Nemrégiben üzembe állt az Ikarus Egyedi Autóbusz Gyártó Kft. speciálisan tüdőszűrő vizsgálatok elvégzésére kialakított autóbusza, amelynek fejlesztése a hazai buszos körökben már jóideje köztudott volt. A magyar gyártó mátyásföldi, Újszász utcai üzemében készült újdonságról az internet megfelelő szegleteiben már korábban is lehetett itt-ott kémfotókat találni, hivatalos forrásból azonban elsőként mutathatjuk be Olvasóinknak a nem mindennapi jármű részleteit. A busz különlegességét jól mutatja, hogy az acélvázas Modulo M sorozat többi tagjáétól eltérő típusjelzést is kapott: M108 R néven érkezik a Budapesten népszerű M108 D egyedülállóan felszerelt, egészségügyi feladatok ellátására tervezett változata.
A debreceni Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézet számára készített jármű az újjáalakuló Ikarus Egyedi első valóban egyedi igények szerint készült autóbusza, bár valójában nem az első ARC-eredetű autóbusz, amelyet a megszokott utasszállítás helyett gyárilag egészségügyi célokra alakítanak át. Korábban a Lanta Consulting Kft. az ARC-vel együttműködve, még Ikarus logóval a Magyar Máltai Szeretetszolgálat részére gyártott hasonlót. Az alaptípusok különleges igények szerinti gyári átépítése egyébként korántsem ismeretlen dolog a magyar buszgyártásban. Az Ikarusnál annak idején komoly hagyománya volt a különféle speciális felhasználású járműveknek, a 200-as és 300-as sorozat tagjaiból az évtizedek során egyebek mellett látásvizsgáló ambulancia, mozgó ABC és versenyautó-szállító változat is készült. A jelek szerint ez a hagyomány, még ha arányosan kisebb mértékben is, de a jelenlegi magyar buszgyártásban is tovább él.
R, mint rendhagyó
A típusjelzésben szereplő R betű egy személyautónál szinte biztosan valamilyen növelt teljesítményű sportváltozatot jelölne, esetünkben viszont természetesen nem erre, hanem a röntgen szóra utal. A speciálisan felszerelt jármű feladata, hogy a Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézet mozgó tüdőszűrő állomásaként a Hajdú-Bihar megyei falvakat járva biztosítsa a megyeszékhelytől távolabb eső kistelepülések lakosságának ingyenes szűrővizsgálatát. A kórház korábban egy normál közforgalmú autóbuszból átalakított, 1987-es évjáratú Ikarus 280.02-est használt erre a célra, ez a busz azonban 2013-ban végleg megkapta az obsitot, így ennek utódjaként érkezik most a vadonatúj, egyedi gyártású Modulo.

Az M108 R hivatalosan az első kétajtós, acélvázas Modulo, bár az Ikarus logós elődmodellből már létezett ilyen változat
Kívülről talán csak a feltűnő matricázás és az elsötétített üvegezés árulja el a buszokra kevésbé fogékony szemlélő számára, hogy nem egy hétköznapi M108 D-vel van dolga. A már jól ismert formavilág változatlan, az éles sasszemet és előrehaladott autóbuszmániát igénylő részletektől eltekintve az M108 R megjelenése feltűnésmentes. A külső méretek (az eltérő légkondicionáló miatt a magasságot leszámítva) megegyeznek a normál városi változat megfelelő paramétereivel. A busz hossza 12 745 mm, szélessége 2550 mm, tengelytávja pedig 6455 mm, miközben túlnyúlások is maradtak az eredetiek.
Bár kétajtós, 2-2-0 ajtóelrendezésű járműről van szó, az M108 R valójában még nem a korábban beharangozott elővárosi változat előfutára, hanem a fővárosból jól ismert háromajtós M108 D módosított változata. A busz fenékváza a háromajtós városi alaptípuséval azonos, emellett a főegységeket is változtatás nélkül emelték át a testvérmodellből. Műszaki szempontból tehát tulajdonképpen egy átépített M108 D-ről van szó, befalazott hátsó ajtóval.
A homlokfalon az egyetlen apró változást a Modulo logó elhelyezkedése jelenti, amely a megszokott helyéről, a homlokfali szerelőajtó közepéről ezúttal a szélvédő alatti mattfekete területre költözött át. A busz jobb oldalán a leghátsó oldalablakot kiiktatták, a helyén két darab zárható 230 V-os csatlakozó aljzatot alakítottak ki. Az egyik a falvakba történő kitelepülésekkor a röntgenkabin energiaellátását biztosítja, míg a másik a busz a segédberendezéseinek külső áramforrásról történő működtetését teszi lehetővé. A mellső futómű vonalától hátrafelé az oldalablakokat elsötétítették, hasonlóan a hátsó szélvédőhöz.
Mivel a szűrőbuszként történő alkalmazás során nincs rájuk szükség, az M108 R-ből kimaradtak az elektronikus utastájékoztató kijelzők, és hasonló sorsra jutottak a külső ajtónyitó gombok is. Érdekes, hogy a busz az egészségügyi rendeltetés ellenére nem fehér vagy piros fényezést kapott, hanem a vevő kérésének megfelelően elegáns sötétkékre fényezték – ami egyébként véleményünk szerint sokkal jobban áll a típusnak, mint például a BKK-féle világos árnyalat. A cikk galériájában található képek sajnos nem igazán adják vissza a pontos színt – a fotózáskor ugyanis kimondottan cudar idő uralkodott az Újszász utca környékén.
Kérem a következőt!
Ha kívülről esetleg első ránézésre nem is tűnnek fel, közelebb lépve már hamar nyilvánvalóvá válnak a különbségek a széria M108 D-hez képest. Már az utastérbe vezető bolygóajtók sem szokványosak, mivel az első az alaptípustól megszokott módon pnaumatikus működtetésű, míg ezzel szemben a hátsó ajtó szárnyait elektromotor mozgatja. A második ajtónál kihajtható mechanikus rámpa áll a mozgáskorlátozottak rendelkezésére. A szűrővizsgálatok során alkalmazott protokoll a következő: az utastér első negyede a személyzet részére van fenntartva. A páciensek a hátsó ajtón keresztül szállhatnak fel a szűrőbuszra, itt egy földig leérő műanyag hőstop függönyt is elhelyeztek a tervezők a kíváncsi tekintetek kizárása és a belső tér hőntartása céljából. A páciensek az ajtó mellett található adminisztrációs munkaasztalnál intézhetik a papírmunkát, majd az innen nyíló, függönnyel elválasztott öltözőben vetkőzhetnek le a vizsgálatokhoz. Ezt követően röntgenes szűrővizsgálat esetén a busz eleje, míg ultrahangos vizsgálathoz a hátulja felé kell venniük az irányt. Az egyes helyiségeket válaszfalak határolják el egymástól.
Az utastér berendezése természetesen merőben eltér a szokásostól, egyedül a vezetőtér kialakítása egyezik meg teljesen az alapváltozatéval. Klasszikus értelemben vett utasüléseket csak a busz elejében, az első válaszfalig terjedő részen találunk. Mivel ez a terület egyúttal öltözőhelyiségként is szolgál a személyzet számára, a vevő kérésének megfelelően az itt található, nem elsötétített oldalablakokat függönyökkel látták el. A BKV flottájában megtalálható városi kiviteltől eltérően a szűrőbusz a férőhelyek maximalizálása érdekében elöl 2+2 soros üléselrendezéssel rendelkezik, vagyis a vezetőfülke és az első ajtó mögötti másfeles üléseket száműzték a fedélzetről. Összesen nyolc ülésnek sikerült helyet szorítani a személyzeti részen, ezenkívül van még egy további ülés a válaszfal mögött, a már említett adminisztrációs asztalnál is. Ebben az üléskiosztásban így összesen 8+1 főnyi utasnak, pontosabban inkább személyzetnek biztosít férőhelyet az M108 R. A dupla ülések miatt a rövidke utasfolyosó persze jóval szűkebb, mint a városi változatban, de egy, a falvakban akár egész napokat is eltöltő röntgenbusz esetében nem is követelmény a gyors utasáramlás biztosítása. Az ülőalkalmatosságokat a megszokott módon ezúttal is a lengyel Ster cég szállítja. A nyilvánvaló különbségeken túl olyan apróbb eltérések is felfedezhetők az utastérben az alapkivitelhez képest, mint például a hiányzó leszállási szándék-, illetve indításjelző LED-sorok az ajtók felett.
Az M108 R központi elemét képező, minden oldalról sugárzásvédett, ólombevonatú, elsősorban tüdőszűrésre kialakított röntgenkabin a busz bal oldalán, közvetlenül a második ajtó vonala előtt, az egykori peronrészen kapott helyet. A hozzá csatlakozó digitális diagnosztikai rendszer lehetővé teszi a vizsgálati eredmények azonnali kiértékelését a telepített LCD-monitorokon keresztül.
A beltér berendezésének kialakításakor kiemelt szempont volt, hogy a páciensek számára fenntartott öltözőhelyiség a lehető legtágasabb legyen. A tervezés során emellett nagy hangsúlyt kapott a rendelkezésre álló tér maximális kihasználása, ezért egyedi gyártású, az adott térrész adta lehetőségekhez igazodó formájú és méretű szekrények, illetve tárolórekeszek kerültek beépítésre az összes szóba jöhető helyre.
A busz hátulja felé haladva a páciensek részére fenntartott öltöző mögött újabb helyiségbe léphetünk be. Itt a menetirány szerinti jobb oldalon egy tágas munkapultot alakítottak ki a tervezők, fiókokkal és 230 V-os csatlakozókkal. Ez a rész a kitelepülésekkor egyúttal konyhaként is funkcionál, az aljzatokba ilyenkor kávéfőzőt, mikrohullámú sütőt lehet csatlakoztatni.
A konyha résszel szemben, a bal oldalon egy, az ultrahangos vizsgálatokhoz szükséges vizsgálóasztal került beépítésre, ami a későbbiekben műbőr borítású szivacspárnával lesz ellátva. Az asztal szükség esetén felhajtható, és ebben az állapotában hevederrel rögzíthető. A vizsgálóasztal mögött, a motorsátor homlokoldalára szerelve egy akasztós ruhásszekrényt találunk.
A jármű végében, a megboldogult harmadik utasajtó helyén egy vegyszeres toalett kapott helyet, kézmosóval. Az utóbbihoz szükséges víztartályt a már említett munkapult alatt helyezték el a tervezők. A toalettet magába foglaló fülke természetesen zárható, és a páciensek biztonsága érdekében vészjelző gombbal is ellátták.

Balra a munkapult, mögötte a toalett, jobbra a ruhásszekrény (az ultrahangos vizsgálóasztal a kép elkészülte után lett beépítve)
A busz személyzeti, illetve a vizsgálatok céljára fenntartott része külön-külön kapcsolható utastér-világítással, szellőzéssel és légkondicionálással rendelkezik. Az egyes helyiségek megfelelő hőmérsékletéről két darab, egyenként 2,9 kW fűtő-, illetve 2,7 kW hűtőteljesítményű Autoclima gyártmányú légkondicionáló berendezés gondoskodik.
Bevált alapok
Gépészeti szempontból az új szűrőbusz nem sokban különbözik hagyományos szóló társaitól, az M108 R-ben a városi változatban már bizonyított főegységekkel találkozhatunk. Bár a gyártónak a csuklós változat révén a Paccar tekintélyt parancsoló 11 literes turbódízelével is van már tapasztalata, a szűrőbusz hátuljában ugyanazt az Euro 6-os besorolású Cummins ISB6.7 E6 280B dízelmotort találjuk, mint a BKV flottájában szolgáló M108 D-k esetében. A hathengeres, 6690 cm3-es erőforrás legnagyobb teljesítménye 280 lóerő (209 kW), maximális nyomatéka 1100 Nm, utóbbit 1600-as percenkénti fordulaton adja le; az Euro 6-os emissziós norma határértékeit kipufogógáz-visszavezetés (EGR) és AdBlue adalék együttes alkalmazásával teljesíti. A motor nyomatékát 6+1 fokozatú Allison T 325 R automataváltó közvetíti a kerekekhez.

Nagyítóval kell keresni a változásokat a motortérben, a korábbi klímakompresszor hiánya az egyik ilyen eltérés
A motortérben a korábbiakhoz képest változást jelent az eredeti klímakompresszor hiánya, ezzel szemben a kipufogó még a megszokott módon, alul van kivezetve, emiatt a motortérajtón is megmaradt az Euro 6-os Cummins motorral szerelt Modulókra jellemző szellőzőnyílás. (Az acélvázas Modulo buszok kipufogócsöve a jövőben motortól függetlenül, egységesen a tetőn lesz kivezetve. A Paccar motoros csuklós verziónál már találkozhattunk ezzel a megoldással, ám időközben elkészült az első ilyen kialakítású szóló kocsi is, amely NTP-546 forgalmi rendszámmal azóta már a fővárosi utakon rója a kilométereket.)

Nagyítóval kell keresni a változásokat a motortérben, a korábbi klímakompresszor hiánya az egyik ilyen eltérés
A légrugózású futóművek ezúttal is a ZF-től érkeztek, elöl a merev hidas kialakítású RL 85 A, míg hátul a portál rendszerű, szintén merev hidas AV 132/87 jelű egységet találjuk. A megfelelő tapadásról Hankook gyártmányú gumiabroncsok gondoskodnak.
Használják egészséggel!
A most bemutatott tüdőszűrő busz egyelőre az M108 R típus egyetlen példánya, ám annak ellenére, hogy az ehhez hasonló speciális járműveket nem szokták tucatszámra vásárolni, korántsem biztos, hogy ez így is marad. A különleges busz további megrendelők figyelmét is felkeltheti, hiszen a koncepció más hazai (elsősorban vidéki) kórházak számára is ideális megoldást kínál a hasonló, helyben végzett szűrővizsgálatok biztosítására. Ezért aztán nem lennénk meglepve, ha a Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézet részére átadott buszt belátható időn belül újabbak követnék, esetleg akár más egészségügyi feladatokra alkalmas, így például véradó vagy látásvizsgáló kivitelben.
Több kép is van! Galéria megtekintéséhez kattintson ide!
Ne maradjon le a legfrissebb buszos hírekről, kövessen minket Facebookon is!