Kitekintő

Ismét egy jelentős darabszámú megrendelés futott be a CaetanoBus hidrogénbuszára

Négy hónapon belül már a második nagyobb darabszámú hidrogén tüzelőanyag-cellás autóbuszokra vonatkozó megrendelését könyvelheti el a CaetanoBus: a portugál buszgyártó és a Toyota a Német Államvasutakkal kötött keretmegállapodás után most egy újabb 60 darabos megbízást zsebelhetett be, ezúttal a strasbourgi CTS – Compagnie des Transports Strasbourgeois közlekedési társaságtól. A CaetanoBus H2.City Gold típusából a keretmegállapodásokkal együtt eddig már közel 250 darab talált gazdára, a rendelésállomány több mint fele idén érkezett a zéró emissziós modellre.

A CaetanoBus H2.City Gold eddig főként Németországban ért el szép sikereket: 56 megrendelt és átadott, valamint 60 darab opcionálisan lehívható példánnyal a német piac számít a típus legnagyobb vásárlójának. Emellett jól alakulnak a spanyolországi eladások is, ahová eddig 14 darab érkezett, és további 10 kocsi leszállítására van aláírt megállapodása a buszgyártónak. A francia piacon eddig 4 példányt sikerült értékesíteni, így a mostani 60 darabos keretmegállapodás akár történelmi jelentőségűnek is mondható a franciaországi eladások tekintetében. Az akár 60 darab kocsi lehívására a CTS-nek 2028-ig van lehetősége, ezen idő alatt, természetesen a rendelkezésére álló keret erejéig, bármennyit vásárolhat a H2.City Gold 12 méteres változatából.

A CTS hidrogénbuszai már a Toyota újgenerációs, 70 kW névleges teljesítményű, FC Stack néven futó protoncsere-membrános (PEM) cellamoduljaival érkeznek, azt viszont egyelőre nem tudni, hogy első körben hány kocsit hív le a közlekedési társaság. A buszok további műszaki jellemzői az eddig megszokottak szerint alakulnak, tehát az üzemanyagcella által előállított villamos energiát egy három darab Forsee Power Pulse 15 típusú akkumodulból felépülő, 44 kWh összkapacitású lítium-titanát-oxid (LTO) akkupakk tárolja el, a közvetlen hajtásról pedig a Siemens ELFA 2 villamos hajtásrendszere gondoskodik, amely egy 180 kW csúcsteljesítményű, központi elhelyezésű állandómágneses szinkronmotorra épül. Az autóbuszok a gyártó közlése szerint akár 500 kilométert is képesek lesznek megtenni a hidrogéntartályokban tárolt 37,5 kilogrammnyi hidrogéngáz segítségével.

Mint azt megírtuk, a CTS a közelmúltban tisztán elektromos hajtású buszokkal is frissítette járműparkját, a társaság 49 darab szóló kivitelű Irizar ie bus mellett az Alstom rövid pályafutású különc villanybuszából, az Aptisból is beszerzett 12 példányt.

Címkék