Az Európai Parlament keddi strasbourgi plenáris ülésen jóváhagyta a tagállami kormányokat tömörítő Európai Tanáccsal elért megállapodást az új személygépkocsikra és kisteherautókra vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási normák felülvizsgálatáról. Ennek értelmében 2035-ig fokozatosan meg kell szüntetni a dízel- és a benzinüzemű új autók értékesítését az EU-ban, és minden új gyártású autónak kibocsátásmentesnek kell lennie. Emellett az Európai Bizottság szigorú szén-dioxid-kibocsátási célértékeket javasolt 2030-tól az új nehézgépjárművekre: ettől az időponttól kezdődően csak kibocsátásmentes városi autóbuszokat lehetne forgalomba helyezni, az új tehergépkocsiknál pedig 2040-re 90%-os kibocsátáscsökkentést követelnének meg.
A brüsszeli testület szerint az intézkedés bevezetése indokolt, ugyanis a teherautók, valamint a városi és a távolsági buszok az EU üvegházhatásúgáz-kibocsátásának több mint 6%-áért, a közúti közlekedés károsanyag-kibocsátásának pedig több mint 25%-áért felelősek.
A javaslat szerint a kibocsátási szabványok biztosítanák, hogy a közúti közlekedési ágazat ezen szegmense hozzájáruljon a nulla kibocsátású mobilitás felé való elmozduláshoz, valamint az EU éghajlat- és szennyezésmentességi célkitűzéseihez.
A zéró kibocsátású, városi használatú autóbuszok gyorsabb elterjedésének ösztönzése mellett az Európai Bizottság a 2019-es szinthez képest szigorúbb kibocsátási szabványok fokozatos bevezetését javasolja a tanúsított szén-dioxid-kibocsátással rendelkező szinte minden új nehézgépjármű esetében: 45%-os kibocsátáscsökkentést írna elő 2030-tól, 65%-os kibocsátáscsökkentést 2035-től, és 90%-os kibocsátáscsökkentést 2040-től.
A brüsszeli testület szerint az új célértékek bevezetése az energiaátállásra is pozitív hatással lesz, mivel csökkenti az importált fosszilis tüzelőanyagok iránti keresletet, valamint javítja az energiamegtakarítást és a hatékonyságot az EU közlekedési ágazatában. Az üzemanyagköltségek csökkenése révén előnyökkel jár majd az európai fuvarozók és felhasználók számára, és biztosítja az energiahatékonyabb járművek szélesebb körű elterjedését. Emellett javítani fogja a levegő minőségét, különösen a városokban.
Az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) szerint – amelynek többek között a DAF Trucks, a Daimler Truck AG, a Ford Trucks, az Iveco Group, az MAN Truck & Bus, a Scania, a Volkswagen Commercial Vehicles és a Volvo Group is tagja – a városi buszokra vonatkozó 100%-os cél kitűzése hatalmas nyomást fog gyakorolni az iparra és a közösségi szolgáltatókra, nem beszélve arról, hogy ha a javaslat elfogadásra kerül, elővásárlási hullámot is elindíthat a hagyományos meghajtású buszokért.
A szervezet szerint a nehézgépjárművekre a 2030-tól egységesen vonatkozó 45%-os kibocsátáscsökkentés elérése is rendkívül ambiciózus célkitűzés, amely ugyanilyen ambiciózus lépéseket igényelne a politikusok részéről, hogy a szállítási és logisztikai lánc többi szereplője is teljesíteni tudja az elvárásokat. A CO2-kibocsátás 45%-os csökkentése azt jelenti, hogy 2030-ig több mint 400 ezer zéró emissziós nehézgépjárművet kellene forgalomba helyezni. Ehhez mindössze hét éven belül több mint 50 000, teherautók és távolsági buszok számára alkalmas, nyilvánosan hozzáférhető töltőre lenne szükség, amelyek közül mintegy 35 ezernek nagy teljesítményű töltőnek kellene lennie. Ezenkívül mintegy 700 hidrogén-utántöltő állomásra is szükség lenne.
Emellett az ACEA aggasztónak tartja, hogy hiányzik a koordináció a CO2-kibocsátási javaslatok és a nehézgépjárművek Euro VII károsanyag-kibocsátási normáira vonatkozó javaslat között. Az ACEA szerint az Euro VII-es kibocsátási norma teljesítéséhez teljesen új technológiát kellene kifejleszteni jelentős pénzügyi erőforrások befektetésével, ami viszont az akkumulátoros és üzemanyagcellás elektromos járművek fejlesztése terén eddig tett erőfeszítések rovására menne és súlyosan érintené a zéró károsanyag-kibocsátású termékekre való átállást, azaz az Európai Bizottság most megfogalmazott célkitűzéseit.
Forrás: MTI/MBI, fotó: MAN