Bár nem minden kínai buszgyártó számára sikerült kiemelkedően az elmúlt esztendő, a Higer a jelek szerint nem panaszkodhat a tavalyi eredményeire, hiszen fontos piacokon sikerült erősítenie a pozícióit 2021-ben.
A Higer tavaly összesen 3709 autóbuszt exportált, értékesítési árbevétele pedig elérte a 2,465 milliárd jüant. A koronavírus-járvány ugyan továbbra is éreztette a buszbeszerzésekre gyakorolt negatív hatását, emellett pedig a nyersanyag- és chiphiány sem kerülte el az iparágat, ám a Higernek ennek ellenére is sikerült növelnie eladásait és bevételeit az előző évhez képest.
A külföldi sikerek közül kiemelkedik a Katar számára, a 2022-es labdarúgó-világbajnokságra szállított, illetve szállítandó összesen 1815 darab autóbusz, amelyek egy részét Ománban szerelik össze Kínából szállított KD-szettekből. Az első 378 kocsi júniusban érkezett meg Kínából, a teljes rendelt flotta átadásakor pedig hatezernél is több Higer autóbusz közlekedik majd a közel-keleti arab emírségben. Ezeken a kocsikon több, mint 100 módosítást végeztek el az alaptípusokhoz képest annak érdekében, hogy a buszokat a helyi igényekre, illetve időjárási- és útviszonyokra adaptálják – a nagyobb teljesítményű légkondicionáló beépítése mellett fejlesztettek többek között a hő- és hangszigetelésen, a korrózióvédelmen és a flottamenedzsmenten is. A világbajnokság kiszolgálása mellett a katari labdarúgókupa (Emír Kupa) októberi döntőjére is biztosított 196 darab KLQ6952 típusjelű távolsági midibuszt a Higer. A katari gigaüzlet mellett Oroszországban, Dél-Koreában és Makaón is jól teljesített a kínai márka az elmúlt évben.
A Higer alternatív hajtású busztípusainak exportjából származó árbevétel tavaly meghaladta a 60 millió USA-dollárt, ami 214%-os növekedést jelent az előző évhez képest a gyártó közlése szerint. Ráadásul európai uniós piacokon is sikerült fogást találniuk, tavaly ugyanis Írország és Bulgária üzemeltetői is vásároltak a Higer villanybuszaiból, de a vevők listáján többek között Izrael és Dél-Korea is megtalálható.
A kínai gyártó közleménye külön kitér a Scaniával 2006 óta fennálló stratégiai együttműködésre, amelynek termékei mára több, mint 50 országba jutottak el, többek között az Egyesült Királyságba, Belgiumba, Németországba és Ausztráliába is. A Higer európai exportjának alappillérét jelenleg a svéd kooperációban készülő Touring HD és A30 távolsági buszok jelentik. A kínaiak közleménye emellett kitér a városi CL120 modellre valamint az új Fencer sorozatra is, amelytől komoly áttörést vár a gyártó. A típuscsalád első tagját, az alacsony belépésű Fencer f1 városi-elővárosi egyszintes szóló autóbuszt tavaly májusban mutatták be az Egyesült Királyságban, és korábbi értesüléseink szerint idén már Magyarországra is érkezhet belőle egy balkormányos demópéldány. Másodikként az f6 jelű normálpaldós intercity változatot dobták piacra november folyamán Franciaországban, ahol elsősorban iskolabuszként számolnak a típussal. Ezen kívül az f8, f9 és f18 típusokat említi meg külön is a Higer a termékvonal leendő tagjaiként (ezek alatt az elhangzottak sorrendjében egy turistabuszt, egy városi emeletest és egy városi csuklós autóbuszt kell érteni). A normál dízelmotoros hajtás lehetséges alternatívái között gázüzemű, hibrid, akkumulátoros elektromos, sőt, hidrogén üzemanyagcellás hajtás is szerepel – a Scania tavaly ez utóbbit még nem mondta biztosra a sajtóanyagaiban.
Az 1998 végén alapított Higer az azóta eltelt bő két évtized alatt globálisan közel 50 ezer autóbuszt exportált a világ összesen 130 országába, illetve régiójába.
Fotók: Higer