Kitekintő

Elektromos Solaris csuklós buszokat vásárol Kolozsvár

További 40 darab tisztán elektromos hajtású csuklós Solaris Urbinóval bővülhet a kolozsvári villanybuszpark, miután eredményesen, a lengyel gyártó győzelmével zárult az erdélyi város tavaly ősszel meghirdetett pályázata. A beszerzési megállapodás megkötését követően a nyertesnek mindössze 11 hónap áll majd rendelkezésére a teljes flotta, valamint a megrendelés részét képező 6 lassú- és 18 gyorstöltő-állomás leszállítására.

Az eladási darabszámok alapján a Solaris keleti szomszédunk piacán is megtalálta a számításait elektromos- és trolibuszaival, hiszen csak a közelmúltban összesen 123 elektromos– és 100 trolibuszra kapott megbízást, de korábban sem volt híján a kisebb-nagyobb romániai megrendeléseknek. Ilyenek voltak többek között a brassói 51 darabos, valamint a kolozsvári 50 darabos trolibusz-üzletek, vagy a szintén kolozsvári, 41 járműre vonatkozó villanybusz-beszerzés még 2018-19-ben.

Kolozsvár 2017-ben a romániai városok közül elsőként döntött a Solaris akkumulátoros busztípusa mellett – a kincses város akkor egy 41 darabos keretmegállapodás részeként első lépésben 11, majd később további 30 darab szóló Urbino Electricet vásárolt -, a mostani beszerzés eredményeként pedig Kolozsvár lesz az első olyan település is Romániában, amely a típus csuklós verzióját is forgalomba állítja. A flotta első példányai várhatóan már idén megérkeznek rendeltetési helyükre.

A pályázat lefolytatása nem zajlott zökkenőmentesen, ugyanis a felhívás közzététele után nem sokkal a Karsan Otomotive már meg is akasztotta eljárást. A török gyártó, amelynek a villanybuszok terén jelenleg Románia az egyik legfontosabb exportpiaca, több ponton kifogást is emelt a tenderdokumentációkban foglaltak ellen, emiatt fel kellett függeszteni a közbeszerzést egy rövid időre. A folytatást követően végül csak a Solaris döntött az indulás mellett, így egyedüli ajánlattevőként nyerte el a 40 akkumulátoros csuklós busz leszállításának jogát nettó 145,9 millió lei, átszámítva mintegy 11 milliárd forint értékben. Az ajánlat elbírálásakor négy fő értékelési szempontot vettek figyelembe: a fő kritériumot jelentő ajánlati ár 60%-ban határozta meg a nyertes ajánlatot, emellett az energiafogyasztás (10%), a hatótáv (20%) és töltőberendezések paraméterei (10%) is kiemelt tényezők voltak a kiértékelés során. Az autóbuszoknak az UITP SORT 2 (városi és elővárosi forgalmat vegyesen szimuláló) előíráson alapuló fogyasztásmérések alapján legalább 190 kilométer megtételére alkalmas akkuállománnyal kell rendelkezniük.

Kolozsvár a jövőben további elektromos autóbuszok beszerzését tervezi, a városvezetés célkitűzése az, hogy 2028-ig teljesen elektromos alapokra helyezik a város  közösségi közlekedését.

A címlapkép illusztráció, forrás: Emil Boc

Címkék