Magazin

Paks saját kezébe veszi a helyi közösségi közlekedést

Újabb magyar település dönthet úgy, hogy házon belül szervezi meg a városi buszközlekedést: Paks önkormányzata ugyanis 2021-től önállóan oldaná meg a helyi menetrend szerinti személyszállítás üzemeltetését, erre egy külön céget hozna létre a magyar atomváros. A helyi közösségi közlekedés saját ellátásban való biztosítása érdekében került sor a közelmúltban tíz darab elektromos hajtású autóbusz beszerzésére is.

Paks város képviselő-testülete csütörtökön fogja megtárgyalni a Szabó Péter polgármester azon előterjesztését, mely szerint a város 2021. január 1-től átvenné a közszolgáltatási feladatokat a jelenlegi szolgáltatótól, a Volánbusz Zrt.-től. Az előterjesztésben, amelyet a napi.hu szúrt ki, a polgármester felhatalmazást kér egy önkormányzati tulajdonú közlekedésszervező és közlekedésszolgáltató társaság létrehozására, Paksi Közlekedési Kft. elnevezéssel. Amennyiben a grémium megszavazza a városvezető előterjesztését, akkor már február elsejével megalapítják a Paksi Közlekedési Kft.-t, 3 millió forint törzstőkével.

A Solaris világot járt elektromos demóbusza tavaly ősszel Pakson is tiszteletét tette

Paks önkormányzata egyébként már évek óta készül arra, hogy az atomerőmű bővítése után megfelelően ki tudják szolgálni a megnövekvő városi forgalmat. Az atomerőmű bővítése, majd később üzemeltetése komoly hatással lesz a város közlekedésére. A város ezért felkérte a Közlekedéstudományi Intézetet, hogy készítsen tanulmányt a település közlekedési helyzetéről, a lakosság igényeiről, valamint a járatsűrűséget és az útvonalakat érintő lehetőségekről. A KTI 2017-ben publikált jelentéséből kiderül, hogy Paks helyi közlekedési rendszere kihasználatlan, nem vonzó a paksiak számára, a vonalhálózata pedig elavult. A jelenlegi helyi autóbusz-hálózat nem tudja felvenni a versenyt az egyéni közlekedéssel. A helyi és a helyközi autóbuszok menetrendje, tarifarendszere nincs összehangolva. A potenciális utasok így a helyi autóbuszjáratok helyett javarészt személygépkocsival közlekednek a városon belül is. A közösségi közlekedés vonzóvá tétele érdekében szükséges a hálózat és a menetrend átalakítása, továbbá mindenekelőtt az atomerőműben dolgozók szállításának bevonása a helyi buszközlekedésbe. A jelenlegi öt helyi viszonylatból álló rendszer helyett három új járat működtetését javasolja a tanulmány.

Buszközlekedés – kizárólag elektromos járművekkel

Paks a Protheus Projekt keretében összesen 10 darab tisztán elektromos meghajtású autóbuszt szerez be, amelyek legkésőbb idén ősszel megérkeznek a városba. Korábban megírtuk, hogy a paksi villanybusz-tendert a Solaris nyerte, ezzel első alkalommal szállíthat hazánkba elektromos autóbuszokat. A város és a lengyel buszgyártó között létrejött megállapodás 6 darab 12 méter hosszú szóló Solaris Urbino 12 Electric valamint további 4 darab 9 méteres, alacsony belépésű Urbino 8,9 LE Electric midibusz, továbbá öt elektromos töltőállomás leszállítását foglalja magába. A beszerzés értéke közel 1,5 milliárd forint, amit teljes egészében az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Programban elnyert forrásból biztosít az önkormányzat.

A népszerű Solaris Urbino 12 Electric villanybuszból már a legújabb, modellfrissített változat érkezik Paksra

Mindkét típus felszereltsége a korszerű utastájékoztató rendszert és hűtő-fűtő funkcióval is rendelkező légkondicionálót, valamint ezeken kívül többek között utastéri kamerarendszert, teljes külső-belső LED-es világítást, valamint mobil eszközök töltésére szolgáló USB-csatlakozókat foglal magába. A megrendelő kérésére a buszokat automatikus tűzérzékelő és -oltó rendszerrel, valamint zárt vezetőfülkével szerelik.

A 12 méteres Urbino 12-esek 70 ember szállítására lesznek alkalmasak, fedélzetükön 28 ülő- és 42 álló utasnak jut hely, a midik pedig összesen 16 ülő- és 24 állóhellyel fognak rendelkezni. A járművek mozgatásáról 160 kW maximális teljesítményű villamos vontatómotor fog gondoskodni. A meghajtáshoz szükséges energiát Solaris High Energy akkumulátorok tárolják, amelyek teljes kapacitása az Urbino 12-esek esetében 250 kWh, a midik esetében pedig 200 kWh lesz. Az energiatárolók töltése hagyományos konnektoros, plug-in rendszerű megoldással történik majd.

Solaris Urbino 8,9 LE Electric – negyedik generációs utód hiányában még a típuscsalád korábbi nemzedékét képviseli

A tíz darab elektromos autóbusz forgalomba állítása után Paks lesz az első olyan város Magyarországon, ahol a közösségi közlekedést teljes egészében lokális emisszió nélküli, tisztán elektromos buszokkal látják el.

Hogy miért költ a város a helyi buszközlekedés fejlesztésére, ha kevesen használják és a fenntartása is sokba kerül, az részben azzal magyarázható, hogy az atomerőmű bővítése, a hozzá kapcsolódó jelentős szállítási feladatok és sok ezer ott dolgozó utazási igénye egyértelműen a működtethetőség határára sodornák a város jelenlegi közlekedési rendszerét. Az új erőműblokkok üzembe helyezése után 10%-kal népesebb és egyúttal még inkább motorizált város lesz Paks, amellyel a város meglévő infrastruktúrája már nem tudna megbirkózni. Amennyiben a város el szeretné kerülni azt, hogy az atomerőmű bővítése miatt megnövekvő közúthasználat megzavarja meg a város életét, és abból Paks csak profitáljon, akkor radikális változtatásokra lesz szükség. Az egyik ilyen lépés a település helyi közösségi közlekedésének átszervezése, és annak vonzóbbá tétele.

Fotók: Solaris Bus & Coach

Címkék