Alig négy hónappal azután, hogy legördült a plzeňi szerelősorról az első példány, ma ünnepélyes keretek között át is adták České Budějovice első 14 darab Škoda 33 Tr csuklós trolibuszát, amelyek közül tíz kocsi már április 9-én, azaz holnap menetrend szerinti forgalomba is áll a helyi viszonylatokon. A vadonatúj, SOR karosszériás járműveket jelentős mértékű európai uniós (az IROP és az ITI programok keretében nyújtott) támogatással szerezték be. A város közösségi közlekedésének fokozatos megújulása jól nyomon követhető: márciusban hat darab lágyhibrid hajtásrendszerű Iveco Urbanway csuklós autóbusz is forgalomba állt a helyi közlekedési társaság, a Dopravní podnik města České Budějovice, a.s. (DPmČB) színeiben.
Az új trolibusztípus már márciusban megjelent České Budějovice útjain, igaz, akkor még csak egy néhány napos próbafutás erejéig, hiszen a tesztidőszakot követően a jármű visszatért a fővállalkozó Škoda Electric plzeňi üzemébe. A teljes rendelésállomány 2026 közepéig történő leszállítását követően 35 járműből álló flotta első 14 példányának ünnepélyes átadására végül április 8-án került sor. A cél egyértelmű: a jelenleg üzemelő, részben még a kilencvenes évekből származó, magaspadlós Škoda 15 Tr trolibuszok lecserélése modern, légkondicionált, energiahatékony és részben önjáró járművekre. Az új flotta beérkezésével a város trolibuszparkjának már több mint 80%-a rendelkezik majd akkumulátoros önjárási képességgel, ami országos szinten is ritkaságszámba megy. A járműbeszerzés első ütemét lezáró átadóünnepségen Slavoj Dolejš, a DPmČB vezérigazgatója mellett a város és a régió vezetése is jelen volt.
A Škoda 33 Tr típus a Škoda Electric hajtásrendszerét ötvözi a SOR NS 18 csuklós autóbusz karosszériájával, az új trolibuszok tehát minden szempontból cseh terméknek tekinthetők. A típus bevezetése egyúttal folytatása is a České Budějovice és a Škoda közötti, immár több mint harminc éves együttműködésnek, hiszen a városban jelenleg közlekedő teljes troliállomány – összesen 57 kocsi – a Škoda Electric gyártósorairól származik. A most átvett 18 méter hosszú, teljes hosszban alacsonypadlós járművek 115 fő szállítására alkalmasak, ebből 42 utasnak ülőhely is jut. A tágas, akadálymentes beltér négy darab kétszárnyú utasajtón át közelíthető meg, amely megkönnyíti az utascserét a forgalmasabb megállókban. A légkondicionált fedélzeten digitális utastájékoztatás, korszerű jegykezelő rendszer valamint többkamerás fedélzeti megfigyelőrendszer szolgálja az utasok kényelmét és biztonságát. A járművek hajtásáról 250 kW teljesítményű aszinkron villanymotor gondoskodik, amelyet a felsővezetékről, vagy önjáró üzemmódban a beépített lítium-ion akkumulátorcsomagról táplálnak. Utóbbi legalább 12 kilométeres hatótávot biztosít felsővezeték nélküli szakaszokon, lehetővé téve ezzel a vonalhálózat rugalmas bővítését és a zavartalan közlekedést karbantartások vagy vészhelyzetek idején is. A rekuperációs energiavisszatáplálással üzemelő trolibuszok környezetbarát megoldásként hozzájárulnak a városi légszennyezettség és zajterhelés csökkentéséhez.
Az új trolibuszok technológiai újításaik mellett kulturális szempontból is figyelemre méltóak, a pályaszámokon túl ugyanis neveket is kaptak: a közlekedési vállalat ezzel szeretné felhívni a figyelmet České Budějovice múltjának jelentős alakjaira, valamint megőrizni néhány, a közösséghez közel álló személy emlékét. A flotta tagjai olyan neveket viselnek, mint például Přemysl, Hirzo vagy Budivoj, de személyes történeteket hordozó elnevezések is megjelennek: az Andy névre keresztelt trolibusz például egy, a közelmúltban elhunyt buszvezető emléke előtt tiszteleg, míg az Ondrášek nevű járművet egy fiatal fiú után nevezték el, aki szenvedélyes trolibuszrajongó volt. A városvezetés szerint ezek az elnevezések emberközelibbé teszik a járműveket, továbbá a helyi identitást is erősítik.
Fotók: Škoda Group