Magazin

A Volánbusszal együtt eltűnhet a legendás Volán márkanév is

A magyar közösségi közlekedési szektor az elmúlt hét évtized legjelentősebb átalakulásán megy keresztül az elkövetkezendő hónapokban, ugyanis a Volánbusz teljesen beolvad a MÁV Személyszállítási Zrt.-be. Ezzel nem csupán egy vállalati fúzió zajlik le, hanem egy ikonikus márkanév, a Volán elnevezés is eltűnhet a mindennapjainkból 54 év után. A Volánbusz tevékenységét az integrációt követően a vasúttársaság égisze alatt folytatja tovább, de még korántsem biztos, hogy az új egyesült személyszállítási nagyvállalat nevében hivatalosan szerepelni fog a legendás Volán márkanév. Ugyanakkor értesüléseink szerint arra még lehet esély, hogy a Volán, mint brand megmarad a buszok oldalán, a vonatokról ismert szárnyaskerékkel kiegészítve.

Az elmúlt több mint fél évszázadban a Volán márkanév mindig és mindenhol ott volt a hazai közösségi közlekedés mindennapjaiban, az éppen aktuális elvárásoknak megfelelően csendesen kiszolgálva a mindenkori társadalmi és gazdasági fejlődést, valamint érdekeket. Jelenlegi ismereteink szerint azonban a magyar állam, mint tulajdonos nevében eljáró Építési és Közlekedési Minisztérium az egykori Volán-társaságok egyetlen utódvállalatát úgy vonná össze a MÁV-Starttal, hogy a nagyobb utasforgalmat lebonyolító és nagyobb munkavállalói létszámmal rendelkező Volánbusz nevét semmilyen formában nem szerepeltetné az egyesült társaság, a MÁV Személyszállítási Zrt. nevében, holott a Volán-szakma a hazai helyközi közösségi közlekedés meghatározó és megkerülhetetlen szereplője volt az elmúlt közel 100 évben.

Az egykori 24 regionális Volán-társaság egyesítése után a Volánbusz utolsóként őrzi nevében a volános hagyományokat. Az elmúlt közel egy évszázad nagyobbik részét más neveken élték meg a mai, országos lefedettséggel működő Volánbusz elődei. A cég gyökerei szorosan az állami vasúttársasághoz kötődnek, az 1927-ben Magyar Vasutak Autóközlekedési Részvénytársaság néven alapított vállalatot az évtizedek során számtalanszor átszervezték. A néhai 24 Volán-társaság 2012-ben megkezdett, MÁVAUT-koncepcióként is emlegetett strukturális átalakítása annak az 1940-es évek végén elindított decentralizálásnak az inverz folyamata, amelynek eredményeként a MÁV szervezetébe 1935-ben, kvázi önálló főosztályként beépült, immár MÁVAUT néven működő autóbuszos részleg levált az alapító vállalatról, és megalakult az Autóközlekedési Nemzeti Vállalat, amelyet mérete, országos kiterjedése, valamint a megnövekedett utasszám és rohamosan bővülő járműpark okán első körben főnökségekre, majd később a decentralizálási folyamat lezárultával önállósodott Autóközlekedési Vállalatokra (AKÖV) osztottak fel. Az átszervezés szükségességét a döntéshozók akkor ugyanazzal indokolták mint a mostani centralizálást is, azaz hogy így lehet hatékonyabb működést elérni.

Bár a MÁVAUT 1949. április 1. után már nem tartozott a MÁV-hoz, az elnevezés a hatvanas évek végéig országos szinten tovább élt. Az Autóközlekedési Tröszt 1969-ben írt ki pályázatot egy rövid, kifejező fantázianév és embléma megalkotására; ekkor született meg a „Volán” márkanév és a jellegzetes csiga alakzatú embléma. A Volán Tröszt 1970. szeptember elsején alakult meg, ekkor került bevezetésre a Volán elnevezés az eredetileg 1-től 24-ig számozott vállalatokkal, és került ki hivatalosan a „használatból” a vasúttal közös múltra utaló MÁVAUT név. Ezt követően az akkori minisztertanács 1983-as rendeletével 1984. január elsejétől jöttek létre a gazdaságilag teljesen önálló Volán vállalatok, amelyek 1985-ben működési körükre és területükre utalva új neveket vettek fel. Ettől az időponttól kezdődően viselte a Volánbusz nevet a Pest megye autóbuszközlekedését működtető egykori 20-as számú Volán Vállalat, amely 2019. október elseje óta működik országos lefedettséggel.

Címkék