Kitekintő

Két új modellel erősít a Plaxton

Egyszerre két új busztípust is bemutatott a brit Alexander Dennis (ADL) csoport távolsági divíziójaként működő Plaxton a cég scarborough-i (Anglia) gyárában megtartott sajtórendezvényen. Az újdonságok bevezetésével a nagy múltú gyártó egyszerre lefelé és felfelé is bővíti kínálatát: a Panther sorozat alacsony belépésű (low entry) változata mellett bemutatkozott a britek új zászlóshajója, a Panorama emeletes távolsági autóbusz is. A Plaxton ezzel immár gyakorlatilag teljes távolságibusz-palettát kínál a kisebb csoportok szállítására alkalmas midibuszokról kezdve a különböző intercity- és emelt padlószintű turista típusokon át egészen a hosszú távú utazásokra termett emeletes cirkálóig.

Mostantól az emeletes Panorama látja el a Plaxton csúcsmodelljének szerepét

Bár az Alexander Dennis portfóliójától egyáltalán nem állnak távol az emeletes autóbuszok, Nagy-Britannia vezető buszgyártója főként a városi szegmensben mozog otthonosan a kétszintes járművek terén. A 2007 óta a cégcsoport távolsági buszokra szakosodott márkájaként tevékenykedő Plaxton repertoárjából viszont már hosszú ideje hiányzott a kínálat tetején elhelyezkedő emeletes csúcsmodell. Az űrt egészen mostanáig az egykori Ikarus EAG 397-eshez hasonló felépítésű, süllyesztett vezetőfülkés, „másfélemeletes” Elite i (a típusjelzésben szereplő i betű az interdeck szóra utal) utazóbusz töltötte ki félig-meddig, ezt a típust azonban még erős jóindulattal sem lehet teljes értékű emeletes busznak nevezni. Nos, a Plaxton tervezői mostanra elvégezték a hiánypótlást, bemutatkozott ugyanis a Panorama, az ADL csoport vadonatúj emeletes távolsági autóbusza. A mérnökök rekordidő alatt teljesítették a feladatot, hiszen az impozáns jármű kevesebb, mint egy év alatt jutott el a tervektől a megvalósulásig. A strukturális szempontból nagymértékben az Elite i könnyűszerkezetes, rozsdamentes acél vázszerkezetére épülő újdonsággal egyébként egy régi, patinás típusnevet hoz vissza az európai buszgyártás vérkeringésébe a brit gyártó. Az új zászlóshajó a főbb formai stíluselemek és a beépülő alkatrészek jelentős részén is osztozik kisebb testvérével, javítva ezzel a flottába illeszthetőséget ott, ahol egyébként is a Plaxton típusai dominálnak a járműállományban.

Közel 15 méteres hosszával és 4 méteres magasságával tekintélyes jelenség a Plaxton Panorama

Az akár 87 üléses kivitelben is rendelhető új Panoramát a Plaxton sokoldalú emeletes távolsági buszként pozicionálja, amely a gyártó szerint egyaránt alkalmas expressz vonaljárati felhasználásra, valamint hosszú távú nemzetközi túrákhoz is, felszereltsége pedig akár a luxusigényeket is kielégíti – bár az eddig közreadott gyári képek alapján az utastér kivitelezése azért elmarad a kategória prémium buszaitól, akadnak olcsónak tűnő megoldások is a beltérben. A 14,5 méter hosszú, 4 méter magas emeletes busz méreteit tekintve szinte maximálisan kihasználja az európai előírások adta lehetőségeket. Az utasülések nagyobbik hányada, szám szerint 65 a felső szinten helyezkedik el, melyet az első és középső utasajtóknál található lépcsőkön keresztül lehet megközelíteni. Egy ilyen kaliberű utazóbusz esetében sarkalatos kérdés a poggyásztér befogadóképessége is. A Panorama teljes csomagkapacitása 10,1 m3, ebből 6,8 m3-t a hátsó tengelyek, illetve a motor felett húzódó, sík padlójú rakodórész tesz ki. A csomagtér mindkét oldalról pakolható hagyományos ládaajtókon keresztül, a bal oldalon ezen kívül egy közel teljes magasságú normál ajtó is rendelkezésre áll.

Alapvetően sallangmentes, a márkaarculatba illeszkedő vonalvezetés jellemzi a Panoramát

Az alsó szinten különböző kialakítások közül választhat a megrendelő attól függően, hogy az első vagy a középső ajtónál legyen-e biztosított a kerekesszékesek bejutása az utastérbe. A sínen elcsúsztatható ülésrendszernek köszönhetően a beltér mozgáskorlátozott utas érkezése esetén gyorsan átalakítható, az Egyesült Királyságban érvényes előírásoknak (Public Service Vehicle Accessibility Regulations, PSVAR) megfelelő helyet biztosítva ezáltal a kerekesszék(ek) számára. A megoldás hasonló a nyugat-európai buszgyártók modern távolsági típusaiban alkalmazott rendszerhez.

Egymással szembefordított ülések, fix asztalok és természetesen USB-aljzatok az alsó szinten

A Plaxton emeletes újdonsága a cég többi modelljéhez hasonlóan alvázas konstrukció, a technikai alapok a Volvótól származnak. A Panorama a svéd gyáróriás B11RLE jelű alacsony belépésű, háromtengelyes járóképes alvázára épül – Európában jelenleg ez jelenti a maximumot, ha az ember Volvo alvázra akar karosszálni. A busz hátuljában az alvázhoz járó hathengeres, 10,8 literes, Euro 6-os besorolású Volvo D11K dízelmotor kapott helyet. A Plaxton emeletese kizárólag az erőforrás nagyobbik, 460 lóerő (338 kW) teljesítményű, 2200 Nm maximális nyomatékú változatával érhető el, 12+1 fokozatú Volvo I-Shift automatizált sebességváltóval párosítva – ugyanezt az hajtásláncot találjuk a frissen bemutatott Volvo 9700/9900 típuspár tagjaiban is. Az aktív biztonságot a már ismert Volvo Driver Support System csomag biztosítja, benne frontális ütközés veszélyére figyelmeztető rendszerrel és sávtartó automatikával, ezen kívül ABS, ASR, ESP és elektronikus vészfékasszisztens is része a felszereltségnek. A legelső Plaxton Panorama-szállítmány az ADL kiemelt partnerének számító Stagecoach busztársaság Megabus.com nevű üzletágánál áll forgalomba.

Az utasok nagyobbik részének az emeleti szinten jut ülőhely

A várható eladási darabszámokat tekintve talán még fontosabb újdonságot jelent a kínálatot lefelé bővítő, alacsony belépésű Plaxton Panther LE, melynek érkezéséről már tavaly augusztusban beszámoltunk Facebook-oldalunkon, akkor azonban egy látványtervnél és némi technikai információnál többet nem közölt a típusról a brit buszgyártó – igaz, akkor még úgy szóltak a hírek, hogy a testvérmodelleknél valamivel egyszerűbb kivitelt a Leopard típuscsaládba sorolják majd be. Most azonban az új Panoramával együtt bemutatták a korábban beígért elővárosi/helyközi modellt is, méghozzá a magasabb presztízsű Panther sorozat tagjaként. A típus utcai megjelenésére sem kell sokat várni, az első példányok ugyanis a hivatalos bemutatóval egy időben már meg is érkeztek a Stagecoach kelet-skóciai kirendeltségéhez. Az új szerzemények a vállalat Express City Connect szolgáltatásának törzskocsijai lesznek Edinburgh és Glasgow vonzáskörzetében.

Az elővárosi és a távolsági buszok tulajdonságait egyesíti a Plaxton Panther LE

Az egyelőre csak egyféle hosszváltozatban bemutatott Panther LE a maga 14,6 méteres hosszával kimondottan terjedelmes jármű, a tiszteletet parancsoló hosszhoz 2,50 méteres szélesség és 3,44 méteres magasság társul. Érdekes formai megoldás az alacsony padlószintű rész egészen mélyre húzott, vízszintesen kettéosztott ablaksávja; az itt futó hosszanti vázelemeknek a felépítmény merevségének növelésében van szerepe.

Az Egyesült Királyságban várhatóan nem lesz ritkaság a Panther LE, kérdés, lesz-e belőle balkormányos verzió is

A karosszéria kialakításának megfelelően elöl óriási a hely, a belmagasság az alacsony padlószintű részen katedrálisokat idéz. A hátrafelé haladva enyhén emelkedő alacsonypadlós szakasz valamivel a második tengely vonala előtt ér véget; ezen a területen alapesetben 16 darab magasított háttámlájú, dobogómentes utasülés és egy állandó, előrefelé néző kerekesszékes-férőhely kap helyet. A hátsó traktusba három lépcső vezet, az utolsó két üléssor eléréséhez pedig egy további lépcsőfokot kell megmásznia az utazóközönségnek. Az alapkivitel összesen 53 darab, biztonsági övvel ellátott távolsági luxus utasüléssel rendelkezik.

Kimondottan nyúlánk a Panther LE, középen jól látható a brit stílusú vészkijárat

A sajtórendezvényen bemutatott kivitel ajtóelrendezése 1-0-0, ami nálunk, a kontinensen szokatlannak mondható, odaát a ködös Albionban viszont egyáltalán nem megy ritkaságszámba – az ottani utazási kultúra mellett a kellően gyors utascseréhez ennyi is elegendő, azok a kedves utasok pedig, akik hosszabb távra utaznak, úgyis a busz hátsó részébe fáradnak. A brit előírásoknak megfelelően a busz jobb oldalán, középen egy közel teljes magasságú, egyszárnyú menekülőajtó is kialakításra került. Az utastér a mozgáskorlátozottak számára is könnyen megközelíthető a kézi működtetésű rámpával ellátott, viszonylag széles első ajtón keresztül. A rámpa nincs fixen az ajtóhoz telepítve, hanem a hátsó tengely előtti, 2,1 m3-es csomagtérben lakik, innen vehető elő szükség esetén – bár a Plaxton sajtósai előnyös jellemzőként emelik ki, hogy az eszköz így a jármű mindkét oldaláról hozzáférhető, azért lássuk be, ez nem éppen a leggyorsabb és legkényelmesebb megoldás.

A kerekesszékes-rámpa működés közben

Ritkán szoktuk külön kihangsúlyozni, de kimondottan pofásra sikerült a lakkfekete bemutatójármű matricázása, a nemzetiszín  párducalak (az angol panther szó magyarul párducot jelent) amellett, hogy látványos, szépen kiemeli a busz karakterét is, miközben a piros műbőr üléskárpitokkal feldobott beltérhez is passzol. A több lépcsőben emelkedő övvonalat alulról egy vékony ezüst sáv szegélyezi, ami a fekete fényezéssel párosulva eleganciát kölcsönöz a vevőcsalogató demóbusznak.

Nincs túlbonyolítva, mégis eltalált a bemutatóbusz matricás dekorációja

A bemutatóbusz felszereltségére a kategórián belül nem lehet panasz, az utasülések háttámlájába integrált leszállásjelző gombok és USB-csatlakozók egy osztállyal feljebb is megállnák a helyüket. További figyelmes részlet az ugyancsak a háttámlába beépített gombbal működtethető, külön szabályozható LED-es fényforrás az olvasáshoz vagy éppen a lábtér megvilágításához. A modern kor követelményeihez igazodva természetesen utastéri biztonsági kamerarendszer és fedélzeti WiFi is elérhető. A gyári sajtóanyag külön kiemeli a magasabb kategóriájú távolsági típusokéval azonos hatásfokú légkondicionálót. A hátsó szekció üléseihez a nagyobb turistabuszokból ismert egyéni szervizpanelek is tartoznak, ezen kívül az itt utazóknak már csomagtartó polc is jár – ez és a korábban már említett padló alatti csomagláda jól jön a hosszabb távra, több és nagyobb poggyásszal utazók számára, míg az rövidebb távolságokra, elöl utazók szükség esetén a mellső kerékdobokon kialakított táskatartókra tudnak pakolni.

Helyközi buszhoz mérten tágas, világos utastér, elöl óriási a belmagasság

Az új Panther LE-t a gyártó a menetrend szerinti helyközi, illetve expressz-jellegű felhasználás mellett reptéri shuttle-járatokhoz és minden olyan rövidebb vagy hosszabb távú feladatra ajánlja, ami a két karosszéria-kialakítás kombinálását igényli. Az alapvetően vonaljárati alkalmazásnak megfelelően a felszereltségből nem hiányoznak a külső utastájékoztató kijelzők sem, érdekesség, hogy hátra is jutott belőlük, mégpedig teljes értékű, úti célt is megjeleníteni képes egység.

Menetirányba néző kerekesszékes-hely a mellső tengely mögött, jókora területtel a manőverezéshez

A Plaxton a gépészeti főegységek kiválasztásakor hű maradt svéd partneréhez, és a népszerű Volvo B8RLE önjáró alváz háromtengelyes verzióját választotta a Panther LE rozsdamentes acél felépítménye alá. A busz tekintélyes méreteinek megfelelően a típust egyedüli opcióként a hathengeres, 7,7 literes Volvo D8K erőforrás jelenleg elérhető legerősebb, 350 lóerős (257 kW) változatával szereli a Plaxton. Az 1400 Nm csúcsnyomatékú motor természetesen az Euro 6-os emissziós normát teljesíti. Sebességváltóból már kétféle van, alapesetben a már említett Volvo I-Shift típusú, 12+1 fokozatú automatizált egység jár, de opcionálisan 6+1 fokozatú ZF EcoLife 6AP 1400B automata is választható. A fedélzeti biztonsági rendszerek megegyeznek a Panorama esetében felsoroltakkal, így a Panther LE utasaira is korszerű baleset-megelőző elektronikák egész sora vigyáz.

Kellemes a demóbusz színösszeállítása, az élénkpiros kárpitok feldobják a belteret

Amint azt már a bevezetőben említettük, a két új típus bemutatásával lényegében teljessé vált a Plaxton és vele együtt az ADL csoport távolsági kínálata. A paletta csúcsán az új Panorama áll, őt követi az Elite és a már említett Elite i, mint emelt komfortfokozatú turistabusz. A ranglétrán alattuk helyezkedik el Nagy-Britannia legkelendőbb helyi gyártású távolsági buszcsaládja, az immár három tagot számláló Panther sorozat, az egyszerűbb kivitelű Leopard, valamint a Cheetah XL orrmotoros midibusz, amely a belépőmodell szerepkörét látja el. Utóbbit leszámítva a cég valamennyi típusa Volvo járóképes alvázra épül, a Cheetah XL a Mercedes-Benz Atego teherautó műszaki alapjait hasznosítja.

Több kép is van! Galéria megtekintéséhez kattintson ide!

 

Fotók: Alexander Dennis Ltd.

Címkék