Eredménytelenül zárult a győri önkormányzat augusztusban meghirdetett, a város helyi személyszállítási közszolgáltatási feladatainak 2021-ben történő ellátására meghirdetetett közbeszerzési eljárása. A szolgáltatás mindössze egyéves biztosítására kiírt tenderre egyetlen pályázó, a jelenlegi szolgáltató, a Volánbusz Zrt. jelentkezett, ami persze borítékolható volt, hiszen egyetlen vállalkozás sem vállal be egy olyan szerződést, amelyre lehetetlen előre tervezni.
A győri polgármester, Dézsi Csaba András egészen a Magyar Nemzetig szaladt még december elején, hogy elpanaszolja, mennyire pofátlan ajánlatot nyújtott be az állami közlekedési vállalat a közbeszerzési eljárásban. A város első embere a lapnak úgy fogalmazott, hogy a Volán egy milliárd forint többlet számlát akar benyújtani, ami teljesen indokolatlan szerinte. Ebben a helyzetben, mivel állami cégről van szó, ez még a pofátlanság határait is súrolja – tette hozzá.
A Volánbusz két különböző verzióval is pályázott, de még az olcsóbb (egyes feladatokat helyközi járatokkal ellátó) verzió szerint is közel egymilliárd forinttal többet kellene fizetnie a városnak, mint amennyit tavaly fizetett, bár az nem világos, hogy ugyanolyan szolgáltatásokat kért-e a város, hiszen a polgármester egy korábbi közgyűlésen azt mondta, hogy magasabbak lesznek az elvárások a pályázókkal szemben – írja az ugytudjuk.hu portál.
A pofátlannak minősített ajánlat gyakorlatban annyit jelent, hogy míg tavaly a város 1,4 milliárd forintot fizetett a buszközlekedésért a cégnek, addig most az olcsóbb verzió szerint 2,4, a drágább szerint pedig közel 2,8 milliárd forintba kerülne a szolgáltatás ellátása jövőre. A polgármester erre hivatkozva a pályázatot november 30-án eredménytelennek nyilvánította.
A portál utánajárt, hogy mennyire is számított „pofátlannak” a közlekedési vállalat ajánlata. A lap több buszos személyszállításra, illetve önkormányzati közösségi közlekedés szervezésére rálátó forrássa szerint valójában az eddigi ár volt nagyon alacsony – és ez bizony hosszú távon a szolgáltatás minőségén is meglátszott. Új autóbuszokat nem szerzett be a vállalat, és a buszvezetők bére is úgy alakult, hogy kritikussá vált a munkaerőhiány, emiatt pedig tavaly ősszel akadozott a buszközlekedés Győrben. A társaság korábbi közlése szerint a járatkimaradások többsége az autóbuszpark állapota miatt történt, ezt a problémát némileg enyhítette az év elején Győrbe átcsoportosított 17 darab szinte új, alig egy éves jármű forgalomba állítása. A helyzet hosszútávú megoldása érdekében a közlekedési társaság idén további 22 vadonatúj csuklós autóbuszt is üzembe állított a megyeszékhelyen, így a helyi buszpark mintegy 40%-a újult meg.
Az ugytudjuk.hu többek között megkereste Dobronyi Tamást, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) győri vezetőjét, aki egy grafikonnal szemléltette, hogy miből áll össze a kilométerenkénti ár, ami szerintük valahol 900 és 1000 forint között lenne reális.
Tehát az állami szolgáltató korábban gyakorlatilag maga számára előnytelen szerződéseket kötött az önkormányzatokkal, amelyek ehhez hozzá is szoktak. Kérdés, hogy most vajon miért szakított a Volánbusz ezzel a korábbi gyakorlatával. A válasz sokfaktoros lehet, egyrészről az új buszok megjelenése tényleg többletköltséget vont maga után, másrészt a vírushelyzet is megszorongatta a vállalatot, harmadrészt pedig a kormány is pénzt von el a helyi közösségi közlekedést támogatásától. Dobronyi Tamás a portálnak elmondta most leginkább az lehet, hogy ezt az általános költségnövekedést ezúttal reálisan beleszámította a cég az ajánlatába.
Dobronyi Tamás szerint a korábbi költségszinten egy magáncégnek egyáltalán nem érné meg például szolgáltatni, ezért aztán nem is pályáznak. Szerinte a reális költségtérítés kilométerenként 900 és 1000 forint között lenne, ez még a most visszautasított ajánlatban is 803,8, illetve 805,6 forint. A 800 forint körüli kilométerenkénti árat is csak úgy tudná tartani a Volánbusz, ha új járművek nem érkeznének a városba. A harmadik opció az, hogy az önkormányzat maga szervezi a buszközlekedést, ez azonban egyelőre nincs az asztalon Győrben, és például a fele akkora Veszprémben a saját fenntartású buszos cég üzemeltetése nominálisan ugyanannyiba kerül, mint a tavaly Győrben a Volánbusznak fizetett összeg.
Az ugytudjuk.hu szerint a lényeg az, hogy bár a költség növekedése egy olyan szűkös évben, mint 2021, amikor a folyamatos kormányzati elvonások mellett még az adóemelést is betiltotta a kormány, tűnhet pofátlannak; de egyáltalán nem biztos, hogy reálisan kaphat ennél olcsóbb ajánlatot a város akár mástól, akár a Volánbusztól a győri buszközlekedés üzemeltetésére.
Címlapkép: Volanbusz Zrt.