A Beaver Tradition büszkén jelenti be, hogy 2025 február végén egy különleges adományt nyújt át a Jászberényi Mentőkutyás Szolgálatnak: egy 1995-ben gyártott Ikarus 435.06 típusú csuklós autóbuszt (korábbi rendszáma: BPI-172). Ez az ikonikus jármű új szerepben folytatja pályafutását, mint a szervezet kiképzőjárműve, hozzájárulva a mentőkutyák felkészítéséhez és a bevetésekre való felkészüléshez.
A mentőkutyás szervezetnek adományozott kocsi a Budapest útjain egykor gyakori látványnak számító 435.06 altípusba tartozik – az utolsó közforgalmú példányokat 2022 novemberében búcsúztatta el a BKV -, ennek megfelelően Euro I-es környezetvédelmi besorolású, hathengeres, 11 630 cm³ lökettérfogatú, 265 lóerő (195 kW) teljesítményű DAF LT 195L dízelmotorral és ZF 4HP 590 típusú négyfokozatú automataváltóval rendelkezik. A fővárosi közlekedési társaság a fellelhető adatok szerint 1995. május 11-én vette állományba, ahová az akkor megszokott módon újonnan érkezett az Ikarus mátyásföldi gyárából. Első forgalomba állításakor a BU 87-42 rendszámot kapta, ezt alig egy év múlva a még mindig régi formátumú BU 87-63-ra cserélték. Az ezredforduló környéki átrendszámozás során kapta meg a BPI-172 forgalmi azonosítót, amellyel egészen a selejtezéséig közlekedett.
A 2010-es években átfogó felújításon esett át, a modernizáció során sötétített ablaküvegeket, új üléshuzatokat, valamint LED-es külső és belső utastájékoztató kijelzőket kapott, a járművezetők munkakörülményeinek javítása érdekében pedig vezetőtéri légkondicionálóval is felszerelték, ami ritkaságnak számít a típus esetében. A busz 25 éves budapesti pályafutása során a főváros különböző vonalain teljesített szolgálatot, utolsó állomáshelye a cinkotai buszgarázs volt. A BKV 2016. január 29. és 2017. április 3. között egyszer ideiglenesen már kivonta a forgalomból, végül pedig hat társával együtt 2020. február 29-ei üzemzárással törölte a közforgalmú állományból, majd még ez év májusában árverésen értékesítette.
A busz különleges ajándék abból az alkalomból, hogy idén kereken harminc éve gördült le a mátyásföldi gyártósorról. Az adományozás nem csupán egy régi, jól ismert jármű tiszteletéről szól, hanem arról is, hogy a múltat a jövő szolgálatába állítjuk. A Mentőkutyás Szolgálat már most is rendelkezik helikopterrel és vasúti kocsival a mentési szimulációkhoz, azonban egy csuklós busz mindeddig hiányzott az eszközparkjukból. A “hódos” csapat kitakarítva adta át a szervezetnek járművet, majd emelve vontatva juttatta le Jászberénybe. Mindazonáltal a sokat látott Ikarus teljesen üzemképes, olyannyira, hogy megérkezését követően problémamentesen, azonnal indult, így a mentőkutyás szervezet már a saját kerekein fogja a buszt végső parkolóhelyére állítani.
„Ez az együttműködés számunkra is különleges, mert nem “csak” egy Ikarus 435-ös buszt adományozunk, hanem hosszú távú támogatást is nyújtunk a Mentőkutyás Szolgálatnak. Bízunk benne, hogy a jármű és a hozzá kapcsolódó javak nagyban hozzájárulnak a mentőkutyák képzéséhez, akik életmentő munkájukkal felbecsülhetetlen értéket képviselnek. A Beaver Tradition nemcsak a múlt értékeinek megőrzése, hanem a jövő gondozása és egymás segítése is kiemelten fontos. Ha ennek a támogatásnak hála akár csak egy életet is sikerül megmenteni, már úgy érezzük, hogy teljesítettük a küldetésünket” – mondta el a Beaver Tradition alapítója.
A Jászberényi Mentőkutyás Szolgálatról
A Jászberényi Mentőkutyás Szolgálat, melyet más közhasznú tevékenységei mellett a Kutyákkal az Életért Alapítvány üzemeltet, 1993 óta működik Jászberényben. Fő tevékenységük a keresőkutyák képzése, tréningben tartása és alkalmazása, amelyek szaglásuk és speciális képzésük révén képesek eltűnt személyek felkutatására és hollétük jelzésére. A szervezet önkéntesei magas szinten képzett mentőkutya-kiképzők, akik elhivatottságukkal és vizsgázott kutyáikkal járulnak hozzá a mentési feladatok sikeréhez. Az alapítvány normatív állami támogatás hiányában civil adományokból tartja fenn és üzemelteti a Mentőkutyás Szolgálatot, melyet a hatóságok és rajtuk keresztül a lakosság térítésmentesen vesz igénybe eltűnések, bűncselekmények, épületomlások, közúti, vasúti és légi katasztrófák utáni mentésekben. A felkészülés egy 2 hektáros bázison zajlik, melynek az oktatótermen és az engedelmes kiképzőpályán kívül egy 5000 m²-es úgynevezett műrom is fontos része. Itt készülnek fel a kutyavezetők és keresőkutyáik a katasztrófák utáni mentésre. „Nem megfeledkezve azokról a civil és vállalati adományozókról, akik eddigi adományaikkal lehetővé tették a bázis felépülését, fejlesztését és fenntartását, most a Beaver Traditiont emeljük ki, mint a küldetésünk fontosságát felismerő nagylelkű adományozót. A mentésre való felkészüléshez felajánlott csuklósbusz a KÉA műromján, a helikopterek, vasútikocsi és rengeteg más tereptárgy mellett tovább szolgálja az embereket, „mindössze” annyi történt, hogy a Beaver Tradition jóvoltából korának megfelelően, egy új munkakörbe helyeztük.„
A Beaver Traditionról
A Beaver Tradition 2001 óta foglalkozik Magyarországon közlekedett járművek, különösen az Ikarus márka járműveinek megmentésével és restaurálásával. Küldetésünk, hogy megőrizzük a magyar autóbuszgyártás örökségét, és bemutassuk ezeket a járműveket a nagyközönség számára. Flottánkban több mint 20 egyedi autóbusz található, az Ikarus legidősebb modelljeitől a youngtimer autóbuszokig. Ezeket az ikonikus járműveket nemcsak megmentjük a pusztulástól, hanem új életre keltjük, hogy részesei lehessenek kiállításoknak, bemutatóknak és közösségi eseményeknek. Továbbá 2023-tól mi végezzük a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum nosztalgia autóbuszainak teljeskörű karbantartását, szervizelését. Emellett a flottánkban megtalálható számos oldtimer minősítéssel rendelkező személy- és teherautó egyaránt.