Három darab új Solaris Urbino 18 Electric csuklós villanybusz szállításáról írtak alá szerződést a múlt év végén a bonni Stadtwerke Bonn Verkehrs GmbH (SWB) közlekedési társaság és a Solaris Bus & Coach S. A. képviselői. Az üzlet különlegességét ezúttal nem a darabszám jelenti, hanem az, hogy ez az első megrendelés, amely a lengyel autóbuszgyár termékeire érkezett Beethoven szülővárosából. Az elkészült járműveket a megállapodás értelmében még az idei évben át kell adnia a gyártónak.
A Solarissal megkötött szerződés is része az egykori nyugatnémet főváros komplex klímavédelmi cselekvési programjának, melynek keretében a városvezetés célként tűzte ki az emissziómentes autóbuszos közösségi közlekedés megvalósítását. Fontos megjegyezni, hogy a város leendő elektromos autóbuszai a tervek szerint kizárólag zöld energiával üzemelnének.
A bonni rendeltetésű Urbino 18-asok egyedi üléselrendezéssel jönnek majd. A buszok hátsó részébe egy, a menetirányhoz képest 90°-kal elfordított háromszemélyes sorülés is beépítésre kerül, 44-re növelve ezzel az utasülések számát, ebből 12 a padlószinten helyezkedik majd el. Az utastérben összesen 21 darab USB-töltőpont kerül telepítésre a mobil eszközök számára, ezen kívül a buszvezetőnek is jut egy saját csatlakozó.
Az autóbuszokat a német BMZ-vel közösen kifejlesztett, nagy energiasűrűségű Solaris High Energy+ lítium-ion akkumulátorcsomaggal szállítja a gyártó. Az összesen hét, egyenként 79 kWh kapacitású modulból álló rendszer 553 kWh összkapacitást biztosít, ami bármilyen üzemi körülmények között biztosítja a legalább 200 kilométeres hatótávot – utóbbit 12 évre garantálja a gyártó. Az akkumulátorok közül három egység a jármű végében, négy pedig az első kocsitest tetején kerül elhelyezésre. Az energiatárolók töltése hagyományos konnektoros, plug-in rendszerű megoldással történik majd.
Az elektromos Urbino 18-asok mozgatásáról a más villanybuszokból is jól ismert ZF AVE 130 típusú kerékagymotoros portálfutómű gondoskodik majd, a beépített villamos vontatómotorok legnagyobb teljesítménye egyenként 125 kW, míg maximálisan leadható nyomatékuk 2 x 485 Nm. A lokálisan zéró emissziós járművekben az utastér mindig kellemes hőmérsékletét elektromos fűtés és környezetbarát, CO2 hűtőközeggel működő hőszivattyús klímaberendezés biztosítja majd.
A megrendelő kérésének megfelelően a járműveket Mobileye Shield+ holttérfigyelő rendszerrel is felszerelik. Ez a rendszer az autóbusz oldalán elhelyezett kamerák segítségével figyelemmel kíséri a jármű holttereiben zajló eseményeket, és szükség esetén fény-, illetve hangjelzéssel figyelmezteti a buszvezetőt az itt tartózkodó gyalogosokra, kerékpárosokra és egyéb közlekedőkre. Emellett az SWB úgy döntött, hogy a három csuklós autóbusz egyikét hagyományos külső visszapillantó tükrök helyett digitális tükörhelyettesítő rendszerrel rendeli meg – a járművek felszereltségét elnézve nem lepődnénk meg, ha ez a kitétel a gyakorlatban a tavaly októberi Busworld 2019 kiállításon szerepelt csuklós bemutatóbusz Bonnba kerülését jelentené.
A klasszikus külső visszapillantókat kiváltó MirrorEye rendszer lényege, hogy a hagyományos tükrök szerepét az autóbusz mindkét oldalán a karosszériába integrált kamerarendszer, valamint a vezetőfülkében elhelyezett két LCD-kijelző veszi át. A hagyományos tükör esetében az esőcseppek, a szennyeződések vagy a tükör remegése gyakran rontja a kilátást. A tükörhelyettesítő rendszer előnye a megnövekedett látótér mellett az, hogy automatikusan kiszűri a kamera képét zavaró tényezőket, valamint optimalizálja a fényerőt és a kontrasztot. Ennél a kamera-monitor rendszernél nincsen holttér sem, ezen kívül kompenzálhatók vele az olyan optikai jelenségek, mint a vakítás vagy a gyenge fény is.
A Solaris elektromos autóbuszaival 2013 óta van jelen a német piacon, azóta több, mint 60 darab villanybuszt értékesített az országban. Németországban az elektromos autóbuszok iránti egyre növekvő keresletet jól mutatja, hogy csak 2019-ben 120 darab elektromos Urbino leszállítására kapott megbízást a lengyel buszgyártó.
Fotók: Solaris Bus & Coach