Július közepe óta új alvállalkozó üzemelteti a barcelonai repülőteret kiszolgáló buszjáratokat. Az új seprű jól seper elvét követve mindez a járműpark megújulását is magával hozta, természetesen alternatív hajtású típusokkal váltva ki az érintett viszonylatokon eddig szolgáló kocsikat. Az év minden napján 24 órában közlekedő buszok a tervek szerint évente összesen mintegy 6 millió utast szállítanak majd.
A galíciai Monbus társaság július 14-ével vette át az El Prat nemzetközi repülőtér két terminálját Barcelona városközpontjával összekapcsoló shuttle járatok (A1 és A2) üzemeltetését. Az Aerobús néven futó szolgáltatást összesen 33 darab újonnan forgalomba állított dízel-elektromos hibrid, illetve tisztán elektromos hajtású háromtengelyes autóbusszal végzi az egyébként jellemzően (de nem kizárólag) távolsági viszonylatokat üzemeltető közlekedési vállalat. Ezek hivatalos átadóünnepségére július 22-én került sor, ahol az ilyenkor szokásos módon természetesen elhangzott, hogy mind az üzemeltető, mind pedig a szolgáltatás megrendelője (vagyis az Àrea Metropolitana de Barcelona) rendkívül elkötelezett a fenntartható mobilitás és a környezetbarát hajtásmódok mellett.
Az új járművek nagyobbik részét a hibridek teszik ki: a flotta derékhadát 27 darab alacsony belépésű Scania K320 UB6x2*4 alvázra szerelt, 15 méter hosszú Castrosua Magnus H alkotja. A 47 ülőhellyel rendelkező háromtengelyes autóbuszokat többek között ingyenes fedélzeti WiFi-vel és USB-töltőpontokkal is ellátták, de az átadáson kiemelték a járművek továbbfejlesztett hő- és hangszigetelését, a korábbinál ergonomikusabb vezetőkörnyezetet, valamint az elektromos működtetésű utasajtókat is. A buszok párhuzamos hibrid hajtásrendszerében – amellyel a gyártó akár 30%-os fogyasztáscsökkenést ígér egy azonos méretű dízelmotoros típushoz képest – az öthengeres, 9 literes, 320 lóerős (235 kW) Scania DC09 dízelmotort egy 130 kW csúcsteljesítményű állandómágneses szinkron villanymotor és egy 18,5 kWh kapacitású lítium-ion akkumulátor egészíti ki – ugyanezt a hajtásláncot találjuk egyébként a Scania Citywide hibrid változata alatt is. A járművek képesek tisztán elektromos üzemmódban is közlekedni, sőt, a Scania helyi képviseletének közlése szerint a teljes üzemidő közel 40%-át káros égéstermékek kibocsátása nélkül teljesíthetik.
A két Aerobús-járaton a fentieken kívül 6 darab King Long PE15 akkumulátoros villanybusz is közlekedik majd a jövőben. A kínai gyártó elektromos buszainak legújabb generációját képviselő, 14,69 méter hosszú háromtengelyes járműveket 49 darab ISRI Civic V3 típusú fejtámlás elővárosi utasüléssel szerelték. Specifikációjuk közel azonos a Castrosua hibridekével, hozzájuk hasonlóan 2-2-0 ajtóképlettel érkeztek, felszereltségükben pedig egyebek mellett két csomagtartó polc, utastéri biztonsági kamerarendszer, LED-es beltéri világítás, ütközésveszélyre is figyelmeztető Moblieye okos kamerarendszer, valamint az egyébként kötelezően előírt tartozéknak számító abroncsnyomás-ellenőrző rendszer (TPMS) is megtalálható. Bár a típus opcionálisan a ZF kvázi-kerékagymotoros portálhídjával is rendelhető, a barcelonai kocsikba 350 kW csúcsteljesítményű központi villanymotor került, amelyet egy lítium-vasfoszfát (LFP) akkupakk lát el villamos energiával. Ennek töltése 150 kW-os teljesítményű konnektoros töltővel lehetséges, CCS Type 2 interfészen keresztül. Az elmúlt években a King Long is számottevő tapasztalatra tett szert az elektromobilitás terén, a kínai cég által eladott villanybuszok száma mára meghaladja a 25 ezret.
A szolgáltatóváltás egyébként áremelést is hozott az Aerobús járatokon. Az új üzemeltető cserébe a korábbinál magasabb kényelmi színvonalat ígér, továbbá megjelentek a kínálatban a Barcelona más tömegközlekedési eszközeivel, így például a Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) busz- és metrójárataival kombinálható jegyek is. A koronavírus-járvány elleni védekezés jegyében a buszokat légtisztító berendezéssel és kézfertőtlenítő-adagolókkal is felszerelték.
Címlapkép: gcdiario.com