Kitekintő

Újabb egyedi tervezésű Citarókat vásárolt a Spillmann

Újabb nyolc egyedi belső kialakítású, hibrid modullal kiegészített Mercedes-Benz Citarót állít forgalomba Bietigheim városában a „tematikus” autóbuszairól ismert német Spillmann GmbH. A német kisváros lakói számára már nem szokatlan a buszok különleges külső és belső megjelenése, hiszen ez már nem az első alkalom, hogy a közlekedési cég ilyen egyedi tervezésű, és a településen egyébként nagy népszerűségnek örvendő járműveket vásárol. A társaság legutóbb tavaly év végén szerzett be öt darab egyedi kialakítású Mercedes-Benz Citarót.

A Spillmann GmbH tulajdonosai évekkel ezelőtt elhatározták, hogy egyedi járművekkel fogják vonzóbbá tenni a 43 ezer lelket számláló városka közösségi közlekedését. A társaságnak az évek során keményen meggyűlt a baja a vandalizmussal, a járművek utasterében a rongálások által okozott károk évente forintban átszámítva milliós nagyságrendűek voltak. Ezzel nem csak a javítás költségei növekedtek meg, hanem a bevételi oldal is drasztikusan csökkent, hiszen az elcsúfított járművek helyett az utazóközönség bizonyos része más alternatívát választott az utazásra. Mivel más lehetőséget nem láttak, újra kellett értelmezniük az utazóközönség társaságukkal szemben támasztott igényeit. Arra jutottak, hogy a szolgáltatás minőségének fejlesztése, valamint az autóbuszok egyedi belső kialakítása jelentős szerepet játszhat a vandalizmus megelőzésében, hiszen az elégedett ügyfél megóvja a járművek berendezéseinek és utasterének épségét. A társaság a szolgáltatásának folyamatos fejlesztése mellett, egyedi autóbuszaival is igyekszik kedvet adni a szokásostól eltérő utazáshoz. A cég filozófiája is az, hogy „kitűnni a szokásos közösségi közlekedésből”. A Spillmann ezért évek óta mindent elkövet annak érdekében, hogy járművein valódi élmény legyen az utazás, új felfogásának köszönhetően pedig a rongálások szinte teljesen megszűntek. A társaság folyamatosan bővülő tematikus autóbuszokból álló flottája már 26 különféle egyedi belső térrel ellátott autóbuszból áll, tavaly „tengeri”, „csillagászati”, „vintage”, „mobilitás” és „bietigheimi” tematikájú autóbuszt állított forgalomba kicsik és nagyok legnagyobb örömére.

Az „esőerdő” tematikájú Citaro oldalfalain védett állatfajok képviselői láthatók, a kapaszkodórendszer és az ülések kárpitozása zöld színű, a padlóburkolat pedig páfránylevelekre emlékeztet

A vállalat 2020 elején újabb nyolc darab tematikus autóbuszt rendelt az EvoBustól, melyeket már birtokba is vehetett a bietigheim-i utazóközönség. Ezúttal „amerikai iskolabusz”, „óceánfenék”, „a Daimler Buses története”, „Németország”, „a Spillmann története”, „országok és kultúrák”, „film” és „esőerdő” témájú buszok elkészítését kérték az EvoBustól. A különböző belső kialakítású járműveken a hatást nem csak az oldalfalakra nyomtatott képek és motívumok teremtik meg, hanem az adott témával és színvilággal összehangolt kapaszkodórendszer, a kárpitok és a nyomtatott padlóburkolat is, így az utas az egyik buszon az óceán fenekén állhat, míg egy másikon pop-art mintán, vagy pázsiton találhatja magát.

A Spillmann flottájában jelenleg 26 különböző belső kialakítású autóbusz teljesít szolgálatot

A Spillmann által most forgalomba állított buszok többségének nem csak a belső tere, hanem a külső megjelenése is eltér egy hagyományos Citaróétól, mivel a buszok egy részét a gyártó kínálatában elérhető, ún. „tram design” módosított homlokfallal rendelte meg a fuvarozó. A mostani szállítmány egyik legkülönlegesebb darabja az amerikai iskolabuszok mintájára készült, sárga-fekete fényezésű példány.

A címlapképen látható „amerikai iskolabusz” utastere

Az egyedi belsővel ellátott autóbuszokban a már alapvetőnek számító légkondicionáló mellett fedélzeti WiFi hálózat és mobil eszközök töltésére alkalmas USB-csatlakozók is szolgálják az utazóközönség kényelmét. A járművek mindegyikét hibrid modullal rendelte meg a vállalat. A ZF EcoLife automatikus sebességváltó és a belső égésű motor közé beépített vízhűtéses elektromos motor maximális teljesítménye 14 kW, és akár 220 Nm forgatónyomatékot is képes leadni. A rekuperációs egység az autóbusz fékezéskor és gázelvétel során generátorként működik, vagyis a mozgási energiát elektromos árammá alakítja át, míg elinduláskor kiegészítő forgatónyomatékkal segíti a dízelmotort. A Daimler állítása szerint ez a megoldás, az új elektrohidraulikus kormányberendezéssel együtt 8,5 %-kal csökkenti a Citaro üzemanyag-fogyasztását.

A Spillmann egyik „tram design” homlokfalas Citarója

Emellett szintén a megrendelő kérésére a járműveket Sideguard Assist kanyarodási asszisztens segédrendszerrel is felszerelték. A 36 km/óra sebesség alatt aktív, radartechnológián alapuló oldalirányú monitorozó rendszer a beépített szenzoroknak köszönhetően a jármű teljes hosszúságában, 3,75 méter széles tartományban kíséri figyelemmel a jobb oldali sávban zajló eseményeket és szükség esetén figyelmezteti a vezetőt a holttérben tartózkodó gyalogosokra, kerékpárosokra, egyéb közlekedőkre, sőt, stabil tereptárgyakra is.

Fotók: Daimler Buses

Címkék