Az izraeli Egged-csoport holland leányvállalataként működő Egged Bus Systems (EBS) közlekedési társaság még tavaly vette át a francia Keolistól a hollandiai IJssel-Vecht régió autóbuszos közszolgáltatási feladatainak biztosítását és vele együtt a Keolis által 2020-ban vásárolt 259 darabos BYD gépparkot is. A forgalmi terület üzemeltetési jogát eredetileg a Keolis nyerte el, de a koncessziós szerződést a szolgáltatást megrendelő három tartomány – Gelderland, Overijssel és Flevoland – végül visszavonta, mert a Keolis és a BYD olyan beszerzési megállapodást kötött, amely több ponton szabálytalan volt (a holland média szerint csalás történt). Ezt követően új pályázatot írtak ki az 1 milliárd euró értékű koncesszióra, amelyen a holland EBS lett a befutó.
Az időközben a szolgáltatást megrendelő tartományok tulajdonába került BYD-ket az új szolgáltató tavaly decemberben vette át a Keolistól, amely az új pályázat lefolytatásának és az azt követő felkészülési időszak alatt idejére 2 évig “sürgősségi jelleggel” biztosította a közszolgáltatást, igaz nem a teljes, eredetileg tervezett területen: a résztvevő három holland tartomány egyike, Flevoland ugyanis inkább a korábbi szolgáltatóval hosszabbított szerződést erre az időszakra vonatkozóan.
A buszokat tavaly decemberben a visszonteladasi tranzakció előtt a független TÜV Nord Mobility tanúsító cég is átvizsgálta és a holland OV Magazine szaklap értesülései szerint összesen 64 hibát talált. Minden járműről vastag jegyzőkönyv készült, s összesen 15 ezer oldalon részletezik a feltárt hibákat. A tanulmányból kiderül, hogy a járművek 91%-nál rossz helyzetben lett rögzítve a vezetőülés, ami miatt a gépkocsivezetők gyakran váll-, kar-, nyaki- és háti gerinc fájdalomra panaszkodnak műszak végeztével. Emellett a kormányrendszerrel is problémák vannak, ugyanis a buszok 70%-a jobbra húz, ezért jobb karral folyamatosan ellen kell tartani vezetés közben. Ezt a hibát egyébként már 2021-ben feltárta egy másik tanulmány. Továbbá a hírek szerint a buszok csaknem felénél a fűtési vezérlőpanel is meghibásodott.
A járművek üzemeltetése kapcsán korábban már Keolis is tapasztalt kisebb-nagyobb problémákat. A járművek csak a 2020 decemberi forgalomba állításukat követő egy évben több mint kétszázszor váltak forgalomképtelenné. Gondok voltak a fűtéssel és a pantográfos töltéssel, szoftveres problémák is akadtak és a buszok a tartósan fagypont alá esett hőmérséklet esetén sem teljesítettek jól. A Keolis szerint a buszok korábban a nedvességre is érzékenyek voltak mikor enyhült az időjárás; előfordult, hogy leolvadáskor nedvesség jutott az elektromos berendezésekbe. Ilyen esetekben a potenciálisan veszélyes helyeken megjelenő nedvesség érzékelésekor működésbe lépő biztonsági rendszer az akkumulátoron kívül mindent áramtalanított, s kiszáradásig bevethetetlenné váltak az autóbuszok.
A problémás flottát az EBS köteles volt átvenni, és az elkövetkezendő 10 évben köteles lesz üzemeltetni is. A közlekedési társaság tisztában van a hibákkal és dolgozik helyzet javításán, de mint mondják, ehhez időre van szükségük. Az EBS állítása szerint már sikerült megegyezésre jutni a gyártóval és a karbantartó céggel a felmerült problémák orvoslásával kapcsolatban.
A korrektség kedvéért azért azt meg kell jegyezni, hogy a BYD az öreg kontinensen a mai napig több mint 3000 elektromos autóbuszt értékesített; s az eddig átadott járművek együttesen több mint 200 millió kilométert tettek meg, s általánoságban elmondható, hogy az üzemeltetők legnagyobb megelégedésére. Hazánkban jelenleg 23 BYD gyártmányú autóbusz üzemel, s eddig különösebb probléma nélkül tették a dolgukat. Hogy mi csúsztott félre a 259 darabos holland szállításnál, azt pontosan nem tudni; talán a szállítási idő rövidsége ment a minőség rovására. A járműveket 2019 végén rendelték meg, s már 2020 decemberében jelentős részüknek forgalomban kellett bizonyítaniuk. A gyártást időközben pedig a pandémiás helyzet is megnehezítette. Az idő annyira szorította a gyártót, hogy az eredetileg betervezett hollandiai körülmények között zajló 5 hetes tesztüzemből végül csak 1 lett. A szűkös szállítási határidő, amit maga a gyártó vállalt, viszont nem lehet mentség arra, hogy egy átszámítva több mint 50 milliárd forint értékben beszerzett flottánnál olyan súlyos hibák forduljanak elő, amelyek már veszélyeztetik a közszolgáltatási feladatok ellátását. Ráadásul a feltárt problémák egy részét több mint 2 év alatt sem sikerült megnyugtatóan orvosolni, pedig erre még 2021 őszén Isbrand Ho, a BYD Europe vezérigazgatója ígéretett tett.
Címlapkép: Robbie Klinkenberg