A pozsonyi DPB társaság Jurajov dvor raktárában mutatták be a héten a közlekedési cég gördülőállományának két legújabb tagját, egy Škoda 29 T3 villamost és egy csuklós Škoda 27 Tr trolibuszt. A DPB tavaly összesen 30 darab, 20 egyirányú és 10 kétirányú villamost, valamint 50 darab – 11 szóló, 23 csuklós és 16 duplacsuklós – akkumulátoros trolibuszt vásárolt. Az egyirányú Škoda villamos és a 23 darabos Škoda 27 Tr önjáró troli – flotta első példányai nemrégiben érkeztek meg a városba, amelyeknek egy-egy tagját augusztus 16-án közelebbről is megtekinthettek a sajtó képviselői. A prototípus járművek forgalomba állítására viszont még várni kell, ugyanis erre csak a szükséges tesztek elvégzése után kerülhet sor.
A Škoda Transportation az összesen 30 darab villamos leszállítási jogát még 2021-ben nyerte el a DPB 20 egyirányú, valamint 10 kétirányú jármű beszerzésére vonatkozó tenderein. A Škoda ajánlata mindkét eljárásban a lengyel Pesa pályázatánál bizonyult jobbnak, így a DPB a Škodával kötött szerződést a villamosok leszállítására, amelyekből az egyirányúakat 2023 végéig kell átadni a fuvarozónak. A plzeňi gyártó korábban is szállított már 29 T és 30 T villamosokat Pozsonyba, 2015-ben és 2016-ban 30-30 példány állt forgalomba a DPB kötelekében.
A most bemutatott ötrészes, már 29 T3 típusjelöléssel futó, ötrészes, 32,5 méteres villamosok külsőre megegyeznek a korábban átadott kocsikkal, viszont az időközben jelentősen megváltozott biztonsági jogszabályok miatt a harmadik 29 T és 30 T széria már megerősített vázszerkezetet kapott, különösen igaz ez a mellső és hátsó homlokfali vázszerkezet elemeire. Változás történt a hidraulikus fékrendszert illetően is, ezúttal ugyanis nem a német HANNING & KAHL GmbH & Co. KG, hanem a cseh DAKO CZ volt a beszállító.
További eltérés a már futó járművekhez képést, hogy kevesebb ülőhellyel szerelik a mostani szériát, újításként pedig megjelentek a LED-es fényforrások és az USB-töltőpontok is, valamint már modernebb, színes (RGB) relációs kijelzőkkel kiegészített utastájékoztatási rendszert kapnak az új szerzemények. Emellett a felszereltség részét képezi a nagy teljesítményű automata klímaberendezés, az automatikus utasszámláló rendszer (APC) és a WiFi is. Az utasteret rozsdamentes, szálcsiszolt kapaszkodókkal szerelik, az oldalablakokat pedig hővédő fóliával látják el. A járműveket nettó 2 390 000 eurós, átszámítva közel 900 millió forintos egységáron szerzi be a DPB.
A Jurajov dvor depóban bemutatott 7432-es pályaszámú 29 T3-as már a második átadott villamos a 20 darabos egyirányú flottából, s néhány napja futott be Pozsonyba, 10 nappal az első, 7431-es pályaszámú után. Az első, előrehozott gyártású kocsi teljes egészében Plzeňben épült, a fennmaradó 19 darabot viszont már az ostravai Škoda Ekovánál szerelik össze.
A pozsonyi flotta másik, hivatalosan is bemutatott új típusa a karosszériát biztosító Solaris és a hajtásrendszert szállító Škoda együttműködésében gyártott Škoda 27 Tr, melyből összesen 23 érkezik év végéig a szlovák fővárosba. A kocsik a Škoda fővállalkozásában készülnek, ezért kerül rájuk a Škoda logó és ezért kapták a 27 Tr típusjelölést is. A járművek repülőtérre, illetve a főpályaudvart a nemzeti színházzal összekötő vonalon fognak közlekedni, ahol dízel aggregáttal szerelt önjáró trolibuszokat – 6 darab Irisbus Citelis karosszériás Škoda 25 Tr-t és 15 darab SOR City TNB karosszériás Škoda 30 Tr-t – váltanak majd ki. A reptéri vonalra szánt 27 Tr-eket a felhasználásnak megfelelően nagyméretű poggyásztartó polcokkal is felszerelik.
A nettó 538 950 euró (202 millió forint) egységárú csuklós trolik önjáró képességgel is rendelkeznek, ebben egy 60 kWh összkapacitású lítium-titanát-oxid (LTO) akkupakk van a segítségükre, amely a gyártó közlése szerint legalább 10 kilométeres autonómiát tud kölcsönözni a járműveknek. Felszereltségük a valós idejű utastájékoztató rendszer, az USB-töltőpontok és vezeték nélküli internet mellett többek között utasszámláló berendezést, teljes egészében LED-es világítást, sötétített oldalablakokat, teljes utasteret és az áramszedőket is megfigyelő fedélzeti kamerarendszert, forgalomfigyelő- és tolatókamerát, valamint fotocellás ajtóműködtetést (le- és felszállást minden ajtó fölött egy fotocella érzékeli; amennyiben ez nem észlel mozgást, az ajtók önműködően bezárulnak) is magában foglal.
Mivel teljesen új típusú járművekről van szó, a villamosoknak és trolibuszoknak is még át kell esniük a homologizációs engedélyezési folyamaton, amelynek során utasok nélküli tesztfutások keretében ellenőrzik a műszaki és menettulajdonságaikat. A folyamat lezárultáig az átadott járművek a gyártó tulajdonát képezik. Az első villamos már szeptember közepén forgalomba állhat, az új trolibuszok pedig idén október és november fordulójától szállíthatnak utasokat. A beszerzések, mint az utóbbi évek legtöbb pozsonyi járművásárlása, szinte teljes egészében uniós finanszírozásból valósul meg.
Fotók: DPB