Együttműködési megállapodást jelentett be a SOR Libchavy és az elektromos hajtású járművek vontatási akkumulátorainak előállításával foglalkozó, szlovákiai központú InoBat Auto. A tervezet értelmében utóbbi cég akkumulátorok tervezését, fejlesztését és beszállítását végzi majd a cseh buszgyártó számára – érdekesség, hogy az erről szóló sajtóközlemény a városi buszok mellett intercity és távolsági típusokat is említ.
A SOR-ral frissen tető alá hozott kooperáció az InoBat első, de távolról sem bizonytalan lépését jelenti a nehéz haszongépjárművek piacán. A megállapodás szerint a felvidéki cég NMC (lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid) kémiát használó akkumodulok és -csomagok, valamint akkumulátor-felügyeleti rendszerek (battery management system, BMS) fejlesztését és gyártását végzi majd a cseh buszgyártó részére. A kimondottan a SOR típusaihoz tervezett vontatási akkumulátor várhatóan még 2021 folyamán elkészül. Az ezzel felszerelt első két tesztbusz 2022-re épülhet meg, utasforgalomban pedig 2023-ban tűnhetnek majd fel először a cseh-szlovák koprodukcióban készült járművek. A pilot projekt sikere esetén a tervek szerint még abban az évben több, mint 100 darab InoBat akkupakkal szerelt villanybusszal szórnák meg a cseh és a szlovák piacot. Arról egyelőre nem nyilatkoztak a felek, hogy az InoBat a csehek kizárólagos akkumulátor-beszállítójává válna-e a jövőben.
A 2019 januárjában alapított InoBat Auto székhelye és kutatás-fejlesztési központja a Pozsonytól alig 50, Nagyszombattól pedig mindössze 10 kilométerre fekvő Vedrődön található. A cég által kínált energiatárolók elvileg bármilyen elektromos hajtású járműhöz hozzáigazíthatók, akár kémiájukban is. Ezt az egyik kiemelt technológiai partner, az akkumulátorcellákban használt anyagok kutatásával foglalkozó Wildcat Discovery Technologies nagy áteresztőképességű feldolgozási (High-Throughput Processing) K+F platformja teszi lehetővé, hatékonyabban, olcsóbban és tízszer gyorsabban, mint ahogy a konkurencia tenné – legalábbis az InoBat állítása szerint.
Miközben nálunk a fősodratú média a jellemzően dél-koreai akkugyártó multik (SK Innovation, Samsung SDI) magyarországi beruházásaira hivatkozva szereti iparági „nagyhatalomnak” címkézni hazánkat (szintén ők azok, akik szerint személyautó-gyártás terén is azok vagyunk, ugyebár), a szlovák kormány ötmillió euróval támogatta a sajátnak tekinthető akkumulátorgyár beindítását, most pedig a jelek szerint egy regionális szinten prosperáló buszgyártót is sikerült megnyerniük a projekthez. A SOR villanybuszainak akkumulátorait jelenleg a cseh EVC Group szállítja, de a cég a villanymotorok (Pragoimex) és a trolibusz-hajtások (Škoda Electric) terén is belföldi beszállítókra támaszkodik. Miközben tehát a régióban rajtunk kívül mindenki szépen építgeti a e-buszok fejlesztését megalapozó ágazatokat (a témában minden tekintetben élen járó lengyeleket most hagyjuk is), addig nálunk a hazai technikán alapuló villanybusz-gyártáshoz szükséges háttéripar gyakorlatilag nem létezik – így aztán marad a kínai és más külföldi forrásból származó villamos hajtásrendszerek alkalmazása mindazok számára, akik napjainkban elektromos autóbuszokat szeretnének gyártani Magyarországon.
Az InoBat egyébként nem a semmiből nőtt ki, a szlovák büszkeséget erősen legyezgető startup mögött tőkeerős befektetők és technológiai támogatók egész serege áll. A listán megtalálható többek között az IPM Group, a Matador, az A.EN., az MSM Group, az Across, valamint a cseh állami energiaipari nagyvállalat, a ČEZ és a már említett Wildcat Discovery Technologies is, nem mellesleg pedig a cég hivatalos oldala szerint a magyar MOL is a kiemelt partnerek között szerepel.
A címlapkép illusztráció.