Indiai gyártású, a BharatBenz által fejlesztett alváz és felépítmény, Mitsubishi Fuso gépészet és márkajelzés, mindez a Daimler Trucks Asia égisze alatt: igazi cégcsoport-szintű együttműködés eredménye az Egyesült Arab Emírségek piacát megcélzó, BA típusjelzésű orrmotoros midibuszcsalád. A hivatalosan tavaly decemberben bemutatott, egyszerű kivitelű típus sorozatgyártása egy éve kezdődött meg az indiai Detroitnak is nevezett Csennai városában, azóta pedig jóval több, mint 100 darab készült belőlük.
Az Egyesült Arab Emírségek a Mitsubishi Fuso egyik legfontosabb exportpiaca a közel-keleti térségben, a japán haszongépjármű-gyártó termékeinek piaci részesedése tavaly meghaladta az 53%-ot az országban. A szintén a Daimler AG birodalmához tartozó indiai BharatBenz céggel a teherautók kapcsán már korábban is volt együttműködése a japánoknak, de a mostani az első alkalom, hogy Fuso márkajelzés alatt autóbuszokat is gyártanak Indiában. A Daimler India Commercial Vehicles (DICV) 2015 óta több, mint 3000 darab komplett autóbuszt, illetve járóképes alvázat exportált a világ 17 országába, a Fuso BA azonban egyelőre kizárólag az Egyesült Arab Emírségek számára készül.
A kőolajból kőgazdaggá lett arab országot ugyan sokan hajlamosak a tékozló luxussal azonosítani, de puritán felépítésű, strapabíró, 30 főnél nagyobb utaskapacitású autóbuszokra is komoly igény mutatkozik arrafelé. Az ilyen típust kereső üzemeltetőknek szánt BA valójában nem teljesen új fejlesztés, BharatBenz Staff Bus, illetve School Bus néven már régebb óta elérhető az indiai piacon. Az emirátusokban viszont a jobban csengő japán márkanév alatt hozzák forgalomba a típust, amelyből a tervek szerint 2023 végéig mintegy 800 darabot gyártanának.
A meglehetősen rusztikus megjelenésű midibuszok homlokfalára felkerült tehát a Fuso felirat, ám ezúttal a Mitsubishi emblematikus három gyémántja nélkül. A 9080 mm hosszú, 2350 mm széles és 3137 mm magas, 36+1 személyes modellt a gyártó elsősorban munkásszállító-, illetve iskolabusz feladatokra ajánlja. A típus alapesetben mindössze egyetlen, egyszárnyú bolygóajtóval rendelkezik, illetve a menetirány szerinti bal oldalon hátul vészkijáratot alakítottak ki, ezen kívül külön ajtó jár a buszvezetőnek is. A beltér a felhasználási területhez illően fapados, de minden ülés rendelkezik hárompontos biztonsági övvel, továbbá szintén az alapfelszereltség része a légkondicionáló is, amelynek megléte a helyi éghajlati viszonyok mellett gyakorlatilag elengedhetetlen.
A klasszikus létraalvázra épülő, 9,6 tonna legnagyobb megengedett össztömegű midibuszokat Euro 5-ös környezetvédelmi besorolású, négyhengeres, 3,9 literes, 170 lóerő (125 kW) teljesítményű Mitsubishi 4D37 dízelmotor mozgatja. Erőátviteli egységként Mitsubishi MO36 típusú, 6+1 fokozatú kézi sebességváltó jár, amely az erőforráshoz hasonlóan a japán gyártó teherautóiból származik. Az elöl-hátul laprugózású futóművek és a pneumatikus működtetésű dobfékek ugyan távolról sem nevezhetők a legkorszerűbb műszaki megoldásoknak, az ABS viszont minden egyes midibusz extralistáján megtalálható.
A frissen bevezetett BA sorozat mellett a Japánban gyártott, 2018 őszén megújult Rosa minibusz is szerepel az emirátusokbeli kínálatban.
Fotók: Mitsubishi Fuso/Daimler Buses