Stockholm közlekedésszervezője, amely az elkövetkezendő néhány évben ezer elektromos autóbusz üzembe helyezésével számol, a Mitti.se helyi portál információi szerint komoly lépéseket fontolgat annak érdekében, hogy kizárja a jövőben meghirdetésre kerülő koncesszióiból azokat a buszgyártókat, amelyek gyártási tevékenysége olyan országokban zajlik, amelyekben a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) jogi indexe alapján fokozottan sérülnek a munkavállalói jogok. Ez a döntés nem csak a buszok gyártására, hanem a gyártási lánc egészére is vonatkozna.
A közép-svédországi Stockholm megye regionális hatáskörű közlekedésszervezője, a Storstockholms Lokaltrafik (SL) áprilisban indította el három nagy, összesen 500 darab elektromos autóbusz forgalomba helyezését előirányzó buszforgalmi közbeszerzését. Az előzetes közbeszerzési dokumentum szerint az SL a korábbiaknál szigorúbb szociális fenntarthatósági követelményeket támasztana a pályázó közlekedési cégek által megajánlott busztípusokkal szemben. Az új szabályok értelmében a buszok akkumulátorcsomagjainak összeállítása, az akkumulátorok végső összeszerelése, valamint a karosszériák és az alvázak összeállítása csak olyan országokban történhetne, amelyek az ITUC besorolásában az 1, 2, 3 vagy 4 kategóriába tartoznak.
A tervezet alapján tehát az összes kínai gyártó mellett az SL több olyan európai szereplőt is kizárna a koncesszóiból, amely az ITUC 5 vagy 5+ kategóriájába tartozó országban (pl.: Kína, India, Törökország és Egyiptom) folytat valamilyen gyártási tevékenységet. Ilyen gyártó például a Volvo, amely nemrégiben Lengyelországból Egyiptomba helyezte át elektromos városi típusainak gyártását, a több kínai partnerrel is kooperáló Ebusco, a török Temsa, valamint az Otokar és a Karsan is. Emellett érintett lehet Scania is a kínai beszállítói okán, valamint a Daimler Buses és az MAN Törökországban gyártott modelljei is. A két német gyártó esetében azonban a városi modellek egyelőre még nem esnek bele a korlátozásba, az eCitaro család gyártása ugyanis jelenleg Németországban, Csehországban és Franciaországban zajlik európai főegységek beépítésével, az MAN városi villanybuszai pedig Lengyelországban készülnek szintén európai beszállítók közreműködésével.
Ha az SL ragaszkodik az eredeti elképzeléséhez, s a végleges közbeszerzési dokumentumban is ugyanazokat a követelményeket támasztja, mint az előzetes tájékoztatóban, az gyakorlatilag azt fogja jelenteni, hogy minden buszgyártót kizárnak, amely olyan országban termel vagy olyan országból fogad főegységet (pl. akkumulátor), amely az ITUC indexen 4-nél rosszabb besorolású, még akkor is, ha a gyártó tevékenysége megfelel az összes munkavállalói jogi követelménynek. Így viszont csupán 1-2 szóba jöhető beszállító maradna, s a pályázni kívánó szolgáltatók szerint fennállna annak a kockázata, hogy nem sikerül elegendő buszt időre beszerezni, a korlátozott verseny miatt pedig a beszerzési árak is sokszorosára emelkedhetnek.