Hamarosan – értesüléseink szerint még ebben a hónapban – két használt Solaris Urbino 10 midibusz áll forgalomba Budapesten, a BKV zászlaja alatt. Az idén már tizenkettedik életévüket betöltő kocsik eredetileg az ausztriai Dornbirn városában közlekedtek az ÖBB-Postbus tulajdonaként, de a város saját közlekedési vállalata (Stadtbus Dornbirn) üzemeltette őket. A járműveket tavaly selejtezték, mivel osztrák mércével már öregnek számítottak, a helyükre vadonatúj Mercedes-Benz Citaro C2 K midibuszok kerültek.
A Dornbirn részére készült lengyel midibuszok 2009-ben gurultak le a gyártósorról, első nyilvános szereplésükre ugyanebben az évben, a Transexpo kiállításon került sor a közel 200 ezer lakosú Kielce városában. A 10 méter hosszú buszok EEV emissziós normának megfelelő 284 lóerős (209 kW) Cummins ISB6.7 E5 285B dízelmotorral és 4+1 sebességes Voith Diwa automataváltóval lettek felszerelve. Az összesen 58+1 fő szállítására képes járművek olyan extrákkal is rendelkeznek, mint például az elektromosan állítható visszapillantó tükrök, vagy a tolatókamera.
Szerencsére maga a típus nem ismeretlen már a BKV-nál, hiszen 2014 és 2017 között összesen öt Solaris Urbino 10 állt forgalomba a társaság kötelékében, bár azok Franciaországból (konkrétan Nizzából) lettek vásárolva, ezért kivitelükben jelentősen különböznek a most érkező ex-dornbirni változattól. Az eltérések közül kívülről talán a legfeltűnőbb az ajtókiosztás: a franciák 1-2-0 elrendezéssel kérték őket anno, míg az osztrák verzió 1-2-2 ajtóképletű. További számottevő különbséget jelent, hogy a korábban beszerzett Urbino 10-esek erőforrását az Iveco szállította.
A francia eredetű midibuszokat a BKV kelenföldi divíziójában honosították, őket követik most a Dornbirnből származó kocsik is. A buszok megkapják a ma már jól ismert FUTÁR-t (Forgalomirányítási és UtasTÁjékoztatási Rendszer), az utastérben a kapaszkodók és korlátok kékek lesznek, az utasülések pedig könnyen tisztítható kék Zelika Black Provance szövethuzatot kapnak. Úgy tudjuk, hogy a buszok már BKK-kékre átfényezve várják, hogy a honosítás és a sikeres műszaki vizsga után megkapják a forgalmi engedélyt és elkezdődhessen a próbafutásuk. Mivel a típus már jelen van a fővárosban, a próbázás – ami általában annyit takar, hogy megnézik, hogy a szűkebb fordulókat, meredekebb emelkedőket stb. sikerrel veszi-e a busz – várhatóan alig pár napot vesz majd igénybe, de az is megeshet, hogy a jelenlegi helyzetre hivatkozva teljesen kimarad komolyabb a próbázás és a buszok egyből utasforgalomban mutatkoznak be egy, a garázshoz közeli vonalon. Utóbbi esetben mégiscsak a divíziója közelében mozog a jármű, ahova hamar vissza tud térni, ha bármilyen probléma fennakadást okozna.
Sajnos BKV nem áll valami jól a meglévő midibuszok rendelkezésre állása terén, ezért a két használt Solarist is kapacitásnövelésként vették. A jövevények elsősorban hűvösvölgyi járatokon tűnnek majd fel, de a későbbiekben bárhol előfordulhatnak, mivel információink szerint tervben van, hogy az összes Solaris midibusz átkerül a trolibuszoknak is otthont adó kőbányai divízióhoz, hogy egy helyen legyen az összes lengyel gyártmány.
Címlapkép: Aaron-Művek