FlixSafety
Biztos út

FlixSafety: átfogó biztonsági keretrendszer a FlixBustól

Május 6-a és 12-e között immáron ötödik alkalommal kerül megrendezésre ENSZ Globális Közlekedésbiztonsági Hét (angolul UN Global Road Safety Week) nevű rendezvénysorozat. Ennek részeként Európa legnagyobb távolsági buszos szolgáltatója, a FlixBus bemutatja a FlixSafety nevű baleset-megelőzési koncepció részleteit. A mobilitási cég házon belül felállított közlekedésbiztonsági csapata által az elmúlt hat év során folyamatosan fejlesztett program lényegében egy, a buszvezetők, az utasok és a járművek biztonságát támogató tervezet. A FlixSafety intézkedései több ponton is meghaladják az Európai Unió által napjainkban elvárt biztonsági előírásokat, kezdve az éjszakai járatokon biztosított két sofőrtől a harmadik fél által végzett biztonsági ellenőrzéseken át egészen a FlixUni nevű online képzési felületig. A biztonsági koncepció legfontosabb pontjait az alábbiakban mi is bemutatjuk.

„A FlixBus célja, hogy mindenkinek lehetőséget biztosítson arra, hogy felfedezze a világot, eközben azonban az elsődleges prioritás az utasok és buszvezetők biztonsága” – mondta el André Schwämmlein, a FlixMobility alapítója és ügyvezető igazgatója. „A Közlekedésbiztonsági Hét alkalmából bemutatjuk FlixSafety koncepciónkat, amit az elmúlt hat évben több fázisban vezettünk be. A FlixBus-nál amellett, hogy törekszünk az Európai Unió jogi előírásainak betartására, igyekszünk ezeknél is magasabb szintű biztonsági normákat alkalmazni” – tette hozzá a zöld-narancssárga buszairól jól ismert cég vezetője.

A FlixSafety koncepció a FlixBus hálózata által jelenleg lefedett 29 ország legtöbbjében már most teljes mértékben működik. Azokban az országokban, ahol még nem maradéktalan az implementáció, várhatóan 2020 végéig fejeződik be a megvalósítás. A biztonsági keretrendszer a szolgáltatási folyamat különböző pontjain növeli a buszjáratok biztonságát. A rendszer alappilléreit az alábbiakban foglaljuk össze. Fontos kiemelni, hogy a most felsorolásra kerülő a biztonsági intézkedések már a magyarországi FlixBus-járatok esetében is működnek.

 

Tréningek és folyamatos FlixUni képzés

A zöldek meglátása szerint a biztonság garantálásának első lépése, hogy a buszvezetők jól képzettek legyenek és felkészülten végezzék munkájukat – elvégre közvetlenül, a helyszínen ők felelnek az utasok és az autóbusz épségéért. A személyes oktatáson túl ezért a FlixBus alkalmazásában álló valamennyi, jelenleg mintegy 7000 buszvezetőnek hozzáférése van a FlixUni névre keresztelt, házon belül fejlesztett digitális továbbképző platformhoz, ami az interneten és mobilalkalmazásként is elérhető. A FlixUni felületére rendszeresen kerül fel tréninganyag az utas- és közúti biztonsággal kapcsolatban, naprakészen tartva ezáltal a buszvezetők erre vonatkozó tudását.

Vezetési- és pihenőidők ellenőrzése, két sofőr koncepció

A sofőrök vezetési- és pihenőidejét jogszabály határozza meg, ez biztosítja, hogy a buszvezetők kellően kipihentek és koncentráltak legyenek a volán mögött. A FlixBus a járművek GPS-alapú követésének köszönhetően menet közben is képes figyelni az egyes sofőrök vezetéssel töltött, illetve pihenésre fordított idejét, ezt a buszvezetők által használt egyedi azonosító (tachográf) kártya is rögzíti. A cég közlekedésbiztonsági rendszerének részeként az így kapott információt a FlixSafety csapat ellenőrzi. Ha valaki nem tartja be az előírásokat, rövid úton fegyelmi intézkedés indul vele szemben. További fontos biztonságnövelő tényező az éjszakai járatokon alkalmazott kétsofőrös felállás, amely elsősorban a járművezető elalvásából eredő balesetek megelőzését célozza. A FlixBus két sofőrös koncepciója egy extra biztonsági intézkedés, ami a buszvezetőket és utasokat egyaránt védeni hivatott az éjszakai órákban. A koncepció lényege, hogy az éjszakai járatokon – amelyek a 2017 januári tragikus veronai buszbaleset óta idehaza egyébként is kiemelt közfigyelmet kapnak – a sofőrök folyamatosan váltakozva ülnek a volán mögött és segítik egymást az út során.

Véletlenszerű, harmadik fél által végzett ellenőrzések

A FlixBus saját biztonsági csapata által végzett ellenőrzéseken túl Európa-szerte független, harmadik szereplők bevonásával tartott felülvizsgálatokat is szervez a cég, előre be nem jelentett, indulás előtt végzett ellenőrzésekkel biztosítva az előírások betartását. Magyarországon már működik ez a fajta ellenőrzési mód is. Hazánkon kívül jelenleg Németországban, Olaszországban, Franciaországban, Dániában, Svédországban, Romániában, Csehországban, Horvátországban, Hollandiában és az USA-ban is zajlanak már ilyen jellegű felülvizsgálatok, Lengyelországban, Oroszországban és Portugáliában pedig ezen a nyáron kezdődnek. Csak Németországban megközelítőleg 500, minden országot összevetve pedig közel 1300 ellenőrzés zajlik egy hónapban.

A harmadik fél által végzett audit során részletesen megvizsgálják az autóbuszokat: a fényszórók, a szélvédő és a visszapillantó tükrök állapotát, emellett az elsősegély dobozok, tűzoltó készülékek, vészhelyzetben használatos ablaktörő kalapácsok, valamint a kijelölt menekülési útvonalak meglétét is ellenőrzik. Az egyes átvizsgálások során szerzett információt az ellenőrzést végző partnerek a FlixBus munkatársaival közösen egy biztonsági alkalmazásban gyűjtik össze, amely folyamatosan nyomon követi az adatokat, így gondoskodva a biztonság szempontjából fontos problémák feltárásáról.

csm abfahrtskontrolle flixbus tuev 1 7d87e523a2

A FlixSafety koncepció egyik fontos elemét jelentik a harmadik fél által végzett ellenőrzések

24 órás forgalom irányítás

A légitársaságokhoz hasonlóan a FlixBusnak is 24 órás forgalomirányító központja van, ami a már említett GPS-es követéssel figyeli a cég zászlaja alá tartozó autóbuszokat és kommunikál a sofőrökkel, ha ezt az útviszonyok, forgalmi változások és további potenciális problémák szükségessé teszik. Egy gomb megnyomásával a FlixBus járművezetői bármikor kapcsolatba léphetnek a forgalomirányítással vagy a vészhelyzeteket kezelő csapattal közvetlenül a FlixBus sofőr alkalmazásból.

A legkorszerűbb műszaki megoldások a járműveken

A FlixBus flottája Európa-szerte meghaladja az általánosan előírt biztonsági normákat. A buszokon megtalálhatók a legkorszerűbb aktív biztonsági elektronikák, mint például az elektronikus stabilitásvezérlés (ESP), a sávelhagyásra figyelmeztető rendszer, az adaptív sebességtartó automatika, a fáradtságérzékelő, valamint a legújabb fejlett vészfékező és aktív fékasszisztens rendszerek. A flotta rendszeres karbantartáson és frissítésen megy keresztül annak érdekében, hogy a lehető legtöbb buszon elérhető legyen a legfejlettebb biztonsági technika.

A legbiztonságosabb közúti közlekedési mód

A német statisztikai hivatal és Nemzetközi Közúti Szállítók Egyesületének (IRU) álláspontja szerint már jelenleg is az autóbusz a legbiztonságosabb közúti közlekedési mód, de a buszgyártóknak és a biztonsági rendszereket fejlesztő technológiai cégeknek köszönhetően évről-évre még biztonságosabbá válik a buszozás. „A busz, illetve távolsági busz a legbiztonságosabb közúti közlekedési mód. Az iparág törekszik rá, hogy szüntelenül javítsa már most is meggyőző közúti biztonsági statisztikáit folyamatos sofőr képzésekkel és javuló jármű technológiákkal” – teszi hozzá Matthias Maedge, az IRU EU delegációjának küldötte. Azt pedig már mi tesszük hozzá, hogy a biztonságos utazáshoz természetesen jelentős mértékben hozzájárulhatnak maguk az utasok is – például a minden 100 km/h utazósebességre vizsgáztatott távolsági buszon megtalálható biztonsági övek használatával, ami a magyar utazóközönség körében sajnos még mindig gyerekcipőben jár.

Fotók: FlixBus

Címkék