Lezárult a Zöld Busz Mintaprojekt minősített töltőberendezés-gyártói pályázata

A hazai közösségi közlekedés új, környezetbarát alapokra helyezését célzó Zöld Busz Program első lépéseként tavaly szeptemberben indult el az az Innovációs és Technológiai Minisztérium által koordinált, kilenc állomásból álló demonstrációs mintaprojekt, amely tapasztalatszerzési lehetőséget nyújt a projektben részt vevő önkormányzatok és az általuk megbízott közszolgáltatók számára a villanybuszok üzemeltetése, infrastruktúra-igényének kialakítása, menetrendbe állítása terén.  A Zöld Busz Program alprojektjében, a Zöld Busz Demonstrációs Mintaprojektben kizárólag csak azok az elektromos busz-, és töltőberendezés-gyártók, valamint forgalmazók vehetnek részt, amelyek elnyerték a minősített partneri címet.

A Zöld Busz Projektiroda, hasonlóan a buszgyártóknak és forgalmazóknak szóló minősítési részvételi felhívásához, nyílt minősítési pályázatot hirdetett októberben a mintaprojekt megvalósításához kapcsolódóan elektromos autóbusz töltőberendezés gyártók és forgalmazók számára, termékeik minősített elektromos autóbusz töltőberendezés jegyzékébe történő felvételére.

A pályázati felhívás célja az volt, hogy egy minősített elektromos autóbusz töltőberendezés jegyzéket hozzanak létre elektromos autóbusz töltőberendezés gyártó és forgalmazó piaci szereplők termékeiből. A demonstrációs mintaprojekt megvalósítása során, a demonstrációs célú felhasználók ezen minősített elektromos autóbusz töltő-berendezés jegyzékből választhatják ki a  villanybuszok működtetéséhez szükséges, támogatási összegből beszerzendő, hagyományos CCS (Combined Charging System) rendszerű töltőket.

A pályázaton  sikeresen minősített elektromos autóbusz töltőberendezések és az azokat megajánló szállító partnerek listája:

A minősített elektromos autóbusz töltő-berendezések jegyzéke két kategóriában kerül összeállításra: minimum 100 kW teljesítményű, illetve minimum 150 kW teljesítményű, egyenáramú (DC) töltőállomás.

A kormány a  nemzeti buszstratégia részét képező Zöld Busz Program keretében a buszbeszerzésekhez maximum 20 százalékos támogatást nyújtana a járműcserét tervező önkormányzatoknak, illetve helyi közlekedési társaságoknak a 35,9 milliárd forintos keretösszeg terhére.  Az autóbuszok beszerzésére, illetve a töltőinfrastruktúra kialakítására a programban a kormány becslései szerint 180 milliárd forint összértékű beruházásra lesz szükség, ebből a számítások szerint 1000-1200 busz állhatna üzembe az elkövetkezendő 10 évben.

Címlapkép: Ekoenergetya Polska SA

Címkék