Megújult a Marcopolo kolumbiai piacon kínált egyik legkisebb modellje. A Marcopolo New Audace néven emlegetett újdonság a teherautó-alvázra épített orrmotoros midibuszok táborát erősíti, erre a kategóriára ugyanis az utóbbi években növekvő kereslet mutatkozik arrafelé. A típus legelső példányát a XX. Congreso Nacional del Transporte de Acoltés kongresszus első napján mutatták be a potenciális vásárlóknak.
A viszonylag alacsony fenntartási költségek mellett üzemeltethető, teherautó-alapú orrmotoros midibuszokat Dél-Amerikában a különjárati és turista szektor mellett elővárosi és intercity forgalomban, valamint iskolabuszként is előszeretettel használják, a Marcopolo pedig nem szeretne lemaradni a konkurenciától jövőben sem. Ennek érdekében a brazil buszgyártó kolumbiai részlege átdolgozta és továbbfejlesztette a helyi piacon kínált népszerű termékvonalát. A New Audace egyszerre két modellt, a távolsági Audace sorozat midi kiadását, valamint a hozzá nagyon hasonló Senior 800 jelű midibuszt váltja a helyi kínálatban, egyesítve ezek legjobb tulajdonságait – legalábbis Juan Carlos Santamaría főmérnök szerint, aki Corín Sánchez helyi értékesítési vezető társaságában prezentálta a bemutatóbuszt az október 14-ei rendezvényen.

A busz hátuljában 3 m³-es csomagtér várja a poggyászokat, a tengelyek között további 2,4 m³ áll a pakolnivalók rendelkezésére
Elmondásuk alapján a korábbi típusok áttervezésére vonatkozó első ötletektől a megvalósulásig másfél év telt el. Az újgenerációs modell 10 180 mm-es teljes hosszához 4990 mm-es tengelytáv társul, a jármű magassága minimálisan, 3420 mm-re gyarapodott. A legfontosabb újítás mégis az, hogy a tervezők 2445 mm-re növelték a felépítmény szélességét, miközben sikerült csökkenteniük annak tömegét is. Ezzel egyidejűleg bővítették a csomagteret is, amelynek befogadóképessége a jármű hátuljában lévő és a két tengely közötti szabad térfogatot összeadva eléri az 5,4 m³-t. A fejlesztés során egyes szerkezeti megoldásokat pedig az időközben megjelent újgenerációs Marcopolo típusokból vettek át. A vázszerkezetet érintő módosításokon túl számos kisebb részleten is finomítottak, javítottak például az ajtók tömítésén, újak a ködfényszórók és a nappali menetfény is.
A busz külső formavilága – amelyet a gyártó brazíliai központjában rajzoltak meg – hamisítatlan Marcopolo-stílusjegyeket vonultat fel, így kívülről nagymértékben hasonlít közvetlen elődeire, és a teherautós gépészettől örökölt arányok ellenére is jól illeszkedik a márkaarculatba. Említést érdemel a Marcopolo nagyobb méretű távolsági típusain szokásos megemelt tetőburkolat, ami optikailag elrejti a légkondicionáló tetőegységét és aerodinamikai szempontból is előnyös. A dél-amerikai igények által megkövetelt praktikus sajátosságok mellett, mint például az osztott szélvédő, akadnak a típuson igényes megoldások is: többek között az opciós extraként rendelhető, a hagyományos külső visszapillantó tükröket helyettesítő kamerák és a pantográfos mechanizmussal, a jármű oldalfalával párhuzamosan nyíló csomagtérajtók jelzik, hogy a teherautós eredet ellenére nem csak fapados felszereltségű munkásszállítóként specifikálható a New Audace.
A már a kolumbiai részleg által megálmodott utastérben a formatervezett, üvegszálas műanyagból készült mennyezeti burkolatok a Marcopolo legújabb stílusát követik, a szélvédő felett integrált helyet alakítottak ki egy 19″-os utastájékoztató monitor fogadására. A légcsatornákkal egybeépített beltéri csomagtartó polcok ugyanakkor változatlan formában kerültek át az elődmodellekből. A tíz üléssorban összesen 41 utas szállítására alkalmas egyajtós bemutatóbusz belterét látványos parkettahatású padlóborítással dobták fel, a kétpontos övvel szerelt távolsági utasülések pedig akár hosszabb utakra is kényelmesek.
Az orrmotoros építésmód egyik legnagyobb tervezői kihívását az első utasajtó elhelyezése, valamint az itteni lépcső és a motorsátor környékének ergonomikus, felhasználóbarát kialakítása jelenti, ráadásul mindezt összhangba kell hozni a közlekedőfolyosóval is. Az ilyen típusokat kínáló buszgyártók egy része emiatt egyszerűen az A-tengely mögé helyezi az első ajtót (holtteret és/vagy nehezen hozzáférhető területet hagyva ezzel a jármű elejében), bonyolult vagy kényelmetlen lépcsőrendszer kidolgozása helyett. A New Audace bázisaként szolgáló önjáró alvázon viszonylag hátul helyezkedik el a motor, így a Marcopolo mérnökei az új felépítmény megtervezése során érdemi fejlesztésre szánták el magukat. Az elődmodellekben alkalmazott csigalépcsőt elhagyták, helyette a teljes méretű turistabuszokon megszokott rend szerint lehet megközelíteni az utasteret: keresztirányú, egyenes lépcső vezet a sofőrülés szintjéig, majd innen balra fordulva egy további, viszonylag magas lépcsőfok a közlekedőfolyosóra. Ennek előnye, hogy jobboldalt elöl is van lehetőség dupla ülés beépítésére, igaz, ez orrmotoros kialakításnál megköveteli a padlószint emelését is, bár ebben az esetben ez nem jelent problémát. Maga az utasajtó is kimondottan szélesnek számít a kategóriában, szabad nyílása 950 mm, bár ebből a jobb első kerékdob és az ajtómechanizmus alsó párhuzamvezető karja azért elvesz valamennyit.
Annak ellenére, hogy a Marcopolo midibuszának esetében kompromisszumosan bár, de sikerült megoldani a vezetőtér hozzáférhetőségét a menetirány szerinti jobb oldalról is, a pilóta kapott egy saját, 730 mm-es nyílású kézi működtetésű ajtót is a bal oldalon, elektromos ablakemelővel. A járművezető munkahelye a kategória adottságaihoz mérten tágasnak tűnik a gyári képeken. A kormány és a műszeregység a kiindulási alapot jelentő teherautóból származik, a kezelőszerveket összefogó műanyag pult viszont saját tervezésű és gyártású.
A New Audace tehát közvetlen felmenőihez és más hasonszőrű midibuszokhoz hasonlóan alvázas konstrukció, elődei mintájára alapesetben a Hino FC9J teherautó helyben összeszerelt gépészeti alapjait hasznosítja. A négyhengeres, 5123 cm³-es, 207 lóerős (152 kW), 637 Nm csúcsnyomatékú Hino J05E-VE dízelmotor az Euro 5-ös emissziós norma határértékeit teljesíti, a sebességváltó 6+1 fokozatú kézi egység. Azok, akik a japán helyett inkább az amerikai(nak mondott) technikára esküsznek, opcióként Chevrolet FRR alvázat is választhatnak a busz alá, ehhez viszont csak Euro 4-es besorolású erőforrás jár. A Marcopolo apróságáról készült gyári kedvcsináló videó ide kattintva érhető el.
Fotók: Marcopolo Colombia/Superpolo
