Nagy lökést adna a városi elektromobiltásnak az azeri kormány, amely nem kevesebb, mint 3000 új, tisztán elektromos hajtású autóbusz forgalomba állítását tervezi, elsőként a fővárosban, Bakuban és környékén. A hírről az azeri abc.az sajtóorgánum számolt be. A járműveket jelen állás szerint három különböző kínai gyártótól szerzeznék be, ezek közül egyelőre csak a BYD-t nevezték meg hivatalosan, amely egy áprilisi bejelentés szerint 160 villanybuszt szállít az azeri fővárosba.
Fariz Alijev, az azerbajdzsáni digitális fejlesztési és közlekedési minisztérium közlekedéspolitikai főosztályvezetőjének állítása szerint hosszú távon Baku, valamint az azt magába foglaló Abşeron-félsziget autóbuszparkját is teljes egészében elektromos hajtású járművekre cserélnék – amint a szükséges infrastruktúra is rendelkezésre áll. Az innen kivonásra kerülő belső égésű motoros buszokat először más régiókba száműznék, majd később szintén zéró emissziós típusokkal váltanák ki. A bakui közlekedési vállalat egyébként viszonylag fiatal és modern flottával rendelkezik: az elmúlt 8 év során összesen 1044 darab közepes- és nagy befogadóképességű városi autóbusz beszerzésével az állomány 61%-át korszerű járművekre cserélték (javarészt Iveco Bus és BMC gyártmányokra), amelyek 76%-a Euro 6-os emissziós normát normát teljesítő, környezetbarát gázüzemű (CNG) erőforrással rendelkezik. Az elektromos átállás nyertesei azonban – akárcsak Európában – a jelek szerint a kínai gyártók lehetnek. A kaukázusi ország nem mellesleg elkötelezett támogatója a kínai Egy Övezet Egy Út kezdeményezésnek.
Baku első tisztán elektromos hajtású városi autóbuszát – a címlapképünkön látható, 12 méter hosszú háromajtós BYD eBus K9-est – tavaly áprilisban helyezték üzembe teszt jelleggel. A Kínában készült, 82 fős teljes befogadóképességű demóbuszt 33 utasüléssel és 383 kWh összkapacitású akkupakkal szerelték fel, amellyel a gyártó szerint akár 350 kilométert is képes megtenni egyhuzamban. A teszt elsődleges célja az akkori kommunikáció szerint annak felmérése volt, hogy az elektromos buszok üzemeltetése miként egyeztethető össze a bakui terepviszonyokkal. A próbafutás a jelek szerint pozitív eredménnyel zárult, az év végén pedig egy Yutong gyártmányú tesztbusz is érkezett a városba.
Alijev emlékeztetett, hogy egy tavaly novemberben aláírt szándéknyilatkozat értelmében a BYD mintegy 34 millió dolláros kezdeti beruházással autóbuszgyárat hozna létre Azerbajdzsánban, a fővárostól 32,5 kilométerre északra található Sumgayit Chemical Industrial Parkban, mintegy öt hektáros területen. Itt a tervek szerint először 150-200, később pedig 500 elektromos autóbuszt állítanának elő évente, részben exportra. A létesítmény 2025-ben kezdheti meg működését, és nagyjából 800 dolgozónak biztosítana munkát.
Korábban megírtuk, hogy az Ikarus is összeszerelő üzemet létesítene Azerbajdzsánban, ám erről a projektről azóta sem lehet hallani újabb fejleményeket, így a megvalósulása egyelőre kétségesnek tűnik.
Címlapkép: isrholdingltd.com