A szegmens többi szereplőjéhez hasonlóan, hogy megfeleljen az Európai Unió átdolgozott általános járműbiztonsági rendeletének, a Volvo Buses is frissítette fejlett vezetéstámogató rendszereit (ADAS), melyek a balesetmegelőzés mellett kiemelt figyelmet fordítanak a gyalogosok és a kerékpárosok védelmére. Az új szabályozás aktív vezetéstámogató rendszerek széles skálájának beépítését követeli meg minden egyes újonnan forgalomba helyezett jármű esetében, azaz a 2024 júliusa előtt típusbizonyítványt szerzett modellek számára is kötelező. A Volvo Buses állítása szerint harmadik generációs aktív biztonsági rendszerei nem csak megfelelnek az előírásban foglaltaknak, hanem túl is teljesítik a megkövetelt paramétereket és eleget tesznek a legtöbb EU-n kívüli ország jogi követelményeinek is. A rendszerek ezentúl alapfelszereltségként szerepelnek minden elektromos és Euro 6-os motorral szerelt Volvo autóbuszban.
Az új EU-s szabályozás az autóbuszok esetében előírja a holttérfigyelő rendszer, a megközelítési információs rendszer, az intelligens sebességszabályozó, az éberségfigyelő, az abroncsnyomás-ellenőrző, a tolatókamera vagy -szenzorok és a vészfékezésre figyelmeztető fények beépítését, valamint az opcionális alkoholszonda előkészítését is. A Volvo Buses annak ellenére, hogy az új jogi követelmények csak az Európai Unió területén hatályosak, globális szinten is bevezeti az új és frissített biztonsági rendszereit, amelyek az elektromos és az Euro 6-os erőforrással szerelt Volvo buszok esetében az alapfelszereltséghez tartoznak. A harmadik generációs ADAS-rendszereket emellett olyan régiókban is elérhetővé teszi a gyártó, ahol az Euro 3-as, vagy az Euro 5-ös a jelenlegi legmagasabb károsanyag-kibocsátási szabvány.
A Volvo új biztonsági rendszereinek három alappillére van: a biztonságos vezetés feltételeinek biztosítása, az ütközések elkerülése és a balesetek következményeinek minimalizálása. Ezek a funkciók nemcsak a technológiáról és a rendszerekről szólnak, hanem az emberi érzékelésről és arról, hogy hogyan jut el a vezetőhöz az információ. Balesetveszély esetén a fejlett vezetéstámogató rendszerek korai figyelmeztetést adnak, de ha szükséges még az irányítást is átveszik a jármű felett a baleset elkerülése érdekében. Ha viszont egy balesetet már nem lehet elkerülni, ütközésvédelmi funkciók sora áll rendelkezésre a sérülések és károk minimalizálására.
A Volvo frissített ADAS-rendszerének fő elemét az autóbusz mindkét oldalára, a mellső tengely mögé telepített radaros szenzor jelenti, melynek feladata összetett. 30 km/h sebességig holttérfigyelő kanyarodássegédként működik, ilyenkor főként gyalogosok és kerékpárosok védelmét szolgálják; kanyarodáskor segítik a gépkocsivezetőt, figyelmeztetve őt a többi közlekedőre és a helyhez kötött akadályokra, illetve az azokkal történő ütközés veszélyére. A határt jelentő 30 km/h felett az érzékelők sávváltási segédként működnek. A rendszer figyeli a jármű mindkét oldalát, és megkönnyíti a sávváltást a vezető számára, s jelzi, ha egy másik jármű van a szomszédos sávban, vagy ha fennáll egy esetleges ütközés veszélye.
A Volvo Buses biztonsági arzenáljának egy másik fontos eleme a radar- és kamera alapú akadályészlelő, ami alacsony sebességnél (legfeljebb 15 km/h) és álló helyzetben a busz orra előtt, legfeljebb 4,5 méterre elhelyezkedő területen – különös tekintettel a homlokfal előtti, mintegy 1 méteres holttérre – zajló eseményeket monitorozza, s szükség esetén figyelmezteti a buszvezetőt az álló vagy mozgó akadályokra. A gyártó Európában az alapfelszereltség részeként elérhetővé teszi a vészfékasszisztens elektronikát is. Ez a rendszer a Volvo 2015-ben bemutatott megoldásának továbbfejlesztése, s érzékelők egész sorára és egy többcélú kamerára támaszkodva működik: a gépkocsivezető először figyelmeztetést kap az ütközésveszélyről, és ha nem reagál elég gyorsan, a busz először részfékezést hajt végre. A rendszer fékerő fokozatos, majd 100%-os kivezérlésével ugyan alkalmas vészfékezésre is, de a városi-elővárosi kialakítású buszok esetében az utasok védelme érdekében nincs meg ez a funkció, csak a turistabuszoknál.
A felsoroltakon kívül immár az alapfelszereltség része a Volvónál a sávtartó asszisztens, az adaptív sebességtartó elektronika, a közlekedési táblákat felismerő intelligens sebességszabályozó és az éberségfigyelő is, ami folyamatosan követi a jármű oldalirányú mozgását és a kormánykerék mozgását is. A korábban feláras extraként kínált abroncsnyomás-ellenőrző is kötelező eleme lesz ezentúl minden EU területén újonnan forgalomba helyezett busznak. A rendszer a jármű összes abroncsának légnyomását ellenőrzés alatt tartja. Az általános járműbiztonsági rendelet értelmében a járművezetőt abban az esetben kell figyelmeztetni, ha a guminyomás 20%-kal a referenciaérték alá csökken. A Volvo Buses rendszere azonban túlteljesíti az elvárásokat és lehetővé teszi azt is, hogy a járművezető ennél kisebb eltérés esetén is figyelmeztető jelzést kapjon. A biztonság mellett a megfelelő abroncsnyomás megválasztásával a járművek üzemanyaghatékonysága is növelhető.