Több évnyi huzavona után úgy tűnik, hogy lassan révbe érnek a Verona részére szállítandó Hess önjáró csuklós trolibuszok első példányai. Az észak-olaszországi város az újonnan kiépítendő trolihálózatára vásárolta a járműveket, ám a már elkészült kocsik a beruházás akadozása miatt egészen mostanáig a gyártó udvarán várták, hogy végre szolgálatba állhassanak. A kezdeti tervekhez képest már bő három éves késésben lévő projekt alakulásáról most a járművek hajtásrendszerének elektromos berendezéseit szállító Kiepe Electric osztott meg új fejleményeket, nevezetesen, hogy az első hat trolibusz útra kelt Olaszország felé.
Veronában és a környező elővárosi régiókban 1937 és 1981 között már üzemelt trolihálózat, amelynek újraindítását már három évtizede megígérte a városvezetés. A kezdeményezés végül 2018 júniusában kapott zöld utat, akkor optimistán 2022 januárjára ígérték az első vonal megnyitását, ám jelen állás szerint legkorábban is csak 2026-ban kezdhetik meg az utasszállítást az áramszedős buszok Rómeó és Júlia városában. Az eredeti tervekben egy járműtelep és egy összesen 23,7 kilométer vonalhosszúságú hálózat kiépítése szerepelt, amely négy, a városközpontban találkozó viszonylatból állt volna, de a folyamatosan emelkedő költségek és az építési munkálatok akadozása miatt végül egy visszafogottabb megoldás valósulhat meg, két járattal és a korábban vizionált 16,7 helyett csak bő 10 kilométernyi felsővezetékes szakasszal.
Az új hálózatra szánt összesen 39 darab csuklós trolibusz szállításának jogát a Hess és a Kiepe Electric konzorciuma nyerte el, azonban a vonalak kiépítésének többszöri leállítása és újraindítása, illetve a projekt ebből fakadó csúszása miatt a szállítások egészen mostanáig nem kezdődtek meg, annak ellenére, hogy a járművek egy része – a most útnak indított első hat kocsi – már 2021-re elkészült, azóta pedig a Hess bellachi üzemében várták sorsuk alakulását. (Sőt, a legelső közülük már 2020 márciusában megkezdte közúti próbafutásait Bielben.) Ezalatt az összes szükséges tesztet sikeresen teljesítették és átestek a forgalomba állításhoz szükséges típusjóváhagyási eljáráson is. Az idő múlását jól mutatja, hogy a járműveket még Hess SwissTrolley 5 néven harangozták be a szaksajtóban, ám a svájci gyártó időközben már lighTram fantázianéven kínálja a típuscsaládot, amelyen belül a trolibuszok az egyenáramú hálózatra utaló DC utónévvel szerepelnek a palettán.

A jármű ma már több mint öt éves, de még nem szállíthatott utasokat eredeti rendeltetési helyén (Fotó: William Dos Santos Lopes)
A 18 méter hosszú, 1-2-2-2 ajtóképletű, teljes hosszban alacsonypadlós veronai csuklós trolibuszok légkondicionált fedélzetén 156 utasnak jut férőhely. (Korábbi értesülések szerint a fennmaradó 33 példányt hosszabb, 18,75 méteres karosszériával rendelné meg a majdani üzemeltető, az AMT Verona.) A járművek felépítménye a Hess innovatív CO-BOLT technológiájával készült, amelynek lényege, hogy a vázszerkezet hegesztés nélkül, csavarkötésekkel rögzített extrudált alumíniumprofilokból és sarokelemekből épül fel, ami könnyebb karosszériát és pontosabb gyárthatóságot tesz lehetővé. Ahogyan az a korszerű trolibuszoktól elvárható, a leendő veronai kocsik is képesek beépített vontatási akkumulátoraik segítségével korlátozott mértékű önjárásra a felsővezetékkel ellátott szakaszokon kívül, ebben az üzemmódban hatótávjuk meghaladja a 15 kilométert. A Kiepe Electric által szállított In-Motion-Charging (IMC) elektromos hajtásrendszer menet közben, a felsővezetékről tölti az akkumulátorokat (emiatt a Kiepe a maga részéről nem is trolibuszként, hanem a szerintük jobban csengő „IMC elektromos buszként” hivatkozik a járművekre). Olaszországban jelenleg több mint 200 darab Kiepe elektronikás trolibusz közlekedik nap mint nap, többek között Milánó, Modena, Rimini, La Spezia, Parma és Pescara útjain.
Címlapkép: autobusweb.com/Kiepe Electric