Az augusztus 20-án bevezetésre kerülő, Budapest és Fejér, valamint Veszprém megye között az országos (távolsági) autóbuszjáratok közlekedését érintő menetrend-átalakítás elhalasztását kéri az illetékes minisztériumoktól Székesfehérvár önkormányzata nevében dr. Cser-Palkovics András. A város polgármestere közösségi oldalán osztotta meg álláspontját a sokakat érintő kérdésben. Az egyeztetés hiányáról, az önkormányzat egyet nem értő álláspontjáról és szakmai javaslatairól is ír a bejegyzésében.
„Az augusztusban bevezetésre kerülő – Veszprém-Székesfehérvár-Budapest közötti buszjáratok erőteljes ritkításával, megszüntetésével járó – új távolsági autóbusz-menetrenddel Székesfehérvár Önkormányzata nem ért egyet. Levélben is kértük és most ezúton is kérem az ügyben illetékes minisztériumokat, hogy a menetrend módosítását augusztusban ne vezesse be. Egyetértünk azzal, hogy alapvetően a kötöttpályás – vasúti – közlekedés jelenti a közösségi közlekedés jövőjét” – írja bejegyzésében a polgármester.
Mindemellett azonban az új menetrend idei, minden átmeneti időszak nélküli bevezetését elhamarkodottnak tartja, annak feltételrendszere (pl. gyűjtőparkolók, helyi hálózat, jegyvásárlás összehangolása) még nem áll fent és az számos fehérvári, valamint talán még több agglomerációnkban élő számára drasztikus visszalépést jelentene.
Megítélése szerint az új menetrendet kizárólag a székesfehérvári intermodális csomópont megépülése után szabad bevezetni.
„Az intermodális csomópont lehetővé fogja tenni, hogy minimális várakozási idővel csatlakozhassanak a buszjáratok a vonatokhoz, márpedig csak ebben az esetben elvárható, hogy az utazók a közösségi közlekedést válasszák az autójuk helyett. A buszközlekedés is ekkor tudja majd ellátni valós hatékonysággal „ráhordó” feladatait, az egyébként valóban szerencsére folyamatosan fejlődő vasút ekkor számíthat teljes kihasználtságra. Ezen indokok alapján kérem a hatáskörrel rendelkező minisztériumokat, hogy a menetrend bevezetését az intermodális csomópont elkészültéig – várhatóan 2022-23-ig – halassza el.”
Mint fogalmaz, a város és az állam között nincs elvi vita a kérdésben, fenntarthatósági, környezetvédelmi és hatékonysági szempontok szerint is a vasút a legjobb közösségi közlekedési alternatíva, de csak akkor hozható monopol helyzetbe a buszközlekedéssel szemben, ha kialakították ennek feltételrendszerét azaz, ha az emberek jelentős többsége számára nem jár lemondással az igénybevétele. Ellenkező esetben tart tőle, hogy az augusztusi menetrendváltás ellentétes eredményt hoz, és többen választják majd az autózást, mint a közösségi közlekedést. Ez pedig senkinek sem lehet érdeke.
Címlapkép: szekesfehervar.hu