Pénteken Lázár János építési és közlekedési miniszter sajtótájékoztatót tartott, ahol bejelentette a kormány ötpontos akciótervét a közlekedés megújítására. A tervek között szerepel egy új személyszállítási törvény benyújtása is az Országgyűlés elé, amely többek között tisztázná a magyar állampolgárok jogait a közlekedés területén. A miniszter emellett bejelentette a MÁV vezetésének leváltását is.
Az akcióterv részeként Lázár hangsúlyozta, hogy szeptemberben szeretné a törvényjavaslatot az Országgyűlés elé vinni, amely szerinte nagy lépést jelentene a magyar közlekedési rendszer modernizálásában. Az új jogszabálytól a közlekedés színvonalának javulását és a magyar állampolgárok közlekedési jogainak megerősítését várja a kormány.
A bejelentésre Vitézy Dávid, volt közlekedési államtitkár élesen reagált. Véleménye szerint Lázár János a közlekedési reformnak álcázott sajtótájékoztatóval próbálja menteni saját miniszteri pozícióját, miután a magyar vasúti szolgáltatás színvonala a teljes összeomlás szélére jutott. Vitézy úgy véli, hogy a miniszter lépései, például a MÁV vezérigazgatójának leváltása és a vezetőség átalakítása, nem oldják meg a valódi problémákat.
A volt közlekedési államtitkár emlékeztetett arra, hogy a Lázár által bejelentett jogszabályi módosítások lényegében már 12 éve hatályban vannak, és jelenleg is előírt minimumszolgáltatás vonatkozik minden településre a személyszállítási törvényben. Vitézy szerint Lázár miniszteri döntései, mint például a vidéki vasútvonalak bezárása, a vasúti járműbeszerzések lemondása, a nagysebességű vasút és a Budapest-környéki vasútfejlesztések leállítása, a vasútfejlesztés szakmai intézményrendszerének teljes szétverése, a források kivonása és a tarifarendszer átgondolatlan átalakítása miatt a jegybevételek pótlás nélküli eltűnése mind-mind súlyos károkat okoztak a magyar vasúti közlekedésnek. Vitézy Dávid állítja, a MÁV statisztikái alapján, hogy Lázár János minisztersége alatt a vonatok késései drasztikusan növekedtek, és ma már minden harmadik távolsági vonat késik legalább öt percet. Ezzel Magyarország a legrosszabb vasúti pontossági statisztikával rendelkezik egész Európában. Vitézy Dávid szerint azonban a MÁV körüli problémák nem kizárólag Lázár János hibájából fakadnak, hiszen a vasút helyzete évtizedek óta problémás, ám az elmúlt két évben hozott döntések tovább rontották a helyzetet, s lökték a MÁV csoport szervezeti és morális állapotát mélypontra.
Vitézy korábban felrótta Lázárnak azt is, hogy az országos közlekedésszervező létrehozását is lelőtték, így semmilyen megrendelői kontroll nincs az állami monopóliumként működő MÁV fölött, lényegében egy államszocialista modellben működik a rendszer Európában egyedüliként. Így továbbra is marad az a felállás, miszerint az Építési és Közlekedési Minisztérium maga látja el a tulajdonos, a megrendelő és a felügyeleti szerv szerepét is, ami nem igazán összeegyeztethető a liberalizált piaci szemlélettel, ráadásul az ÉKM (mint eddig az összes korábbi közlekedési szaktárca) nem rendelkezik kellően erős jogosítványokkal, kapacitással és szakembergárdával sem.
Vitézy Dávid továbbá azt állítja, hogy Lázár János az elmúlt évtizedek legsikertelenebb közlekedési minisztere, aki inkább lemondhatna, ahelyett, hogy másokat váltana le. Szerinte Lázár döntései a kommunizmus évtizedeinek közlekedési minisztereit is alulmúlják, és a MÁV jelenlegi válsága ezeknek a lépéseknek az eredménye.