Bár a koronavírus-járvány gazdasági ártalmai egyértelműen a turistabuszos szektort érintik súlyosabban, a nehézségek nem kerülik el a városi közlekedési vállalatokat sem. Az éppen egy nagyobb volumenű buszbeszerzés kellős közepén tartó Pozsonyban az eredetileg tervezett 81 darab csuklós autóbuszból és 4 darab, nyolc méternél rövidebb minibuszból ugyan 11 reptéri forgalomra kialakított Solaris Urbino 18-as a napokban sikeresen megérkezett rendeltetési helyére, ám a többi jármű beszerzését a krízishelyzet miatt kénytelen határozatlan időre elhalasztani a város.
Pozsony közlekedési vállalata, a 100%-ban önkormányzati tulajdonú Dopravný podnik Bratislava (DPB) tavaly augusztusban még helyi mércével mérve kiemelkedő nagyságú flottakorszerűsítési programot indított: három különböző tender keretében összesen 85 darab új autóbusz beszerzését jelentették be. A 2020 tavaszának elején Európát is elérő koronavírus-járvány azonban keresztülhúzta a cég számításait. A bezuhanó utasforgalom miatt a DPB márciusban 50%-os bevételcsökkenést szenvedett el az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ez áprilisban, a kijárási korlátozások tetőpontján 91%-ra (!) fokozódott, de még májusban is 55%-os volt a visszaesés.
A repülőtéri forgalmat kiszolgáló, a beltérben nagyméretű poggyásztartó polcokkal felszerelt Solarisok beszerzése még a pandémia európai kitörése előtt lezajlott, így ezek a buszok a napokban rendben meg is érkezhettek a felvidéki fővárosba. Az ezzel párhuzamosan futó, 70 darab hagyományos utasterű csuklós autóbuszra kiírt tendert az Otokar nyerte a Kent C sorozat 18,75 méteres változatával. Ezt a közbeszerzési eljárást azonban nem sikerült lezárni, részben a közbeszerzés törvényességének az ajánlatkérő által kezdeményezett felülvizsgálata, részben pedig az egyik alulmaradt pályázó jogi kifogásai miatt. Utóbbiakat hamarosan elutasították, azonban a koronavírus-járvány időközben elérte Közép-Európát. Az Otokarral való szerződéskötés és a buszok leszállítása már április végén veszélybe került, miután a pozsonyi városi tanács jóváhagyta a főváros költségvetésének módosítását. Ennek részeként a DPB beruházásokra fordítható költségkeretét 6,38 millió euróval (mintegy 2,25 milliárd forinttal) csökkentették, ami a zuhanó jegybevételekkel együtt azt jelentette, hogy a közlekedési társaság immár nem rendelkezik az Otokar-flotta kifizetéséhez szükséges anyagi forrásokkal. Bár ekkor még csak halasztásról beszéltek, a második fertőzéshullám érkezésével egyelőre továbbra sem látszik, hogy mikor folytatódhat a zátonyra futott projekt. Matej Michlík, a DPB kommunikációs és marketingosztályának képviselője elmondta, hogy sikerült ugyan stabilizálni a vállalat működését, de a tulajdonosi jogokat gyakorló Pozsony városának egyéb bevételei is jelentősen csökkentek, így a várt csuklós autóbuszok leszállítása egyelőre elmarad. A további lépések a képviselőtestület által jóváhagyott pénzügyi forrásoktól függenek, addig viszont maradnak a város útjain a bontó karmaiból így egyelőre megmenekülő, esetenként csaknem 30 éves utolsó Karosa csuklósok. Jelenleg több jármű is felújítás alatt áll, mivel az éppen esedékes villamospótlások miatt szükség van a nagy befogadóképességű autóbuszokra. Mindazonáltal a DPB képviselője úgy nyilatkozott, hogy hosszú távon nem a meglévő öreg autóbuszok főjavítással történő felújítása, hanem új járművek beszerzése a cél.
Címlapkép: DPB