Negyvenhat év után újra saját erőből és gyártáskori állapotában gördül be a baranyai megyeszékhelyre a 70-es évekbeli pécsi városképhez hozzátartozó MÁVAUT-Ikarus 556-os, amely aktív éveinek szinte minden pillanatát a helyiek szolgálatában töltötte. A restaurált autóbuszt a Volánbusz az Oldtimer Club Pécs közreműködésével viszi haza Pécsre, ahol október 23-án közelebről is megtekinthetik a nosztalgiázni vágyó kicsik és persze nagyok is, hiszen minden bizonnyal lesz olyan látogató, akinek a gyermekkorát idézi meg a több mint fél évszázados jármű.
A különleges autóbusz életpályája, amint az lenni szokott, jócskán bővelkedett a fordulatokban, de otthonát egyértelműen Pécs jelentette, hiszen aktív szolgálatot csak itt teljesített 1969 augusztusától 1976 nyaráig. A két lépcsőházas emeletes autóbusz a MÁVAUT Műszaki Fejlesztési Osztályának tervei alapján született meg a MÁVAUT Béke téri karosszériaüzemében, ahonnan 1968 végén gurult ki, megépítése hat hónapot vett igénybe a hatvanas évek végének technológiájával. A Budapestre szánt emeletes koncepció viszont hamar megbukott, ugyanis kiderült, hogy a villamos-, és egyéb felsővezetékek, valamint a felüljárók miatt a túlméretes, 4,24 méter magas kocsi Budapesten használhatatlan, ezért a fővárosi, közel 3000 kilométeres kísérleti üzem után a pécsi 12. számú Volán vállalathoz került. A tervek szerint a jármű már 1969 januárjában Pécsre érkezett volna, de az elhúzódó próbák miatt végül csak 1969 augusztusában állt ott munkába. Az emeletes 556-os csupán szűk hét évig szállított utasokat pályája során a baranyai megyeszékhelyen, a további sorsa sok egyedi, illetve kísérleti autóbuszéhoz hasonlóan nem alakult túl fényesen egészen 2020 decemberéig.
A jármű 1976 nyaráig közlekedett a városban főként 20-as és a 28-as viszonylatokon. Az 556-os szolgálati ideje vége felé közeledve egyre többször szorult javításra, s főleg motorikus és mellső futómű problémái miatt alacsony volt a rendelkezésre állása is. A baranyai megyeszékhelyen 1969 és 1976 között összesen 200 ezer kilométert tett meg. Selejtezésére 1977 nyarán került sor, majd az ezt követő évben a balatonvilágosi Volán-üdülőbe került, ahol a továbbiakban presszóként és lángosozóként funkcionált, télen-nyáron a szabad ég alatt állva. Ez a fajta felhasználás – amint az várható volt – nem tett jót a busz külső-belső állapotának, így 1982-ben a hírhedt ceglédi bontóban kötött ki, azonban minden bizonnyal egyedi jellegének köszönhetően, csodával határos módon megmenekült a szétvágástól. A leromlott állapotú emeletes később magánkézbe került, ezzel fennmaradása többé-kevésbé biztosítottá vált. Többszöri tulajdonosváltás után végül 2 évvel ezelőtt tért vissza a Volánbusz gondozásába a társaság 2020-ban elindított értékmegőrző programjának részeként, hosszú évtizedek után valós esélyt kapva így a megújulásra. A sokat látott emeletes a felújítás során új lemezelést kapott és visszanyerte a MÁVAUT eredeti szürke-krémfehér sávos fényezését, s a hatvanas évek hangulatát megidéző színes reklámok is visszakerültek a karosszériára a kultikus Volán-csiga társaságában. Az unikális busz történetének további részletei iránt érdeklődő olvasóink számára ezt a cikkünket ajánljuk.