Budapesten újulnak meg a szegedi Ikarus-Škoda trolibuszok

Külső partnerek, mégpedig az Albatric Kft. és a H1 Systems Kft. bevonásával újítja fel a Szegedi Közlekedési Kft. a 2013-14-ben beszerzett, a város troliállományának gerincét képező önjáró Ikarus-Škoda Tr 187.2 flotta 11 példányát az elkövetkezendő hónapokban. A 13 darabos flotta első két példánya már megújult, a 453-as pályaszámú állapotát a BKV Kelenföldi üzemegységénél, a 455-ösét pedig Mátyásföldön, az Albatric Kft.-nél rendezték. A fennmaradó 11 kocsi külső-belső, vázerősítéssel járó felújítására az SZKT közbeszerzést írt ki, amelyen a már említett, a 455-ös példány felújítását végző mátyásföldi cég lett a befutó, a H1 Systems Kft.-vel közösen benyújtott ajánlatával. A Škoda BlueDrive hajtásrendszerrel szerelt, 10 évvel ezelőtt nettó 228 millió forintért beszerzett csuklós trolik felújítására az SZKT 1 milliárd forint keretösszegű trolirekonstrukciós programjának részeként kerül sor.

A flotta fennmaradó példányai a korábban felújított két kocsi mintájára újulnak meg. A felújítás során az üzembiztonságot növelő és az esztétikai állapotot rendező felújítási és javítási munkálatok valósulnak meg;  beleértve az utastér javítását, a karosszéria külső-belső felújítását, fényezését, a járműváz javítását, a vázszerkezet átalakítását a C-tengely környezetében, valamint  a futóművek és a hajtáslánc javítását is.

A feladatot az Albatric-H1 Systems konzorcium nettó 439 780 000 forint értékű ajánlattal nyerte el, ami kocsinként közel 40 millió forintot jelent. A 11 jármű felújítását a nyertesek a szerződéskötést követő 18 hónapon belül kötelesek lesznek elvégezni, járművenként 3 hónapos teljesítési határidővel. Az SZKT egyszerre két kocsit tud majd a nyertes ajánlattevők rendelkezésére bocsátani. A trolik elszállításáról is a nyerteseknek kell gondoskodni, ennek költségét az ajánlati ár már tartalmazza.

Az ARC-Ikarus típusainak megújult homlokfalát viselő járműveket a 2011-es beszerzés kapcsán kialakul politikai csatározások okán jelentős késéssel, 2012 júliusában rendelte meg a város a székesfehérvári Magyar Trolibusz Kft. és a cseh Škoda Electric alkotta konzorciumtól 800 ezer eurós, akkori árfolyamon számolva 228 millió forintos darabonkénti vételáron. A 13 Szegedre érkező önjáró trolibuszból 11 beszerzését az Európai Unió, a fennmaradó két kocsiét pedig Szeged városa finanszírozta. A 18,75 méter hosszú trolik korrózióálló acélvázát és karosszériáját Székesfehérváron és Budapesten építették, a Škoda BlueDrive hajtásrendszer, az elektromos berendezések, a 248 kW csúcsteljesítményű, hatpólusú Skoda ML3846 K/6 villamos vontatómotor és az önjárást biztosító, mára viszont már kiöregedett koreai gyártású, 81 kWh összkapacitású DOW Kokam lítium-polimer (LiPo), két modulból álló akkumulátortelepek pedig a Škoda Group plzeňi üzemében kerültek beszerelésre. Az Ikarus-Škoda Tr 187.2 flotta 2014 őszére vált teljessé, s az azóta eltelt 10 évben a darabonként 123 millió forint könyv szerinti értékű járművek igencsak elhasználódtak, s elkerülhetetlenné vált a felújításuk, amit az SZKT kapacitáshiánya miatt kellett külső partnerekre bízni.

Címlapkép: Garamvölgyi Gergő

Címkék