergő

Címkék