A Rebus Regionalbus Rostock GmbH, Rostock járás közösségi közlekedési szolgáltatója, jelentős előrelépést tett a fenntarthatóság terén: 52 darab Solaris Urbino hidrogénüzemű autóbuszt szerzett be, melyek közül 47 szóló, 5 pedig csuklós kivitelű. Jelenleg ezekből a járművekből 30 darab üzemel napi rendszerességgel a régióban. A beruházás révén a Rebus Németország második legnagyobb hidrogénbusz-flottáját állította fel.
A projekt teljes költsége megközelítőleg 40 millió euró, ami a vállalat történetének legnagyobb fejlesztési beruházását jelenti. Ezen felül a Rebus nyolc évre szóló, akár 20 millió euró értékű hidrogénszállítási szerződést is kötött. Az új buszok beszerzésével, és a kapcsolódó töltőinfrastruktúra kiépítésével a flotta egyharmada tér át emissziómentes üzemmódra. A vállalat kizárólag 100%-ban zöld, helyben termelt hidrogént alkalmaz, melyet a H2APEX vállalat elektrolizáló egysége állít elő, amely 2031 végéig várhatóan körülbelül 2200 tonna zöld hidrogént állít elő a Rebus számára. A folyamathoz szükséges energia pedig a helyi szél-, valamint naperőművek villamosenergia-feleslegéből érkezik.
Jelenleg a buszokat a cég güstrowi telephelyének töltőállomásán tankolják, amely már teljes kapacitással üzemel. Február végén egy újabb hidrogéntöltő állomás nyílik Bad Doberanban, így tovább nő az ellátás megbízhatósága. A tervek szerint ezt követően mind az 52 hidrogénbusz forgalomba áll.
A flotta utolsó egységei tavaly év végén kerültek átadásra, és azóta a gyártói támogatásnak köszönhetően, kisebb szoftveres hibák kijavítását leszámítva, zavartalanul üzemelnek. A járművek a hideg időjárási viszonyok között is megbízhatónak bizonyultak. A 30 forgalomban lévő busz január közepéig több mint 150 000 kilométert teljesített, hatótávolságuk pedig a várakozásokat is felülmúlja: helyközi forgalomban egy tankolással, típustól függően 37–51 kg hidrogén felhasználásával akár 500 kilométert is képesek megtenni.
A Rebus már 2018 óta foglalkozik a közösségi közlekedés fenntartható átalakításának kérdésével. A cég korábban elektromos buszokat is tesztelt, de azok korlátozott hatótávolsága, a költséges töltési infrastruktúra és a töltési rendszer összetettsége miatt végül a rendszerint sokkal költségesebb hidrogénhajtás mellett döntött. A társaság szerint a hidrogénbuszok üzemeltetése egyszerűbb, hatótávolságuk nagyobb, és tankolásuk a dízeljárművekhez hasonlóan gyors és zökkenőmentes. További előnyt jelentett, hogy Rostock járás Németország hat „HyStarter” hidrogénrégiójának egyike, így a projekt regionális támogatásokban is részesülhetett.
A szóló buszok 70 kW teljesítményű Ballard Power Systems hidrogén tüzelőanyag-cella modullal, 1560 liter össztérfogatú, Type 4-es kompozit tartályegységgel, valamint 30,47 kWh kapacitású Solaris High Power lítium-titanát-oxid pufferakkumulátorral vannak felszerelve. A 18 méteres csuklós buszok a rövidebb változat hajtásláncának nagyobb méretű és tömegű karosszériához optimalizált elemeit kapták, azaz egy nagyobb, 100 kW-os Ballard FCmove-HD+ cellamodult, 2130 literes össztérfogatú tartályegységet, valamint egy 60,94 kWh kapacitású, kétmodulos lítium-titanát-oxid (LTO) akkumulátorcsomagot.