Kitekintő

Augusztus 20-tól csak villanybuszok közlekednek a svédországi Lundban

Napokon belül teljesen elektromos alapokra helyezi a helyi közlekedésszervező a közel 100 ezer lelket számláló svéd város, Lund autóbuszos közösségi közlekedését: a Skånetrafiken ernyőszervezet a Keolis francia közlekedési multi svéd részlegével együttműködve augusztus 20-án üzemkezdettől ugyanis összesen 57 darab MAN Lion’s City E villanybuszt állít forgalomba Lund helyi vonalain, melyeket ezt követően csak ezek a járművek szolgálnak majd ki.

A Keolis a 2035 végéig hatályos koncesszió keretében, amely az Európai Neutronkutató Központhoz (ESS) vezető villamosvonal üzemeltetését is magában foglalja, 45 szóló MAN Lion’s City 12 E-t, valamint 12 darab csuklós Lion’s City 18E-t helyez üzembe Lundban. Az autóbuszok gázüzemű márkatársakat – egész pontosan 64 darab 2013 és 2015 között beszerzett MAN NL 313 Lion’s City CNG-t – váltanak majd, ezeket a Vy norvég állami vasúttársaság érdekeltségébe tartozó Vy Buss helyi leányvállalata üzemelteti. A koncesszióra kiírt pályázati eljárásban egyébként – a Bergkvarabuss és a Nobina mellett – a leköszönő fuvarozó is megmérettette magát, s bár annak ellenére, hogy a Vy által megajánlott, egy évre vonatkoztatott pályázati ár közel ötmillió svéd koronával volt kedvezőbb a Keolisénál, a tendert a Skånetrafiken mégis a Keolisnak ítélte oda. A pályázat kiírója a kiértékelés során egy meglehetősen sajátos értékelési modellt alkalmazott, ugyanis a minőségi szempontok – vevői elégedettség, pontosság és forgalmi megoldás – alapján egy ún. minőségi árat generált, amelyet minőségi árlevonás címén levont az ajánlattevők által megajánlott pályázati árból, így lett a Keolis évi 90 millió svéd koronás ajánlatából 49 milliós, a Vy Buss 85 milliós ajánlatából pedig 62 milliós, ami ebben a formában csak a második helyre volt elég. Az odaítélő határozat ellen, mivel az a Vy álláspontja szerint sérti az egyenlő bánásmód, a nyitottság és a kiszámíthatóság elvét, a szolgáltató a malmői közigazgatási bíróságon kifogást is emelt, de jogorvoslati kérelme nem járt sikerrel.

A Keolis lundi rendeltetésű villanybuszait az MAN-nél elérhető legnagyobb energiatárolókkal, a szólókat 480 kWh, a csuklósokat pedig 640 kWh összkapacitású Northvolt NMC akkupakkal szerelték. Az akkumulátorok hasznosítható energiatartalma a Keolis közlése szerint a 18 méteres kocsik esetében 411 kWh, a 12 métereseknél 308 kWh körül alakul, azaz a járművek a teljes akkukapacitás közel 65%-ával gazdálkodhatnak. A 65%-os DoD (depth of discharge) beállítással a gyári adatok és az UITP SORT 2 előíráson alapuló fogyasztásmérések alapján, a csuklósok – 1,5 kWh/kilométer fogyasztással – akár 270, 12 méteres társaik pedig – 0,94 kWh/kilométer energiafogyasztással – akár 330 kilométert is képesek megtenni. Mindkét változatba központi vontatómotor került azzal a különbséggel, hogy a terjedelmesebb csuklós kivitel mozgatásáról nem egy, hanem két, egyenként 160 kW névleges- és 240 kW csúcsteljesítményű villanymotor gondoskodik.

A hosszabb kivitel 118 fő befogadására alkalmas, s 44 ülőhellyel szerelték, a szóló változat pedig hivatalosan 73 utast tud egyidejűleg elszállítani, fedélzetén 26 utasülés kapott helyet. Az autóbuszokat kizárólag hagyományos plug-in töltővel, a mellső tengely felett, jobboldalon kialakított járműoldali interfészen keresztül lehet feltölteni; a teljes töltöttség 100 kW átlagos- és 150 kW-os legnagyobb töltési teljesítménnyel kevesebb, mint négy óra alatt elérhető. A villanybuszokat fejlett járművezetőiasszisztens-rendszerekkel – beleértve a kamera alapú  holttérfigyelőt, a sávelhagyás-figyelő rendszert (LGS), a gázolásveszélyre figyelmeztető jelzést és a vészfékasszisztenst – és abroncsnyomás-ellenőrző rendszerrel is ellátták.

A teljes flotta egyidejű kiszolgálására alkalmas töltő infrastruktúrát a Vy Buss-tól a megyei önkormányzat által megvásárolt kalkstensvägeni buszgarázsban telepítették, kiépítésben a Keolis göteborgi és stockholmi buszdepóinak infrastruktúráját is megvalósító svéd Wennstrom és a finn Kempower vett részt, előbbi a telepítésért felelt, utóbbi pedig a töltési megoldást szállította. A garázsban 57 töltőoszlopot (szatellitet) telepítettek, melyeket Kempower C-sorozatú töltőszekrények látnak el energiával. A rendszer központosított energiamegosztású, szatellites megoldást alkalmaz; ennek lényege, hogy a különálló töltőberendezések helyett a központi vezérlőegység osztja el, az éppen töltés alatt álló járművek száma alapján, a rendelkezésre álló töltési teljesítményt a kizárólag csak vezérlőelektronikát tartalmazó, CCS Combo 2 csatlakozó interfésszel rendelkező plug-in töltőfejek között. Maguk a töltőfejek 25 és 180 kW között tudják szabályozni a töltési teljesítményt.

 

Címkék