Mától, egészen augusztus 25-ig különleges programokkal várja az érdeklődőket az Északi Járműjavító területén a negyedik alkalommal megrendezett Ikarus MiniFeszt. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum szervezésében zajló eseményen a látogatók találkozhatnak az Ikarus szinte teljes gyártási palettájával, beleértve olyan ritka modelleket is, amelyekből mára csak egyetlen példány maradt fenn.
Az Ikarus-gyár története 1895-ig nyúlik vissza, és a második világháborút követően a hazai közúti közlekedés egyik meghatározó szereplője lett. A gyár a fénykorában évente több mint 13 000 autóbuszt gyártott, és ikonikus modelljeivel nemcsak Magyarországon, hanem világszerte elismerést szerzett a magyar iparnak. Az esemény célja, hogy bemutassa az Ikarus-gyár lenyűgöző örökségét, és megismertesse a látogatókkal a magyar autóbuszgyártás történetét. A hétvége során nemcsak a buszok kerülnek reflektorfénybe, hanem változatos programokkal is várják a családokat. A látogatók nosztalgiajáratokon is utazhatnak, kipróbálhatják a Múzeum Ikarus 311-esét, a „Faros” Ikarus 66-ost, valamint az egyedülálló Ikarus 260-as Cabriót is.
Az esemény gazdag programkínálattal várja az érdeklődőket, amelyek között tárgybemutatók, élménybuszozások, tárlatvezetések és kerekasztal-beszélgetések is szerepelnek. A kiállítás egyik különlegessége, hogy több jármű magángyűjtők, a BKV Zrt. és a Volánbusz Zrt. féltve őrzött gyűjteményéből származik.
A látogatók megcsodálhatják a világ egyetlen fennmaradt Ikarus 556-os autóbuszát, a BKV által bemutatott Ikarus 280.00 típust, amely különleges kialakításának köszönhetően ritkaságnak számít, valamint a Volánbusz Zrt. tulajdonában lévő 200 ezredikként legyártott 200-as Ikarust is. Külön érdekesség egy magángyűjtő birtokában lévő jobbkormányos Ikarus 481-es is, amely hosszú évekig Angliában, a Heathrow repülőtéren szolgált és kifejezetten a British Airways megrendelésére készült.
A Közlekedési Múzeum régi, eddig ritkán látott kisebb műtárgyai is megtekinthetők a kiállításon, köztük számos 1:20-as és 1:25-ös méretarányú autóbuszmodell, amelyek az Ikarus világát idézik. Az Északi Járműjavító Dízelcsarnokában vetítésekre is sor kerül, többek között bemutatják az intézmény új dokumentumfilmjét, amely az idén 70 éves Pannónia motorról szól, valamint A közlekedő ember című sorozat epizódjait is, amelyek az Ikarus meghatározó személyeiről szólnak.
A szombati programok egyik fénypontja a 14:30-kor kezdődő kerekasztal-beszélgetés, ahol neves szakértők – köztük László Anna gépészmérnök, az Ikarus 286-os tervezője, és Adamis Gábor, az Ikarus egykori vezérigazgató-helyettese – osztják meg az Ikarus-gyárral kapcsolatos emlékeiket és tapasztalataikat. A vasárnap is tartogat különlegességeket: az N36-os jelzésű Bengáli nosztalgiavillamos közlekedik majd a Keleti pályaudvar és az Északi Járműjavító között, a BKK jóvoltából. Azok, akik jegyet váltanak erre a nosztalgiajáratra, 20%-os kedvezményt kapnak a kiállítóhely Mivel megyünk? Energiamix a közlekedésben című kiállítására, amely október végéig tekinthető meg. A családok számára is számos programot kínálnak: szombaton gyerekkoncertet ad a Kiflihajó, a záróprogramban pedig a Langaléta Garabonciások szórakoztatják a közönséget gólyalábas produkciójukkal. A Múzeum Műhelyben a kisebbek papírmaketteket készíthetnek, járműves matricatetoválásokkal gazdagodhatnak, Ikarus mintájú kitűzőket nyomhatnak, és akár saját járműveket is tervezhetnek a kreatív foglalkozások során.
Az esemény minden nap 10 és 17 óra között látogatható az Északi Járműjavító területén, a Kőbányai út 24-28. szám alatt. A 125 éves Közlekedési Múzeum jubileuma alkalmából a belépőjegyek mindössze 125 forintba kerülnek, ezzel is megünnepelve a múzeum történelmi mérföldkövét.
A részletes program és az eseménnyel kapcsolatos további információk elérhetők a következő weboldalon: kozlekedesimuzeum.hu.