Január 2-án fontos változások zajlottak le Dunaszerdahely autóbuszos közlekedésében: több hónapos késéssel ugyan, de megkezdte szolgálatát az a két tisztán elektromos hajtású midibusz, amelyek szállítási jogát még tavaly februárban nyerte el a magát szlovák startupként azonosító (honlapjának korábbi magyar nyelvű változatát időközben gondosan megszüntető), diósförgepatonyi székhelyű Mobility & Innovation Production s.r.o. (MIP). Dunaszerdahely ezzel a második város lett, ahol más emblémával ugyan, de állandó jelleggel menetrend szerinti forgalomba állt az eredetileg a magyar evopro csoport által fejlesztett típuscsalád.
Dunaszerdahelyen januártól a helyi buszjáratok üzemeltetését a képviselőtestület megbízásából az önkormányzati tulajdonú Municipal Real Estate Dunaszerdahely Kft. veszi át, a szolgáltatás pedig mindenki számára ingyenes lesz. Fontos előrelépést jelent, hogy a korábbi elővárosi-helyközi buszok helyett alacsony belépésű, elektromos hajtású városi midibuszok látják majd el a feladatot. A járatok menetrendjét a lakossággal egyeztetve alakították ki egy 2023 áprilisában kiadott kérdőív alapján. Bár a hivatalos átadóceremóniát január 2-án délelőtt tartották, az új buszok már hajnali 5 órakor megjelentek a felvidéki város utcáin. Az eseményen Dr. Hájos Zoltán dunaszerdahelyi polgármester és Jány József, a Municipal Real Estate igazgatója mellett részt vett a város két alpolgármestere és több helyi képviselő is. Bár a szolgáltatást a most forgalomba állított két midibusszal indították el, a sajtótájékoztatón elhangzottak szerint igény esetén egy harmadik jármű beszerzése is szóba jöhet. A cél az, hogy elég vonzóvá tegyék a közösségi közlekedést ahhoz, hogy a helyiek a személyautó helyett inkább a buszokat válasszák.
Anyaországi olvasóink számára ismerősek lehetnek a frissen átadott midibuszok, hiszen a 2014-ben nagy reményekkel indult, ám végül Budapesten csúfosan megbukott kompozit karosszériás Modulo C68 E típus reinkarnációjáról (értesüléseink szerint az eredeti gyártó 2018-as csődje idején félkész állapotú, eredetileg Pécsnek szánt példányokról) van szó. A gyártási jogokat, valamint a megmaradt karosszériamodulokat és alkatrészeket megszerző MIP állítása szerint az alapjárművet azóta jelentősen áttervezték (bár a buszok új műszaki adatait az átadón nem közölték), 2022 márciusában pedig hidrogénhajtású változatot is bemutattak belőle Pozsonyban. A típus egyik alapjellemzőjének számító kompozit karosszériának kiemelt szerep jutott a dunaszerdahelyi beszerzés során, hiszen amint azt a polgármester elmondta, a tendert eleve könnyűszerkezetes típusokra írták ki, és bár a hagyományos vázszerkezetű típusokkal próbálkozó konkurencia igyekezett elérni a feltételek megváltoztatását, nem jártak sikerrel. A „szlovák” midibusz így végül egy meglehetősen ritkán értékelt műszaki kritériumnak, a legnagyobb utasszám alapján vett útterhelési hatékonyságnak és az erre kapott több pontnak köszönhetően nyerte meg az ominózus közbeszerzést a kedvezőbb árú és alacsonyabb energiafogyasztású midibuszt kínáló cseh SOR Libchavy ajánlatával szemben.
A két elektromos midibusz a működtetésükhöz szükséges töltőoszloppal együtt végül 912 735 euróba, mai értéken átszámítva több, mint 342 millió forintba került, ami meglehetősen soknak mondható a kategóriában (ebből a pénzből a dunaszerdahelyi kocsiknál jobban felszerelt, teljes méretű szóló villanybuszokat is lehet már venni), de a polgármester szerint a hosszú távú előnyöknek köszönhetően megtérül majd. A 19 darab Kiel IDEO típusú utasüléssel szerelt járművek fedélzetén hivatalosan 50 fő szállítható, továbbá egy kerekesszékkel vagy babakocsival utazó személynek is jut férőhely. A lemerült vontatási akkumulátorok töltése az alkalmazott teljesítménytől függően 1,5-6 órát vesz igénybe.
Fotók: ujszo.com/Kürthy Judit