Kitekintő

Svédországból jön az első megrendelés a Scania új villanybuszára

Pontosan egy évvel a típus koncepciójármű formájában való bemutatása után befutott az első megrendelés a Scania vadonatúj fejlesztésű városi villanybuszára. A svéd gyártó tíz darab tisztán elektromos hajtású, teljes hosszban alacsonypadlós Citywide LF városi autóbuszt szállíthat a közép-svédországi Östersund városába, ahol jelenleg is hat darab, még a Citywide-sorozat előző generációjából származó nullszériás villanybuszt tesztelnek a Vy Buss AB közlekedési vállalat bevonásával. 

A megrendelés a viszonylag kis darabszám ellenére nagy jelentőséggel bír, hiszen a Scania régóta fejlesztés alatt álló elektromos termékcsaládja a jelek szerint megérett a sorozatgyártásra. Ezzel új szereplő jelenik meg a régió villanybusz-beszerzésein, némi bosszúságot okozva a szegmensben eddig egyedüli svéd gyártóként jelen lévő Volvo vezetőségének (igaz, a buszok egyike sem Svédországban készül). A tavaly októberi Busworld 2019 kiállításon bemutatott vadonatúj Citywide-generáció tisztán elektromos hajtású változatából kereken tíz darabot rendelt a Vy Buss AB a városban szolgálatot teljesítő korábbi, prototípus jellegű Citywide villanybuszokkal szerzett kedvező tapasztalatok hatására.

A képen a legújabb nemzedék képviselője, a közvetlen előd állítólag jól vizsgázott Östersundban

A Scania egyelőre jelentős lépéshátrányban van villanybuszok terén a konkurenciához képest, akik már százas nagyságrendben értékesítettek elektromos hajtású típusokat Európában. A svéd gyártó 2017 végén kezdte meg saját nullemissziós autóbuszainak közúti tesztelését Östersundban, amelyet hideg telei és mérsékelten meleg nyarai miatt választottak ki a fejlesztés alatt álló villanybuszok utasforgalmi próbáinak helyszínéül. A városban 2017-ben három, 2019 elejétől pedig újabb három darab elektromos Scania Citywide LF kezdte meg tesztköreit a város egyik legforgalmasabb, 14 kilométer hosszú autóbuszvonalán (Torvalla-Brittsbo). A viszonylaton minden egyes jármű naponta megközelítőleg 330-340 kilométert tesz meg. Az autóbuszok energiatárolóit pantográfos rendszerű áramszedőkön keresztül töltik a két végállomáson kialakított gyorstöltő-állomásokon. A gyártó szerint az elektromos tesztbuszok eddig komolyabb fennakadás nélkül üzemeltek az Östersund klímája nyújtotta 60 fokos hőmérséklettartományon belül, -30 és +30 °C között. A járművek üzemeltetéséhez szükséges áramot megújuló energiaforrásból állítják elő a helyi vízerőmű segítségével.

A pantográfos töltés lehetősége előnyt jelenthet a konszernen belüli konkurenciával szemben

A most megrendelt, immár sorozatgyártásúnak tekinthető villanybuszok első hét példányát a tervek szerint 2021. június 1-én állítja forgalomba a Vy Buss, a maradék három kocsi pedig egy évvel később, 2022 nyarán érkezik meg a közlekedési vállalathoz. A teljes flotta leszállítása után a tervek szerint két viszonylatot kizárólag elektromos buszokkal adnak majd ki, ezzel a város autóbusz-hálózatának egyharmada helyi károsanyag-kibocsátás nélkül üzemel majd. A 12,3 méter hosszú elektromos buszok karosszériája az elődmodellel szemben már nem alumíniumból, hanem konvencionálisabb acélból készül. A járművek mozgatásáért egy folyadékhűtéses, kétfokozatú automataváltóval kiegészített állandómágneses villanymotor felel majd, melynek állandó teljesítménye 250, csúcsteljesítménye pedig 300 kW. Az automataváltó 37 km/h sebesség elérése esetén kapcsol második fokozatba. A lemerült akkumulátorok feltöltésére a CCS rendszerű plug-in csatlakozón kívül a már bevált pantográfos gyorstöltőn keresztül is lesz lehetőség. Utóbbi azért jelent érdekességet, mert a Volkswagen-csoport másik Európában kínált villanybuszához, az MAN Lion’s City E-hez nem érhető el ez a fajta töltési metódus.

A képek illusztrációk, forrás: Scania AB

Címkék