Az Anubis projekt keretében összesen 43 darab, a holland Hermes közlekedési társaság kötelékében 2016 végén forgalomba helyezett csuklós VDL Citea SLFA-181E villanybusz kapott új, nagyobb kapacitású és nagyobb hatótávolságot biztosító energiatárolókat. A tavaly év végén befejeződött akkufelújítási projektet a VDL és a német RWE AG energetikai vállalat közösen bonyolította le és szervezte meg az elhasználódott, autóbuszok hajtásához már nem, de egyéb célra kiválóan használható vonatási akkumulátorok „második életét”.
A Transdev leányvállalataként működő Hermes Európa egyik első nagyobb darabszámú villanybusz-beszerzésének részeként 43 darab 18 méteres Citea SLFA-181E elektromos csuklós állított forgalomba még 2016 decemberében, ezzel akkor a holland üzemeltető lett az öreg kontinens legnagyobb e-busz flottáját birtokló szolgáltatója. A járművek együttesen azóta összesen 18 millió kilométert tettek meg Eindhoven városában, ez kocsinként lebontva több mint 400 ezer kilométer futásteljesítményt jelent a 6 év alatt. Az intenzív használat eredményeként az autóbuszok energiatárolói olyannyira elhasználódtak, hogy szükségessé vált a cseréjük az autóbuszok hatótávjának fenntartása érdekében. A kocsikba az Akasol első generációs, 180 KWh összkapacitású lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) akkupakkja került, amelyeket napközben elsősorban gyorstöltő-állomásokon keresztült töltöttek, 270 kW maximális töltési teljesítménnyel. A kiérdemesült akkuk helyére egy nagyobb hatótávot biztosító és nagyobb energiasűrűségű, ugyancsak NMC kémiájú egység került, ennek összkapacitása 350 kWh.
Az autóbuszokból kiszerelt akkumulátorok, melyek összesen 7,5 MW tárolókapacitással bírnak, az RWE moerdijk-i gázerőművében kapnak új szerepet, ahol összekapcsolva a hálózati feszültség aktív stabilizálására és a rendszer puffer tárolóiként használják majd őket, s ebben a minőségükben még hosszú időn át álló akkumulátorként szolgálhatnak majd, akár az autóbuszban, vontatási akkumulátorként eltöltött időnél kétszer hosszabb ideig is.
AZ RWE több országban is dolgozik hasonló projekteken, s célként tűzte ki, hogy az elkövetkezendő években 3 GWh-ra növelje ilyen jellegű tárolókapacitását. A VDL és az RWE közös Anubis projektje itt nem ért véget, hiszen Európa útjain jelenleg több mint 1100 elektromos autóbusz közlekedik, s ezekben található energiatárolók közül egyre több érik meg a cserére. Ezek az akkumulátorok újrahasznosításuk előtt hasonlóképpen kezdenek majd „második élet” üzemmódot az RWE-nél.