Tizenöt évnyi folyamatos együttműködés után újabb három évre szóló beszállítói keretmegállapodást kötött egymással az osztrák TSA (Traktionssysteme Austria) és a Solaris. Az összesen 1500 darab állandómágneses szinkron villanymotorra vonatkozó szerződést még 2024 júniusában írták alá, hivatalosan azonban csak nemrég számolt be róla az osztrák főegységgyártó.
A lengyel buszgyártó elektromos termékvonalának 12, 15 és 18 méter hosszú tagjaiba szánt motorok leszállítása tavaly decemberben kezdődött meg az első öt egységgel, amelyeket svéd piacra készülő Solaris Urbino 18 electric csuklós villanybuszokba építettek be. A megállapodás tárgyát képező, HD.T3 típusjelzésű állandómágneses szinkronmotor 420 kW csúcsteljesítmény és 4000 Nm maximális nyomaték leadására képes, hatásfoka a TSA állítása szerint meghaladja a 97%-ot. Kompakt felépítésének és moduláris konstrukciójának köszönhetően a gyártó egyaránt ajánlja különböző méretű akkumulátoros és üzemanyagcellás busztípusok meghajtására.

A Solaris villanybuszaiba építendő TSA HD.T3 típusú állandómágneses szinkron villanymotor (Fotó: Traktionssysteme Austria)
A Solaris trolibuszaihoz korábban aszinkron vontatómotorokat is szállító TSA kiemelt együttműködő partnerként vett részt a Urbino sorozat legújabb elektromos hajtású kiadásának fejlesztésében, amelynek csuklós változatát (címlapképünkön) a 2023-as brüsszeli Busworld Europe kiállításon, míg szólót a következő évi berlini Mobility Move rendezvényen mutatták be. A korábbi változatokénál jóval nagyobb kapacitású vonatási akkupakk mellett utasszempontból a frissített változat egyik legfontosabb újítása a belső égésű motoros kivitelektől örökölt motorsátor eltűnése. A TSA korábban főként a vasúti ágazatban szerzett magának hírnevet, de a jövőben jobban kivennék a részüket a közúti elektromobilitás térnyeréséből is. A portfólióbővítés támogatására nemrég új üzemegységet nyitottak Wiener Neudorfban, az elkövetkezendő években pedig összesen 35 millió eurót fektetnek az osztrák gyár fejlesztésébe Robert Tencl vezérigazgató elmondása szerint. Nemrég egy egyedi forgórész-állórész összeszerelő állomást is üzembe helyeztek, ezen kívül növelik az automatizáltság fokát is a termelésben.
A Solaris az osztrák villanymotorok mellett a ZF elektromos erőforrásait is előszeretettel használja zéró emissziós típusaiban – központi és kvázi-kerékagymotoros elrendezésbenegyaránt –, ezzel a piacon egyedülálló műszaki variálhatóságot kínál ügyfeleinek.
Címlapkép: Solaris Bus & Coach