Egyéb gyártók, Járműtesztek

BYD villanybuszt tesztel a Budapest Airport

Sokak szerint a repülőtereken még hamarabb átvehetik az uralmat az elektromos hajtású autóbuszok belső égésű motorral szerelt társaiktól, mint a belvárosokban, és úgy tűnik, lassanként Budapestet is eléri a változás szele. Augusztus végén csatlakozott ugyanis a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér kiszolgáló flottájához az a BYD eBus (K9U) szóló villanybusz, amelyet a földi kiszolgáló cégek használnak – egyelőre egy tesztidőszak keretében – az utasok szállítására a repülőgépek és a terminál épülete között. A Budapest Airport célja, hogy a repülőtér partnereit, különösen a repülőgépek földi kiszolgálását végző cégeket minél inkább környezetbarát működésre ösztönözze.

A Liszt Ferenc Repülőtéren tesztelt kocsi alapvetően egy városi kivitelű demóbusz

A tíznapos tesztidőszak a mai nappal zárul, a Komáromban gyártott kínai villanybuszt augusztus 22-e óta próbálhatják ki a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér földi kiszolgáló cégei. A busz egyelőre csak teszt jelleggel csatlakozott a Budapest Airport flottájához, de nem lennénk meglepve, ha a próbafutást akár belátható időn belül megrendelés is követné – a zéró helyi emissziós típus ugyanis nem ismeretlen már az európai repülőtereken, a brüsszeli Zaventem repülőtér 40, az Amszterdam-Schipol légikikötő pedig 35 darabot üzemeltet a BYD húzómodelljéből, kedvező tapasztalatokkal. Az eBus sorozat 12 méteres szóló változata egyébként hamarosan magyarországi üzemeltetőknél is megjelenik: ahogy mi is beszámoltunk róla, csütörtökön írt alá szerződést 8+2 darab városi BYD villanybusz szállításáról Pécs városvezetése a BYD Europe képviselőivel, Salgótarjánban pedig még az előző generációból közlekedik egy korábbi bemutatópéldány.

A 12 méter hosszú, 2-2-2 ajtóelrendezésű, teljes hosszban alacsonypadlós és tisztán elektromos hajtású autóbuszt „airside” üzemmódban, a terminálépület és a repülőgépek közötti utasszállítására használják a Budapest Airport földi kiszolgáló partnerei. A háromajtós buszt eredetileg városi használatra tervezték (azaz a beltér alapvetően nem repülőtéri használatra lett kialakítva), és a gyártó szerint mintegy 300 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik. A beépített lítium-vasfoszfát akkumulátorcsomag 20%-os töltöttségi szintről a megfelelő töltőberendezéssel körülbelül 4 óra alatt tudja elérni a teljes töltöttséget. Mindez azt jelenti, hogy akár az éjszakai, forgalommentes időszakban történő töltéssel a következő napi használathoz szükséges teljes energia felvehető.

Jól mutat a BYD villanybusza a ferihegyi terminálépület előtt is

Temesváry Péter, a Budapest Airport környezetvédelmi és működésbiztonsági igazgatója kiemelte: „Az elektromos busz tesztelése kiváló lehetőség arra, hogy felmérjük a repülőtéri zöld flotta további fejlesztésének igényeit és feltételeit. A karbonsemlegességen túl a Greenairport Programunkban a repülőtéri partnereinkkel közösen dolgozunk a repülőtér fenntarthatóbb működéséért.”

A Budapest Airport büszke arra, hogy egy olyan, Magyarországon gyártott buszt tesztelhet, ami megtestesíti az aktuális csúcstechnikát és hozzájárul a hazai munkahelyek létrehozásához. A repülőtér üzemeltetője saját elmondása szerint elkötelezett a légikikötő fenntartható működtetése mellett.

 

Fotók: Budapest Airport

Címkék