Kitekintő

A Yutongtól érkezik az Egyesült Királyság első elektromos reptéri busza

Újabb jelentős fegyvertényt könyvelhet el az Egyesült Királyságban a Yutong: a kínai buszgyártó szállíthatja a szigetország első tisztán elektromos hajtású repülőtéri apron-buszát, ezúttal is a márka helyi képviseletét ellátó Pelican Bus and Coach Ltd. cégen keresztül. A helyi károsanyag-kibocsátás nélküli jármű az észak-angliai Newcastle Nemzetközi Repülőtéren szállítja majd az utasokat a repülőgépek és a terminál épülete között.

A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy egyes brit repterek környékén már eddig is találkozhattunk elektromos buszokkal – Birminghamben például hat darab Volvo 7900 Electric segít az utasoknak eljutni a parkolótól a terminálépületig -, de a mostani az első alkalom, hogy egy ilyen jármű „airside” üzemmódban, azaz közvetlenül a repülőgépek mellett lát el feladatokat. A Yutong ABe13 típusjelzésű elektromos repülőtéri busz alapjaiban eltérő felépítése ellenére a TCe12 helyközi villanybuszból ismert elektromos hajtásrendszert alkalmazza: a CATL gyártmányú, 258 kWh összkapacitású lítium-vasfoszfát (röviden LiFePO4 vagy LFP) vontatási akkumulátorcsomag egy 350 kW csúcsteljesítményű központi villanymotort lát el energiával, amely a kategóriában szokásos módon az első tengelyt hajtja meg. Az akkumulátorok a tetőn helyezkednek el a légkondicionáló társaságában, a hajtásvezérlő elektronika pedig a vezetőfülkét az utastértől elválasztó „dobozban” található. A felhasználás jellegéhez mérten kimondottan nagy energiatároló-képességű akkupakkal a Yutong a közvetlen riválisokét háromszorosan meghaladó hatótávot ígér egyetlen feltöltéssel. Az ABe13 normál repülőtéri használat mellett a gyártó állítása szerint akár 10-14 napig is képes üzemelni az akkumulátorok újratöltése nélkül. Utóbbi folyamat egyébként mindössze két órát vesz igénybe – természetesen megfelelő teljesítményű egyenáramú töltőberendezéssel. A 120 kW teljesítményű egységet maga a Yutong biztosítja a newcastle-i rendeltetésű járműhöz. A típus másik ütőkártyája a kedvező vételár lehet a későbbiekben.

A formaterv szempontjából nem különösebben modern, 13,8 méter hosszú, önhordó konstrukciójú, a közúti forgalomra szánt autóbuszoknál szélesebb (3000 mm) jármű mindkét oldalán három-három kétszárnyú utasajtóval rendelkezik. A fedélzeten összesen 110 főnek jut férőhely, nekik többségében állva kell utazniuk, mivel utasüléseket a minél nagyobb befogadóképesség elérése érdekében csak a feltétlenül szükséges helyeken – a kerékdoboknál – alakítottak ki, ami egyébként az ilyen járműveknél szintén megszokottnak számít. A busz biztonsági felszereltségében a jármű utasterére, illetve környezetére teljes rálátást biztosító külső-belső kamerarendszer is megtalálható, ami jól jön a repülőgépek körüli manőverezés során.

Newcastle évente mintegy ötmillió utast fogadó légikikötőjében a most átadott elektromos Yutongot leszámítva jelenleg kizárólag dízelmotoros apron-buszok – jellemzően COBUS és Neoplan gyártmányok – teljesítenek szolgálatot, de ez várhatóan belátható időn belül változni fog. Idén januárban jelentették be, hogy a repülőtér 2035-ig szeretne teljesen karbonsemleges működést elérni, ebben pedig szerepet szánnak az elektromos kiszolgáló buszflottának is, amelyeket folyamatosan szereznének be az elkövetkezendő 15 év során.

Fotók: Pelican Bus and Coach Ltd.

Címkék